Sport, Turystyka, Rekreacja - Gmina Strawczyn

Redakcja
Gmina Strawczyn została Liderem Regionu 2011 w kategorii Sport, turystyka, rekreacja. Fot. Gmina Strawczyn
Gmina Strawczyn została Liderem Regionu 2011 w kategorii Sport, turystyka, rekreacja. Fot. Gmina Strawczyn
Strawczyn to jedna z najbardziej malowniczych gmin w województwie świętokrzyskim. Jednak władze gminy na czele z wójtem Tadeuszem Tkaczykiem doskonale rozumieją, że nie tylko naturalne walory środowiskowe, zabytki sakralne oraz wycieczki „szlakiem wielkich pisarzy” stanowią o atrakcyjności turystycznej miejsca. Postawiły więc na budowę i rozwój bazy sportowo-rekreacyjnej. Za to otrzymały tegoroczną nagrodę Lidara Regionu.

W sierpniu 2010 roku w Strawczynie oddany do użytku został zalew o powierzchni 9,7 hektara. Ma on charakter rekreacyjny. Cała inwestycja to obszar 19,8 hektara. Zagospodarowanie terenu obejmuje wewnętrzną drogę dojazdową, parking samochodowy, ciąg spacerowo-rowerowy wokół zbiornika, molo widokowe o długości 32 metrów, plażę, plac zabaw oraz osiem stanowisk łowieckich dla wędkarzy. Inwestycja była możliwa miedzy innymi dzięki wykorzystaniu funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa świętokrzyskiego. Jest bazą dla uprawiania sportów wodnych i innych form letniej turystyki aktywnej.

Kolejnym przedsięwzięciem była budowa nowoczesnego Centrum Sportowo-Rekreacyjnego Olimpic w Strawczynku z krytym basenem, stadionem piłkarskim, sześciotorową bieżnią lekkoatletyczną, boiskami wielofunkcyjnymi oraz kortem tenisowym. Gmina Strawczyn posiada zatem doskonałe warunki do uprawiania wielu dyscyplin sportowych, między innymi rów z wodą do biegu z przeszkodami, skocznię do skoku o tyczce, skoku w dal, trójskoku i skoku wzwyż, rzutnie do pchnięcia kulą, rzutu oszczepem, dyskiem lub młotem, a także pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej wraz z częściowo zadaszonymi trybunami na 1148 widzów. Mieszcząca się na terenie kompleksu kryta pływalnia Olimpic stwarza możliwości do czynnego uprawiania pływactwa, ale również rodzinnego wypoczynku. W skład obiektu wchodzi basen pływacki, basen rekreacyjny z tak zwaną „dziką rzeką”, biczami wodnymi i hydromasażami, basen dla dzieci, dwa zbiorniki z jacuzzi, zewnętrzna zjeżdżalnia rurowa oraz sauna. Władze zadbały również o to, by kompleks był niedrogi w utrzymaniu. Wyposażono go w pompy ciepła, kotły na biomasę oraz system solarowy. Zastosowane innowacyjne rozwiązania, wykorzystujące odnawialną energię słoneczną korzystnie wpływają na środowisko naturalne.

Na terenie gminy znajduje się też osiem trawiastych boisk piłkarskich w miejscowościach: Pomnik, Strawczyn, Strawczynek, Niedźwiedź, Chełmce, Ruda Strawczyńska, Korczyn i Oblęgorek. Dodatkowo Zespół Placówek Oświatowych w Oblęgorku posiada kompleks boisk ze sztucznej nawierzchni poliuretanowej do piłki nożnej, koszykowej i siatkowej. Natomiast przy Zespole Placówek Oświatowych w Strawczynie oddano do użytku zespół boisk „Moje boisko Orlik 2012” . W jego skład wchodzą dwa boiska: jedno do piłki nożnej, a drugie wielofunkcyjne.

Kolejną inwestycją zrealizowaną w ostatnim czasie było zagospodarowanie terenu przy źródle w miejscowości Oblęgór. Plac wokół źródełka został utwardzony, wyłożony kostką i ogrodzony. Zamontowano stylowe ławy, siedziska z bali oraz huśtawki. Wydzielone zostało miejsce pod ognisko. Zamontowano kamiennego grilla i stojak na rowery . Teren jest miejscem spotkań mieszkańców, a także miejscem odpoczynku dla turystów. Gmina posiada również bardzo ciekawą ofertę dla miłośników jazdy na rowerze. Zadbano o wytyczenie ścieżek rowerowych i odpowiednie ich oznakowanie.

Ważnym elementem działań strawczyńskich władz są również działania promocyjne. Na oficjalnej stronie internetowej gminy można odbyć tak zwany wirtualny spacer po okolicy. To kompleksowe prezentacje multimedialne bazujące na zdjęciach panoramicznych. Wirtualna wycieczka obejmuje najbardziej atrakcyjne miejsca, takie jak dworek Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, kaplica św. Rozalii na Perzowej Górze, stadion sportowy oraz zalew w Strawczynie.

Władze organizują także wiele imprez masowych i festynów rodzinnych. Najpopularniejszym z nich jest święto gminy- Strawczynada. Wydarzenie jest doskonałą promocją dla gminy. Przyczynia się też to popularyzacji sportu i form aktywnego wypoczynku wśród mieszkańców.

Dodatkową korzyścią dla społeczności lokalnej ze sportowo-rekreacyjnych inwestycji jest stworzenie warunków dla rozwoju agroturystyki oraz małych przedsiębiorstw branży usługowo- handlowej. Z tym wiąże się natomiast powstanie nowych miejsc pracy oraz ogólny rozwój gospodarczy terenu.

Gmina Strawczyn za działalność w dziedzinie sportu, rekreacji i turystyki byłą już wielokrotnie nagradzana, nie tylko na szczeblu wojewódzkim, ale też na arenie ogólnopolskiej.

Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy: - Cieszę się z wyróżnienia, zwłaszcza że dostaliśmy je w dziedzinie, która od dawna jest naszym priorytetem. Bardzo zależy nam na tym, aby nasza gmina przyciągała turystów. Mamy też świadomość, że aktywny wypoczynek ma wpływ na zachowanie zdrowia i dobrej kondycji naszych mieszkańców. Przyczynia się także do zapobiegania patologiom społecznym i odgrywa ważną rolę w wychowywaniu dzieci i młodzieży. Nasze obiekty sportowe są dumą nie tylko gminy Strawczyn, ale całego województwa świętokrzyskiego.

Rekord upadłości w 2021 roku

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie