Świętokrzyska mapa bezrobocia we wrześniu 2019. Gdzie ubyło, a gdzie przybyło bezrobotnych? Zobacz jak rosną płace

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
archiwum
Udostępnij:
We wrześniu bieżącego roku w Świętokrzyskiem nieznacznie ubyło bezrobotnych, ale od trzech miesięcy stopa bezrobocia ani drgnie. Wciąż utrzymuje się na poziomie 7,7 procent, chociaż pracodawcy oferują prawie 2500 miejsc pracy i kuszą nadal pozostających bez pracy coraz wyższymi zarobkami, które w lipcu 2019 roku sięgnęły przeciętnie brutto 4425 złotych.

Liczba zarejestrowanych w świętokrzyskich urzędach pracy, mimo że nadal zgłaszali się do nich absolwenci szkół, licząc na skorzystanie z oferty aktywizacyjnej i ofert pracy od pracodawców, spadła we wrześniu o 397 osób i wynosi obecnie 40 725 osób.

Spadek bezrobocia zanotowano aż w 11 powiatach, a wzrost liczby pozostających bez pracy nastąpił tylko w trzech powiatach: jędrzejowskim, ostrowieckim oraz włoszczowskim. Na przestrzeni ostatniego roku bezrobocie w regionie zmniejszyło się o 5 procent, czyli o 2163 osoby.

Mapa bezrobocia
Najwyższą stopę bezrobocia zanotowano we wrześniu w powiatach: skarżyskim - 14,3 proc., opatowskim - 12,4 proc. oraz ostrowieckim - 10,7 proc. Najniższa stopa bezrobocia była w powiatach: buskim - 3,1 proc., Kielcach - 4,9 oraz pińczowskim - 5,9 proc.

Jakie jest bezrobocie w poszczególnych powiatach?

Powiat buskiWe wrześniu stopa bezrobocia w powiecie buskim spadła do poziomu 3,1 procent, we wrześniu 2018 roku stopa bezrobocia w tym powiecie wynosiła 3,5 procent, a we wrześniu 2017 - 4,1 procent.

Powiat jędrzejowski We wrześniu stopa bezrobocia w powiecie jędrzejowskim wzrosła do poziomu 7 procent, we wrześniu 2018 roku stopa bezrobocia w tym powiecie wynosiła 6,9 procent, a we wrześniu 2017 - 7,9 procent.

Powiat kazimierski We wrześniu stopa bezrobocia w powiecie kazimierskim, spadła do poziomu 6,7 procent, we wrześniu 2018 roku stopa bezrobocia w tym powiecie wynosiła 7,8 procent, a we wrześniu 2017 - 8,6 procent.

Powiat kielecki We wrześniu stopa bezrobocia w powiecie kieleckim spadła do poziomu 10,3 procent, we wrześniu 2018 roku stopa bezrobocia w tym powiecie wynosiła 10,7 procent, a we wrześniu 2017 - 11,1 procent.

Powiat konecki We wrześniu stopa bezrobocia w powiecie koneckim spadła do poziomu 10,6 procent, we wrześniu 2018 roku stopa bezrobocia w tym powiecie wynosiła 10,9 procent, a we wrześniu 2017 - 12,1 procent.

Kielce We wrześniu stopa bezrobocia w Kielcach spadła do poziomu 4,9 procent, we wrześniu 2018 roku stopa bezrobocia w tym powiecie wynosiła 15,3 procent, a we wrześniu 2017 - 6,1 procent.

Powiat opatowski We wrześniu stopa bezrobocia w powiecie opatowskim spadła do poziomu 12,4 procent, we wrześniu 2018 roku stopa bezrobocia w tym powiecie wynosiła 13,2 procent, a we wrześniu 2017 - 12,9 procent.

Powiat ostrowiecki We wrześniu stopa bezrobocia w powiecie ostrowieckim wzrosła do poziomu 10,7 procent, we wrześniu 2018 roku stopa bezrobocia w tym powiecie wynosiła 11,1 procent, a we wrześniu 2017 - 12,5 procent.

Powiat pińczowski We wrześniu stopa bezrobocia w powiecie pińczowskim spadła do poziomu 5,9 procent, we wrześniu 2018 roku stopa bezrobocia w tym powiecie wynosiła 6,6 procent, a we wrześniu 2017 - 6,7 procent.

Powiat sandomierski We wrześniu stopa bezrobocia w powiecie sandomierskim spadła do poziomu 6,3 procent, we wrześniu 2018 roku stopa bezrobocia w tym powiecie wynosiła 6,3 procent, a we wrześniu 2017 - 7,4 procent.

Powiat skarżyski We wrześniu stopa bezrobocia w powiecie skarżyskim spadła do poziomu 14,3 procent, we wrześniu 2018 roku stopa bezrobocia w tym powiecie wynosiła 15,6 procent, a we wrześniu 2017 - 16,1 procent.

Powiat starachowicki We wrześniu stopa bezrobocia w powiecie starachowickim spadła do poziomu 7,8 procent, we wrześniu 2018 roku stopa bezrobocia w tym powiecie wynosiła 8,2 procent, a we wrześniu 2017 - 9,5 procent.

Powiat staszowski We wrześniu stopa bezrobocia w powiecie staszowskim spadła do poziomu 6,2 procent, we wrześniu 2018 roku stopa bezrobocia w tym powiecie wynosiła 7 procent, a we wrześniu 2017 - 7,5 procent.

Powiat włoszczowski – 6,3 procent 5,5 6,8We wrześniu stopa bezrobocia w powiecie włoszczowskim wzrosła do poziomu 6,3 procent, we wrześniu 2018 roku stopa bezrobocia w tym powiecie wynosiła 5,5 procent, a we wrześniu 2017 - 6,8 procent.

Brakuje rąk do pracy
Wrzesień upłynął pod znakiem rosnącej liczby ofert pracy, zgłaszanych do powiatowych urzędów pracy w całym województwie. We wrześniu pracodawcy zgłosili 2436 wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej, czyli o 311 więcej niż w sierpniu. Zapotrzebowanie na pracowników wciąż jest bardzo wysokie - od początku roku pracodawcy zgłosili do urzędów 24 708 ofert. Przeciętne zatrudnienie w sektorze świętokrzyskich przedsiębiorstw wyniosło 126,6 tysiąca osób i jest o 2,7 proc. wyższe niż przed rokiem. Utrzymuje się wysoki popyt firm na nowych pracowników. Kogo poszukują?

- Najbardziej aktywni w poszukiwaniu pracowników są pracodawcy z terenu Kielc oraz w powiatach: kieleckim, starachowickim, ostrowieckim i skarżyskim. Najmniej ofert zgłoszono w powiecie kazimierskim i pińczowskim. Najbardziej poszukiwani są wciąż pracownicy produkcji przemysłowej i rzemieślnicy (ponad 24 procent ogółu ofert pracy), pracownicy usług i sprzedawcy (ponad 21 procent spośród wszystkich ofert), pracownicy wykonujący prace proste (17 procent), pracownicy biurowi (14 procent ofert) oraz operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń (ponad 9 procent ofert) - informuje Paweł Lulek, kierownik Zespołu do spraw Informacji, Promocji Urzędu i Współpracy z Partnerami Rynku Pracy.

Płace szybko w górę
Dynamicznie rosną wynagrodzenia pracowników. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w świętokrzyskim wyniosło 4425,12 złotych - to o 6,8 proc. więcej niż przed rokiem. W kraju miesięczne przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw ukształtowało się na poziomie 5182,43 zł i jest o 7,4 proc. wyższe niż przed rokiem. Nasze województwo odznacza się przy tym znacznym, wynoszącym ponad 4 procent, wzrostem wartości sprzedanej przemysłu. Osoby zatrudnione w przetwórstwie przemysłowym zarabiają średnio o 7,7 proc. więcej od średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Branża przemysłowa wykazuje również wysoki popyt na nowych pracowników, co zdaniem ekspertów rynku pracy wyraźnie świadczy o tym, że po wielu latach przemysł odzyskuje pozycję na gospodarczej mapie naszego regionu.

Bez szans na pracę
Wciąż istotnym problemem pozostaje długotrwałe bezrobocie, które dotyczy w Świętokrzyskiem ponad 50 procent ogółu ludzi bez zatrudnienia. Z myślą o bezrobotnych po 30 roku życia, których jest najwięcej, Wojewódzki Urząd Pracy uruchomił kolejną transzę projektów aktywizacyjnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Skorzysta z nich co najmniej 700 osób długotrwale bezrobotnych z województwa.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Materiał oryginalny: Świętokrzyska mapa bezrobocia we wrześniu 2019. Gdzie ubyło, a gdzie przybyło bezrobotnych? Zobacz jak rosną płace - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze 28

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Najwyższe podwyżki płac otrzymali pracownicy wyższego szczebla w UM,Starostwie.MOPS oraz spółek zależnych od Prezydenta -średnio ok.1000zł. miesięcznie - dostępne w oświadczeniach majątkowych. W związku z tym następują drakońskie podwyżki czynszów oraz podwyżki wszystkich czynników związanych ze słabym zarządzaniem włodarzy Ostrowca i brakiem wizji nowoczesnego rozwoju miasta.

T
TKN

Gdzie płacą te 4500 brutto? Chyba że z nadgodzinami praca w weekendy i święta.

Nie mydlijcie ludziom oczu, w powiecie koneckim przeciętna płaca to ok. 2700-2800 brutto. Są owszem zakłady gdzie można zarobić (jednocześnie tyrając jak wół), ale i są takie co zarobisz na poziomie 2200-2300 brutto (handel), a nawet mniej. Bo częstą praktyką sklepów jest umowa na 1/2 etatu.

Reasumując, to że człowiek idzie z psem- nie oznacza wcale że mają srednio po 3 nogi.

H
Hehe he

Bzdury. Praca jest ale w obozach pracy za najniższa krajową, bez nadgodzin.

G
Gość

NIC DZIWNEGO ŻE MŁODZI WYJEŻDZAJĄ - (STARZY TEŻ UCIEKAJĄ) , BO JAK MAJĄ COŚ TU OTWORZYĆ JAK GMINA I STAROSTWO KŁADZIE SAME KŁODY POD NOGI. ZAORAĆ ,ZALESIĆ , SPRZEDAĆ I WYJEŻDŻAĆ -bo tu nigdy sie nic nie opłacało

k
kokos

Bezrobocie spada, bo młodzi wyjechali za granice kraju, a starszych tak ganiają z ofertami ze stażami za kilkaset złotych na m-c lub ofertami do "obozów" pracy, ze część bezrobotnych sam się wyrejestrowała. Podać liczbę osób nie zarejestrowanych w urzędach pracy, a liczbę osób bez pracy, z pominięciem osób uczących się i emerytów. To jest rzeczywiste bezrobocie i pewnie wyniosłoby np. na koneczyźnie nie mniej niż 30%. A statystyki państwowe urzędów są jakie są mają pokazywać "optymistyczne" bezrobocie".

G
Gość

echo [wulgaryzm] w formie

G
Gość
31 października, 07:20, Gość:

Zabrać tym nierobom 500 plus i inne świadczenia, to bezrobocie spadnie do 0,3%.

Pasozyt zostanie pasozytem.

G
Gość

Place idą w górę szczególnie w spółkach w elektrowni naprawdę powalają 2000 zł

G
Gość
1 listopada, 9:21, Gosc:

Bezrobocie spada bo już prawie wszyscy młodzi wyjechali za granicę

Dokładnie.

G
Gosc

Bezrobocie spada bo już prawie wszyscy młodzi wyjechali za granicę

P
Propaganda PIS

Świętokrzyski rynek pracy jest słaby. Przybywa milionerów, a ludzie jak harowali u prywaciarzy tak pozostało do tej pory. Szkoda tylko, że zapierd**ają na miske ryżu.

G
Gość

pikować «wykonywać szybki lot samolotem w dół»

G
Gość

Pikować w górę?! https://sjp.pwn.pl/slowniki/pikować.html

G
Gość
30 października, 20:25, Gość:

4400 brutto kto tyle ma jedno wielkie cyganstwo

ja mam

c
ckmi2

nigdzie nie zajrzą , za bardzo zapikowali :) ale czego się spodziewać po Słowie Ludu

Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie