MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Afryka Kazika - niezwykłą wystawę można oglądać w Kielcach (WIDEO, zdjęcia)

Lidia Cichocka
Dawid Łukasik
Niezwykłe było otwarcie wystawy Afryka Kazika w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach dzięki autorowi książki "Afryka Kazika" a także "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd".

[galeria_glowna]
Łukasz Wierzbicki jest wspaniałym opowiadaczem, zaczyna od zdania : "Słuchajcie swoich dziadków". Tak zaczął opowieść o Kazimierzu Nowaku, bezrobotnym mieszkańcu Boruszyn pod Poznaniem, który w 1931 roku wyruszył do Afryki by przebyć ją na rowerze. Pisząc relacje z tej podróży chciał zarobić pieniądze na utrzymanie rodziny. Pomysł był z rzędu tych karkołomnych , ale Kazimierzowi Nowakowi udało się dotrzeć na kraj Afryki a potem w druga stronę. Co prawda stary rower rozsypał się, ale życzliwi ludzie pomagali Nowakowi: jechał konno i na wielbłądzie, płynął łodzią a swoje przygody znowu opisywał dzięki czemu został jednym z najbardziej znanych w tamtych czasach podróżników.

- O Kazimierzu Nowaku opowiedział mi dziadek - mówi Łukasz Wierzbicki, który swój podziw dla wyczynu rodaka postanowił wykorzystać. W 2006 roku na dworcu PKP w Poznaniu odsłonięto tablicę poświeconą panu Kazimierzowi a odsłaniał ją inny wielki podróżnik i reportażysta, Ryszard Kapuściński. Kilka lat później z Polski wyruszyła sztafeta rowerowa. - Wzięło w niej udział 150 osób, trwała 3 lata, ale się udało, przejechaliśmy tę samą trasę co Nowak, chociaż nie zawsze rowerami - mówi Wierzbicki.

To on szperając po archiwach zdołał złożyć wspomnienia z podróży pana Kazimierza i wydał je w książce "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd Kazimierz Nowak".

Przygody, które przeżył podróżnik przedstawił także w bardziej przystępnej formie książki dla dzieci: "Afryka Kazika". Wkrótce zapanowało Kazikowe szaleństwo i pan Łukasz musiał otworzyć Kazikowe pogotowie - zapraszany przez szkoły i przedszkola jeździ po Polsce opowiadając o niezwykłym wyczynie Nowaka. - I zawsze powtarzam: gdy ruszysz przed siebie, na pewno spotka cię coś ciekawego. Udało się to bezrobotnemu Kazimierzowi Nowakowi, udać się może i wam.

Na wystawie w Muzeum Zabawek można obejrzeć fotografie z wyprawy, a także ilustracje z komiksu ,,Afryka Wielka Podróż Kazika" oraz przedmioty, których mógł używać Kazimierz Nowak: stary plecak, zabytkowy rower, aparat fotograficzny a także pamiątki z Afryki.

Dodatkiem specjalnym na wystawie jest film animowany przedstawiający wyjazd Kazika do Afryki, autorstwa Michała Klimczyka oraz gra planszowa, autorstwa Pawła Kołodziejskiego. Już w sobotę 19 października w godzinach 11-15 pojawi się wydawca Polskich Gier Planszowych wraz wielkoformatową grą opartą na prawdziwej historii Kazimierza Nowaka. Wystawa będzie czynna do końca stycznia przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie