MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolarski Wyścig Solidarności i Olimpijczyków znów na Kielecczyźnie. W tym roku jubileusz

saw
W dniach 2-6 lipca rozegrany zostanie 30 Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków. Kolarze ścigać się będą także na Kielecczyźnie.

Wyścig ten po raz kolejny gości na świętokrzyskiej ziemi. Tym razem na Kielecczyźnie będą rozgrywane dwa etapy. Etap trzeci, długości 170.7 km rozgrywany będzie 4 lipca na trasie Kielce – Radom, a etap czwarty (178 km) 5 lipca na trasie Skarżysko Kamienna – Stalowa Wola. Wyścig składa się w sumie z pięciu etapów. Zaczyna się 2 maja w Łodzi, a kończy 6 lipca w Krośnie.
Start honorowy do 3 etapu odbędzie się w Kielcach w czwartek, 4 lipca o godzinie 13.55 na ulicy Sienkiewicza. Start honorowy 4 etapu w Skarżysku Kamiennej zaplanowany w piątek, 5 lipca również na godzinę 13.55 przy al. Tysiąclecia (Plac im. Leopolda Staffa).
Trasa etapu z Kielc do Radomia

Kolarski Wyścig Solidarności i Olimpijczyków znów na Kielecczyźnie. W tym roku jubileusz

Trasa etapu ze Skarżyska-Kamiennej do Stalowej Woli

Kolarski Wyścig Solidarności i Olimpijczyków znów na Kielecczyźnie. W tym roku jubileusz

Wyścig ma już kilkudziesięcioletnią tradycję i ścigało się w nim wielu znakomitych kolarzy, także z Kielecczyzny. Między innymi Tomasz Brożyna, Zbigniew Piątek, a także Mariusz Witecki, obecnie dyrektor sportowy grupy Voster ATS Team.
Mieszkający na stałe w Kielcach Witecki wierzy, że jego ekipa powalczy o czołowe lokaty.

- Jedziemy na Wyścig Solidarności i Olimpijczyków bez lidera, który wyłoni się po pierwszych etapach – mówi Witecki, który wygrał wyścig w 2012 roku. - Mam w składzie kilku zawodników, którzy mogą wygrać. Zobaczymy jak się sytuacja ułoży na pierwszych płaskich, ale długich etapach – dodał Witecki.

W składzie Voster ATS Team jest ubiegłoroczny zwycięzca Sylwester Janiszewski (startował w barwach Wibatechu) oraz triumfator sprzed dwóch lat Mateusz Komar.

– W 2017 roku Mateuszowi mocno pomagał na podjeździe pod zamek Kamieniec Adam Stachowiak, który w klasyfikacji generalnej zajął trzecie miejsce – dodaje Witecki. – Potencjalnych zwycięzców wyścigu mam kilku, bo jeśli Paweł Franczak zdoła się wykurować, a na metę ostatniego etapu dojedzie większa grupa i o końcowym sukcesie zadecydują bonifikaty, to liczę na niego na finiszu – ocenia Mariusz.

W tym wyścigu ścigał się też między innymi Dariusz Baranowski wielokrotny reprezentant Polski. Jako junior śledził pierwszą edycję imprezy (1990) w mediach. Zapragnął w niej wystartować i wygrać. Pojechał rok później i zajął drugie miejsce, w trzeciej edycji ponownie był drugi. Na listę zwycięzców wpisał się 1993 roku. Sukces ten ułatwił mu dorgę do zawodowstwa. Baranowski ścigał się w najważniejszych wyścigach na świecie Giri d’Italia czy Tour de France. Dwukrotnie był na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie (1992) i Atlancie (1996). Dziś popularny Ryba jest komentatorem Eurosportu i pięknie opowiada o kolarstwie. Typuje kto wygra Wyścig Solidarności i Olimpijczyków.

- Trasa Wyścigu jest tak ułożona, że wygra zawodnik, który zachowa siły na ostatni etap i poradzi sobie z trudnymi z podjazdami pod zamek Kamieniec – mówi Dariusz Baranowski. – Uważam, że na metę w Krośnie raczej dojedzie grupa niż komuś uda się uciec solo. Dlatego kolarze, którzy chcą wygrać wyścig muszą ciułać bonifikaty od pierwszego etapu, bo to one zadecydują o miejscach na podium.

Baranowski ma nadzieję, że podobnie jak w dwóch poprzednich edycjach wygra polski zawodnik.
– Punkty w klasyfikacji UCI są potrzebne naszemu kolarstwu, bo decydują choćby o przyznawaniu liczby zawodników drużyna narodowej na mistrzostwach świata – dodaje popularny Ryba. A lider polskiej drużyny Rafał Majka czy Michał Kwiatkowski będą potrzebowali pomocników. Ale wracając do Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków uważam, że końcowa rywalizacja rozegra się pomiędzy kolarzami ATS Voster Team: Pawłem Franczakiem i Adamem Stachowiakiem i CCC Development: Michałem Palutą i Kamilem Małeckim. Uważam, że wszyscy czterej są w bardzo dobrej dyspozycji i wszyscy powinni sobie poradzić na ostatnich podjazdach na zamek Kamieniec. Jeśli w tej grupie znajdzie Paweł Franczak to zapewne wygra ostatni etap, bo ma z nich najlepszy finisz. O końcowym zwycięstwie zadecydują sekundy.

Jednym z patronów wyścigu jest redakcja Echa Dnia.

Program wyścigu 1 etap, 2 lipca: Łódź – Sieradz (213, 7 km)
2 etap, 3 lipca: Zgierz Kutno (148 km)
3 etap, 4 lipca: Kielce – Radom (170, 7 km)
4 etap, 5 lipca: Skarżysko-Kamienna – Stalowa Wola (178 km)
5 etap, 6 lipca: Tarnobrzeg – Krosno (182 km)

POLECAMY RÓWNIEŻ:



Zgody i kosy kibiców świętokrzyskich klubów piłkarskich


Korona ma 45 lat. Tak awansowała do ekstraklasy



TOP 11 najlepszych napastników Korony w ekstraklasie! Król może być tylko jeden! Sprawdź - aktualizacja [GALERIA]



Oceniamy piłkarzy Korony po sezonie 2018/2019. Kto najlepszy, a kto się nie sprawdził?


NAJWIĘCEJ INFORMACJI O ŚWIĘTOKRZYSKIM SPORCIE NA:

Sport Echo Dnia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sensacyjny ruch Łukasza Piszczka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie