Wojciech i Małgorzata Chmiel ze Starych Kichar w gminie Dwikozy gościli w Brukseli. Wyjazd był nagrodą w akcji Rolnik Roku 2018, na który laureatów zaprosił europoseł Czesław Siekierski, przewodniczący unijnej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

ZOBACZ TRANSMISJĘ Z GALI ROLNIK ROKU 2018

Wojciech i Małgorzata Chmiel ze Starych Kichar w gminie Dwikozy gościli w Brukseli. Wyjazd był nagrodą w akcji Rolnik Roku 2018, na który laureatów zaprosił europoseł Czesław Siekierski, przewodniczący unijnej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W niedzielę, 7 października podczas gali Rolnik Roku 2018 w Targach Kielce, europoseł Czesław Siekierski wręczył Małgorzacie i Wojciechowi Chmielom dwuosobowe zaproszenie do Brukseli. Dziewięć dni później laureaci drugiego miejsca w województwie i pierwszego w powiecie sandomierskim rozpoczęli podróż do stolicy Europy.

Zwiedzanie najważniejszych zabytków miasta, wizyta w Parlamencie Europejskim, spotkanie z najważniejszymi osobistościami w Unii związanymi z rolnictwem oraz udział w V Europejskich Kongresie Młodych Rolników przyniósł wiele wrażeń.

Katedra najpiękniejsza

Zaczęło się od integracji wszystkich uczestników wyjazdu. Nasi rolnicy, dwójka laureatów akcji Echa Dnia z innych powiatów oraz przedstawicielami Związku Młodzieży Wiejskiej, wzięli udział we wspólnym powitalnym spotkaniu połączonym z formą bankietu, który był świetną okazją do spróbowania potraw z różnych krajów.

- Bruksela to bardzo piękne miasto. Zabytki robią wrażenie. Największe Katedra Świętego Michała i Świętej Guduli, bardzo ładny rynek, czyli Wielki Plac Bardzo nam się podobało – relacjonował Wojciech Chmiel. Katedra to gotycki kościół, ma około tysiąca lat. Wielki Plac także został wybudowany w gotyckim stylu, zwracają uwagę kamienice ze złotymi zdobieniami, które były wznoszone przed czterema, pięcioma wiekami.

- Wielkie wrażenie robią same gmachy Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Nowoczesne, ciekawe budynki i wnętrza - opisywali rolnicy. - Ciekawe też były prezentacje młodych rolników, które przeprowadzili podczas V Europejskiego Kongresu Młodych Rolników. Ich spojrzenie na przyszłość, wizja rolnictwie jest zdecydowanie inna niż nasza, kiedy startowaliśmy. Mają zupełnie inne możliwości. Była też okazja do dyskusji o problemach w naszym rolnictwie i sadownictwie. Rozmawialiśmy też z europosłem Czesławem Siekierskim na gospodarskie tematy.

Wiedza i ciekawostki

Udział właśnie w V Europejskim Kongresie Młodych Rolników był jednym z najważniejszych punktów wizyty w Brukseli.
Wydarzenie jest organizowane przez posłów z Europejskiej Partii Ludowej i ma na celu zaprezentowanie poglądów, problemów młodych rolników w Unii Europejskiej, a także projektów prezentujących różne gospodarstwa, rozwiązania technologiczne, innowacje w gospodarstwach prowadzonych przez młodych rolników.

Nasi laureaci podkreślają, że pojawiło się dużo ciekawych informacji o rozwoju rolnictwa z różnych stron Europy, była mowa o finansowaniu Wspólnej Polityki Rolnej, o znaczeniu innowacji.

Głos zabrali między innymi Czesław Siekierski, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego oraz Phil Hogan, komisarz do spraw rolnictwa i rozwoju wsi Komisji Europejskiej. -Obecna sytuacja w rolnictwie zależy od Wspólnej Polityki Rolnej, ale w sporej mierze od uwarunkowań zewnętrznych (dwustronne porozumienia handlowe z krajami spoza Unii tak zwane kraje trzecie, Brexit, embargo rosyjskie, porozumienia klimatyczne z Paryża), warunków pogodowych będących skutkiem zmian klimatycznych. Porozumienia klimatyczne zawierają jednak stwierdzenie, że działania na rzecz klimatu maja być wprowadzone, ale nie mogą zagrażać produkcji żywności. Sytuacja rolników jest zależna od wielu czynników - mówił przewodniczący Czesław Siekierski. - Pomimo tego co powiedziałem to w głównej mierze jest ona zależna od Wspólnej Polityki Rolnej. Wielkość budżetu UE czy reforma WPR – jest zależna od stanowiska Komisji Europejskiej, Rady Unii Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, ale w rzeczywistości najwięcej zależy od szczytu europejskiego tj. Rady Europejskiej, którą tworzą przywódcy państw członkowskich. Zależy też od głosu rolników, który musi być słyszalny, powinien zatem głośno brzmieć, z czym jest różnie. Chcemy rolnictwa przyjaznego dla środowiska, opłacalnego, zrównoważonego. Obecny budżet jest mniejszy niż poprzedni o około 11%, a kolejna WPR ma być o około 15% mniejsza od obecnej. Obecnie, kiedy dyskutujemy o budżecie na 2021-2027 – mamy Brexit, przez co będzie o 12 mld netto rocznie mniej, a pojawiają się nowe wyzwania jak zmiany klimatyczne, migracja, innowacje, co generuje nowe koszty. Stąd brak środków w budżecie. Jak w takim razie pogodzić zmniejszające się wpływy z tytułu Brexitu i zwiększające się wydatki na nowe zadania i jak zapisać to w budżecie? To także skutkuje zmniejszeniem środków na WPR i politykę spójności oraz wzrost składki. Starzenie się wsi, zmniejszający się udział młodych rolników ma wiele przyczyn, do nich należą: niższe dochody w rolnictwie, niestabilność rynku rolnego, duża uciążliwość pracy w rolnictwie, wymagająca ciągłego dozoru, słabsza infrastruktura techniczna, socjalna na obszarach wiejskich, mniejszy poziom usług - reasumując gorsze warunki życia, połączone z niższymi dochodami - wyjaśniał europoseł Siekierski.

Przypomnijmy, że Małgorzata i Wojciech Chmiel w Starych Kicharach prowadzą gospodarstwo sadownicze. Na 10 hektarach rozlokowane zostały uprawy zbożowe, sad jabłoniowy - 7,5 ha, oraz uprawy kwiatów balkonowo - rabatowych i chryzantem. Kwiaty dostarczają do centrów ogrodniczych w Warszawie. Należą do Grupy Sadowniczej Refal.

ZOBACZ TAKŻE: Relacja z gali Rolnik Roku 2018 w Targach Kielce

ZOBACZ LAUREATÓW WSZYSTKICH AKCJI, ZDJĘCIA I WIDEO, TRANSMISJĘ Z GALI:

CZYTAJ TAKŻE: Gala finałowa akcji Rolnik Roku 2018 z wzruszeniami, tańcami i dyskusjami [zdjęcia, wideo]


POLECAMY RÓWNIEŻ:

NOWE ZASADY PRZECHOWYWANIA NAWOZÓW I NAWOŻENIA. SPRAWDŹ, ZA CO DOSTANIESZ KARĘ

Strefa Agro. Rolnicy w Brukseli. Interwencyjny skup jabłek bez... skupu i z kłopotami

Rolnicy ze Świętokrzyskiego z europosłem Czesławem Siekierskim w Brukseli

Beata i Roman Popisowie - Rolnicy Roku 2018 i ich gospodarstwo. Żywiec z ich hodowli trafia aż do Izraela

Domaszowianki z tytułem Gospodynie i Gospodarze Wiejscy 2018. Znakomite śpiewaczki i... aktorki


I Świętokrzyskie Forum Rolnicze. Transmisja telewizyjna

I Świętokrzyskie Forum Rolnicze. Skuteczne sposoby zwiększenia plonowania