Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chleb żytni z piekarni Haliny Dobrowolskiej z krajową nagrodą Perła 2017

Izabela Mortas
Dawid Łukasik
Choć przemysł piekarniczy znacząco się zmienił, oni wciąż podtrzymują rodzinne tradycje, opierając się na starych, sprawdzonych, opracowanych jeszcze przez dziadka recepturach. Piekarnia R.Dobrowolski święci w ostatnim czasie triumfy.

Pod koniec września otrzymała prestiżową nagrodę - Perłę na krajowym XVII konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” za chleb żytni. Właścicielka piekarni, Halina Dobrowolska opowiada nam dziś o swoich wyjątkowych wypiekach i wrażeniach po konkursie.

Tytuł za kapryśny wypiek
Perła jest dla niej niewątpliwie nagrodą wyjątkową. - Nasza piekarnia istnieje na rynku już od 70 lat, my sami z mężem prowadzimy ją od 40 lat i po raz pierwszy dostąpiliśmy takiego zaszczytu. Perła to nagroda za najlepszy polski regionalny produkt żywnościowy, co robi na nas ogromne wrażenie. To lata pracy, naprawdę bardzo staramy się zrobić dobry, tradycyjny chleb, nie poddaliśmy się trendom i nie poszliśmy w kierunku przemysłu piekarniczego, pozostając małą, tradycyjną piekarnią, która nie zmieniła receptur od 70 lat - mówi Halina Dobrowolska.

Właścicielka piekarni nie ukrywa, że chleb żytni to jeden z najtrudniejszych piekarniczych wyrobów. - Jest robiony na świeżym, codziennie przygotowywanym kwasie, a ten bywa kapryśny. Uzależniony od temperatury zewnętrznej, wewnętrznej, od wilgotności, nigdy nie zachowuje się tak samo. Z tego powodu też musimy bardzo pilnować jego technologii - przyznaje autorka wyróżnionego produktu.

Wierni tradycji
Prowadząca piekarnię przyznaje, że w ostatnich latach widać lekki zwrot w kierunku tradycji, wzrosło zainteresowanie tego rodzaju produktami. - Wykorzystują to jednak osoby, które próbują zbudować na tym trendzie biznes. Wyroby reklamowane są jako tradycyjne, ale w rzeczywistości wcale takie nie są. Klienci niejednokrotnie tracą orientację. Trudno rozróżnić, który produkt jest tradycyjny, a który tylko taki udaje. Klienci często jednak pytają o receptury i sposób przygotowania. Mnóstwo ludzi szuka chleba na zakwasie, a my robimy chleb tradycyjny na kwasie i zawsze informujemy o tym kupujących - mówi.

Dla najlepszych produktów
Warto przypomnieć, że statuetki Perły przyznawane są od 2003 roku, a ich wręczanie odbywa się podczas Wielkiego Finału konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” na Międzynarodowych Targach POLAGRA w Poznaniu, które w tym roku odbyły się 24 września. Towarzyszyła im tak zwana Wielka Degustacja Perłowa nagrodzonych produktów. W województwie świętokrzyskim mamy już dwadzieścia cztery produkty, który uzyskały ten zaszczytny tytuł. W tym roku poza chlebem żytnim z piekarni R.Dobrowolski wyróżniony został tort czekoladowo-orzechowy z Pracowni Tortów Artystycznych „Kraina Tortów” z Rżuchowa w gminie Sadowie w powiecie opatowskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie