Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z Wojciechem Czerwcem - kandydatem na burmistrza Sandomierza

Klaudia Tajs
Wojciech Czerwiec jest kandydatem Komitetu Wyborczego Wyborców Sandomierskie Porozumienie na burmistrza Sandomierza. Będąc Radnym V, VI i VII kadencji przyglądał się pracy włodarzy miasta, działając w lokalnym samorządzie od dwunastu lat. Często był przeciwnikiem podejmowanych decyzji na sesjach Rady Miasta.

Czy teraz startując w wyborach uwzględni Pan swoje doświadczenie opozycjonisty?
Praca Radnego jest dla mnie dużym wyzwaniem. Mogłem je podjąć dzięki zaufaniu, jakim obdarzyli mnie wyborcy. Do moich obowiązków starałem się podchodzić z pełną odpowiedzialnością. Każda decyzja podejmowana w czasie głosowań na sesjach miała na celu dobro miasta i jego mieszkańców. Nie wszystkie propozycje były przeze mnie negowane, głosowałem z pełną świadomością konsekwencji uchwał dla przyszłości Sandomierza. Byłem przeciwny ciągłemu zadłużaniu miasta i drogim, bezsensownym inwestycjom.

Motto Pana programu to „Nowe perspektywy rozwoju dla naszego pięknego miasta”, ale niektóre propozycje brzmią znajomo?
Program wyborczy KWW Sandomierskie Porozumienie uwzględnia w dużej mierze moje doświadczenie radnego, ale jest również sumą samorządowych doświadczeń kandydatów na radnych Sandomierskiego Porozumienia oraz zawiera propozycje mieszkańców Sandomierza, zgłaszane podczas spotkań. Fakt ich znajomości może wynikać z wielokrotnego ich powtarzania jako obietnic wyborczych, ale nigdy nie zrealizowanych. Bylejakość, marnotrawstwo, pozorne i chybione działania cechowały rządy dotychczasowych władz. Przykładem może być Stadion Miejski wybudowany za 24 miliony złotych, który nie spełnia wymagań obiektu sportowego oraz potrzebuje ciągłych remontów z racji niedopilnowania inwestycji przez odpowiedzialne za to osoby. Zawarte w moim programie propozycje rozbudowy i naprawy infrastruktury komunalnej są niezbędne, jeśli chcemy myśleć o nowoczesnym rozwoju Sandomierza.

Którą z propozycji programowych uważa Pan za najważniejszą?

Program stworzony przez KWW Sandomierskie Porozumienie zawiera cztery podstawowe punkty uwzględniające większość problemów, z którymi od wielu lat boryka się miasto, a które powinny być szybko i efektywnie rozwiązane.

Priorytetem jest ulepszenie infrastruktury. Duża część miasta nie jest skanalizowana. Przez wiele lat blokowano tereny inwestycyjne i budowę sieci wodno-kanalizacyjnej (ulice Polna, Sadownicza i inne), uniemożliwiając rozwój indywidualnego budownictwa mieszkaniowego. Budowa dróg i mieszkań komunalnych jest niezbędna dla rozwoju miasta. Ważnym elementem będzie współpraca z przedsiębiorcami i inwestorami. Planuję powołanie Sandomierskiej Rady Przedsiębiorców, opracowanie ulg podatkowych dla prowadzących i rozpoczynających działalność gospodarczą oraz tworzących nowe miejsca pracy na terenie Sandomierza.

Co z rozwojem turystki?
Rozwój turystyki oparty na tysiącletniej historii miasta powinien przynosić jeszcze większe korzyści. Sandomierz posiada ogromne walory naturalne, historyczne i kulturowe unikalne na skalę światową. Katedra z Domem Długosza, Diecezja Sandomierska z Pałacem Biskupim czy Zamek Królewski są wspaniałymi przykładami interesujących pomników wyjątkowej historii miasta. Konieczna w ich promowaniu jest ścisła współpraca instytucji takich jak PTTK, Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, Muzeum Okręgowego, Muzeum Diecezjalnego, BWA czy Sandomierskiego Centrum Kultury. Rozważam nawiązanie współpracy z pobliskimi historycznymi miastami Opatowem, Baranowem Sandomierskim i Ujazdem.

Istotną kwestią jest stworzenie odpowiednich warunków do zabawy i nauki dla dzieci i młodzieży szkolnej. Edukacja na wysokim poziomie w szkołach i współpraca z Wydziałem Zamiejscowym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego będzie ważnym elementem miastotwórczym. Będę wspierał wszelkie inicjatywy związane ze sportem i aktywnością fizyczną. Działalność klubów sportowych powinna być oparta na stabilnych podstawach finansowych. Będę starał się o środki na budowę centrum sportowo-rekreacyjnego. Pragnę, żeby ludzie starsi i niepełnosprawnymi w każdym wieku mogli również korzystać z takiego centrum, a także chcę zapewnić im właściwą opiekę poza nim.

Stawiam na współpracę z samorządem powiatowym i samorządami sąsiadującymi, której do tej pory brakowało. Będę wspierał sandomierskie organizacje pozarządowe. Zamierzam wykorzystać doświadczenie życiowe członków Sandomierskiej Rady Seniorów i świeże pomysły Młodzieżowej Rady Miasta dla dobra nas wszystkich. Monitoring i nowe parkingi poprawią bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców.

Czy temat budowy mostu i Lwowskiej Bis nie jest dla Pana ważny? Nie ujął go Pan w swoim programie.
Most i Lwowska Bis jest bardzo ważną sprawą. Pobożne życzenia i składanie petycji nie przyspieszą realizacji zadania, które nie jest ustawowo w gestii gminy Sandomierz. Będę współpracował z zainteresowanymi stronami w celu zrealizowania niezbędnych planów.

Czy według Pana obecne zadłużenie miasta będzie miało wpływ na jego rozwój?Zadłużenie miasta w 2017 roku wynosiło ponad 36 milionów złotych. Dochody miasta systematycznie maleją. Przyczyniły się do tego chybione i nieudolnie prowadzone inwestycje. Podjęte ostatnio uchwały dotyczące projektów - w tym „Rewitalizacji Sandomierza – miasta dziedzictwa kulturowego i rozwoju” - będą skutkowały dalszym zadłużeniem miasta, gdyż zostały nieprawidłowo przygotowane. Na odnowę elewacji i dachów kamienic na Starym Mieście przeznaczono tylko 1.243.001 złotych natomiast na domek dla nietoperzy, fontannę i plac zabaw oraz rewaloryzację Parku Miejskiego - aż 6.245.938 złotych! Taki podział środków finansowych wpłynie na dalszą degradację Starówki – dumy naszego miasta i wspaniałej atrakcji turystycznej.

Jak według Pana powinna układać się współpraca między Burmistrzem a Radą Miasta?
W obecnej kadencji pełniłem przez okres dwóch lat funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Miasta. Zdaję sobie sprawę, jak wiele może zależeć od decyzji podejmowanych przez radnych. Są oni w dużej mierze odpowiedzialni za jego rozwój. Współpraca Burmistrza, Rady Miasta i Mieszkańców Sandomierza powinna być Naszą Wspólną Sprawą! Dlatego bardzo ważny jest każdy głos w wyborach samorządowych 21 października 2018 roku.

PROGRAM :
Nowe perspektywy rozwoju naszego pięknego miasta

Cztery kierunki rozwoju
I. Sandomierz – otwarta strefa inwestowania
1) UWOLNIENIE TERENÓW INWESTYCYJNYCH
2) ROZWÓJ PRAWOBRZEŻNEJ CZĘŚCI MIASTA
3) POPRAWA INFRASTRUKTURY DROGOWEJ
4) ROZBUDOWA MIEJSKIEJ SIECI WODNO-KANALIZACYJNEJ
5) INWESTYCJE MIESZKANIOWE
6) WSPARCIE PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
7) PARTNERSTWO PUBLICZNO-PRYWATNE DLA ROZWOJU MIASTA
8) WSPÓŁPRACA SAMORZĄDU Z PRZEDSIĘBIORCAMI
II. Sandomierz – historia motorem rozwoju
1) CZERPANIE Z POTENCJAŁU HISTORYCZNEGO MIASTA
2) ZACIEŚNIENIE WSPÓŁPRACY SAMORZĄDU Z ORGANIZACJAMI PROMUJĄCYMI MIASTO
3) PROMOCJA TURYSTYKI TEMATYCZNEJ I BRANŻOWEJ
4) POWSTRZYMANIE DEGRADACJI STARÓWKI
5) WSPIERANIE NOWATORSKICH POMYSŁÓW SŁUŻĄCYCH ROZWOJOWI MIASTA.
III. Sandomierz – miejsce do nauki i aktywnego wypoczynku
1) WYKORZYSTANIE WYŻSZEJ UCZELNI JAKO CZYNNIKA MIASTOTWÓRCZEGO
2) DZIAŁANIA WSPIERAJĄCE ROZWÓJ MŁODZIEŻY
3) ROZWÓJ INFRASTRUKTURY SPORTOWEJ
4) SPORTOWA AKTYWIZACJA I INTEGRACJA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH
IV. Sandomierz – przyjazny samorząd
1) MIESZKANIA SOCJALNE
2) SPRAWNA KOMUNIKACJA MIEJSKA
3) OBNIŻENIE OPŁAT KOMUNALNYCH
4) WSPÓŁPRACA Z SĄSIĘDNIMI SAMORZĄDAMI I SAMORZĄDEM POWIATOWYM
5) SŁUŻBA ZDROWIA
6) BEZPIECZEŃSTWO I KOMFORT MIESZKAŃCÓW
7) WSPARCIE DZIAŁAŃ OBYWATELSKICH
8) DBAŁOŚĆ O WYGLĄD MIASTA

CV
Wojciech Czerwiec: Sandomierzanin, 59 lat, żona Lidia, córki Dominika i Kamila.
Absolwent Collegium Gostomianum i Politechniki Krakowskiej – magister inżynier budownictwa lądowego. Wspólnie z żoną prowadzi Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe WILMAX. Wychowany w rodzinie nauczycielskiej (Mama Mirosława była nauczycielka klas I-IV, Ojciec Wacław – wieloletnim dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sandomierzu), ceni wartości rodzinne, uczciwość, prawość, sumienne podchodzenie do obowiązków i pracę zespołową.

Radny V, VI , VII kadencji Rady Miasta. Wiceprezes zarządu Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego. Wicekanclerz Kapituły Stowarzyszenia Wychowanków Collegium Gostomianum i współorganizator Zjazdów Absolwentów, członek Stowarzyszenia Kocham Sandomierz wyróżnionego za aktywną pomoc mieszkańcom poszkodowanym w czasie powodzi w 2010 roku.

Za działalność społeczną otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2017 roku złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami”, a w sierpniu 2018 roku postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za działalność społeczną i pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




Zobacz także:
Klimat w kraju się zmieni. Zagrożenia dla Polski i świata

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie