Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces świętokrzyskich produktów. Perły dla wina ze Złotej i chleba z Koprzywnicy

(GOP)
Sukces świętokrzyskich produktów. Perły dla wina ze Złotej i chleba z KoprzywnicySylwia Paciura w swojej Winnicy Pod Jarem
Sukces świętokrzyskich produktów. Perły dla wina ze Złotej i chleba z KoprzywnicySylwia Paciura w swojej Winnicy Pod Jarem Małgorzata Płaza
Wyróżnienia dla naszych produktów - Koprzywnicki chleb i wino Silvio ze Złotej zostały docenione w ogólnopolskim konkursie.

Koprzywnicki chleb i wino ze Złotej uhonorowano nagrodami krajowymi „Perła 2014”. Prestiżowe laury, przyznawane najlepszym regionalnym produktom żywnościowym, wytwarzanym metodami tradycyjnymi, wręczono na targach Polagra Food w Poznaniu.
     
Nagrodzone wino pochodzi z funkcjonującej od siedmiu lat „Winnicy nad Jarem” w Złotej w gminie Samborzec. To białe  półsłodkie wino z 2012 roku o nazwie Silvio. - To wino wraz z upływem czasu zyskuje. Zmienia się jego aromat. Najpierw dominuje nuta liścia czarnej porzeczki. Później pojawiają się nuty miodowe. Silvio to wino pełne, intensywne – opowiada Sylwia Paciura, współwłaścicielka winnicy.

 

AROMATYCZNE GRONOWE
 
Silvio to wino robione tradycyjnymi metodami, wyłącznie z soku z winogron, bez dodatku cukru i wody.  - Jego bogactwo to owoc. Tajemnica smaku tkwi przede wszystkim w winogronach – podkreśla Sylwia Paciura.

Owoce muszą być dobrej jakości, odpowiednio dojrzałe. Istotny jest oczywiście sam proces produkcji. Wymaga uwagi i wielkiej staranności. Jedno niedopatrzenie, podkreśla nasza rozmówczyni, może popsuć smak. - Cieszę się, że doceniono nasze starania, również te związane z powrotem do tradycji winiarskich Ziemi Sandomierskiej. Należymy z mężem do popularyzatorów tej idei. Jesteśmy współzałożycielami Sandomierskiego Związku Winiarskiego - mówi Sylwia Paciura.

Państwo Paciurowie pochodzą z gminy Samborzec, ale przez kilkanaście lat mieszkali w Kielcach. Postanowili założyć winnicę, gdy Mateusz Paciura odziedziczył gospodarstwo. Niedawno zdecydowali się przenieść się na przeprowadzkę do Złotej.    

Z powodzeniem sprzedają własne wino. To wino od wytrawnego po półsłodkie, białe, czerwone i różowe.  „Perła” nie jest ich pierwszą nagrodą. W ubiegłym roku czerwony Regelt zdobyli srebrny medal w międzynarodowym konkursie Vinoforum w Czechach. - Cieszymy się, że smak naszego wina doceniają nie tylko ci, którzy przyjeżdżają do naszej winnicy, ale także eksperci,  znawcy z całej Europy – podkreśla pani Sylwia. 

Małgorzata Płaza  - „perła 1” na zdjęciu: Sylwia Paciura prezentuje wino Regelt, które  zdobyło srebrny medal na ubiegłorocznym międzynarodowym konkursie w Czechach. Prestiżową nagrodę „Perła 2014” otrzymało białe wino Silvio.

Sylwia Paciura prezentuje wino Regelt, które  zdobyło srebrny medal na ubiegłorocznym międzynarodowym konkursie w Czechach. Prestiżową nagrodę „Perła 2014” otrzymało białe wino Silvio. (dot. Małgorzata Płaza)
 
ŻYTNI, TRADYCYJNY, PYSZNY 

Żytni chleb z piekarni należącej do Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Koprzywnicy ma już swoją markę. Potwierdziła ją „Perła 2014”.

Jak wyjaśniał wiceprezes Marian Walewski, wyjątkowość tego chleba polega na tym, że jest pieczony według starej receptury, z mąki żytniej, wody, soli i zakwasu.  Nie ma w nim ani dekagrama drożdży.

Ten chleb to powrót do tradycji. – Ważny jest czas wsadzenia do pieca, czas wypieku, wielkość rozrostu – tłumaczył Marian Walewski.

 

Koprzywnicka piekarnia ma długą historię. Jej początki sięgają 1947 roku. W kolejnych latach spółdzielnia i działająca w jej strukturach piekarnia przechodziły różne koleje losu. Dziś Gminna Spółdzielnia prowadzi piekarnię i kilka sklepów na terenie gminy Koprzywnica. Daje zatrudnienie dla około 50 ludzi. 

Nie zmieniło się jedno: proces technologiczny. Jest taki sam od wielu lat, a jednocześnie dopracowany w najdrobniejszym szczególe. Od 2010 Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” należy do sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego Świętokrzyskie. Duże uznanie zyskały koprzywnickie podpłomyki, a tamtejszy chleb mieszany, pieczony od pierwszych lat działalności zakładu, został wpisany na Listę Produktu Tradycyjnego, w ramach projektu „Świętokrzyska Kuźnia Smaków”.

Poznańskie targi Polagra Food  to największa impreza rolno – spożywcza w Polsce. „Perły” przyznane są przez Kapitułę Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego.
 

Klaudia Tajs  na zdjęciu: Stefania Kosińska, kierownik koprzywnickiej piekarni prezentuje nagrodzony „Perłą 2014” chleb żytni tradycyjny.

 Stefania Kosińska, kierownik koprzywnickiej piekarni prezentuje nagrodzony „Perłą 2014” chleb żytni tradycyjny. (fot. Klaudia Tajs)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia