Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rezerwat Polana Polichno na Ponidziu ponad trzykrotnie powiększony. Zobacz rzadkości, jakie można tam spotkać (ZDJĘCIA)

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Samiec jelonka rogacza z Polany Polichno.
Samiec jelonka rogacza z Polany Polichno. Edyta Nowicka
Jedna z przyrodniczych perełek regionu, położony na terenie Nadleśnictwa Pińczów rezerwat przyrody Polana Polichno został znacznie powiększony. Ostoja jelonków rogaczy i unikatowych łąk kserotermicznych mają teraz 36 hektarów powierzchni.

Decyzją Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach z 18 czerwca tego roku obszar rezerwatu przyrody Polana Polichno powiększono z niecałych 10 hektarów do ponad 36 hektarów. Ochroną objęto otaczające dotychczasowe granice rezerwatu drzewostany dębowe, które są siedliskiem jelonka rogacza, największego i jednego z najrzadszych chrząszczy w Polsce, objętego ścisłą ochroną. O powiększenie rezerwatu wnioskował Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Lasy Państwowe (teren, o który powiększono rezerwat to część Nadleśnictwa Pińczów) przystały na to.

Polanę Polichno objęto ochroną w 1974 roku. To jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie żyją jelonki rogacze. Dodatkowym atutem tego miejsca są unikatowe siedliska roślinności stepowej. Można tam spotkać rzadkie gatunki: miłka wiosennego, groszek pannoński, len włochaty, dzięwięćsiła bezłodygowego, oraz wisienkę stepową. Rezerwat jest również ważną ostoją storczyków, choćby obuwika pospolitego, buławnika wielkokwiatowego, storczyka kukawkę oraz storczyka purpurowego.

O powiększenie rezerwatu od lat apelowali przyrodnicy. Polana Polichno zarastała i zmieniała się w las. Na szczęście podjęto ochronę czynną, czyli zaczęto karczować samosiejki, co pozwoliło uratować cenne siedlisko. Od kilku lat zajmuje się tym Nadleśnictwo Pińczów.

- Dzięki systematycznemu usuwaniu pojawiających się spontanicznie odrośli drzewek i krzewów, udaje się utrzymać wciąż liczne populacje roślin stepowych oraz storczyków. Niezwykle spektakularny efekt tych prac można było zobaczyć tej wiosny, kiedy to zakwitły setki okazów storczyków purpurowych, zaś murawy mieniły się żółtą barwą miłków wiosennych oraz bielą zawilców wielkokwiatowych - mówi Jacek Koba z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Warto pamiętać, że na terenie rezerwatów przyrody obowiązują określone przepisami prawa zakazy, których celem jest zachowanie cennych elementów przyrody.

Wiosna każdego roku Polana Polichno jest miejscem pielgrzymek pasjonatów przyrody, szczególnie fotografów. To jedno z kilku miejsc w Polsce, w których istnieje duża szansa na spotkanie jelonka rogacza i sfotografowanie go.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć unikatowych gatunków, występujących na terenie rezerwatu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie