MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tablica dwóch kierowników szkoły w Parszowie odsłonięta (zdjęcia)

Kazimierz CUCH [email protected]
Tabica odsłonięta w piątek w Parszowie
Tabica odsłonięta w piątek w Parszowie Kazimierz Cuch
Odsłonięcie tablicy poświęconej Stanisławowi Gralcowi- kierownikowi szkoły w Parszowie i Włodzimierzowi Ksykiewiczowi- kierownikowi szkoły w sąsiednich Mostkach, odbyło się w piątek, w szkole w Parszowie, gmina Wąchock.

[galeria_glowna]

Stanisław Gralec

Stanisław Gralec

urodził się w 1893 roku w Jasieńcu, dziś gmina Iłża. Ukończył Seminarium Nauczycielskie w Solcu nad Wisłą, po ukończeniu którego podjął pracę, jako nauczyciel w szkole elementarnej. W 1915 roku ożenił się z Marią Łucją z Gilewskich. Latem tego roku został ewakuowany do Smoleńska w Rosji. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę powrócił do kraju. Wstąpił do Wojska Polskiego, w którym dosłużył się stopnia porucznika. Po zdemobilizowaniu z wojska został z dniem 1 września 1925 roku kierownikiem Publicznej Szkoły Powszechnej w Parszowie. Aresztowany w 1940 roku, zginął w obozie koncentracyjnym Aschwitz-Birkenau w 1942 roku.

Obaj kierownicy szkół zostali aresztowani przez gestapo i osadzeni w obozach koncentracyjnych. Obaj zginęli tam w 1942 roku. Stanisław Gralec zginął w obozie koncentracyjnym Aschwitz- Birkenau, a Włodzimierz Ksykiewicz w Oranienburgu. Obaj byli absolwentami Seminarium Nauczycielskiego w Solcu nad Wisłą.
Uroczystość rozpoczęto polonezem, odtańczonym przez uczniów szkoły w Parszowie. Gości przybyłych na tę uroczystość powitała dyrektor szkoły. Dzieci, na tle okolicznościowej dekoracji, z sentencją Wisławy Szymborskiej "Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci" przedstawiły dobry program artystyczny.

Wspomnienia seniorów

Swoje wspomnienia z czasów przedwojennych, okupacji i czasów powojennych przedstawili wzruszeni, sędziwi seniorzy: Teodora Klimkowska- wieloletnia nauczycielka kilku szkół w gminie Wąchock i 103- letni Józef Błaszczykowski, mieszkaniec Parszowa z bardzo dobrą pamięcią. To na jego stuleciu władze Wąchocka złożyły mu życzenia 100 lat z VAT. Wtedy to było 22 proc. Jak na razie ich życzenie się spełniają.
Obszerną, multimedialną prezentację sylwetek Stanisława Gralca i Włodzimierza Ksykiewicza przygotował i przedstawił Kazimierz Winiarczyk, radny Wąchocka i wąchocki regionalista.

-Na budynku Domu Nauczyciela w Starachowicach ufundowano w 1973 roku tablicę poświęconą nauczycielom z powiatu iłżeckiego, zamordowanym w czasie hitlerowskiej okupacji. Umieszczono na niej nazwiska 24 nauczycieli, w tym 14 kierowników szkół. Znajdują się tam także nazwiska Stanisława Gralca i Włodzimierza Ksykiewicza. Należało zadbać o to, aby Stanisław Gralec i Włodzimierz Ksykiewicz nie zostali zapomniani w środowisku, w którym żyli i pracowali. Symbolem tej pamięci niech będzie odsłonięta dziś tablica- podczas prezentacji między innymi powiedział Kazimierz Winiarczyk, radny, regionalista, były dyrektor szkoły w Wąchocku.
Następnie wszyscy uczestnicy uroczystość przeszli przed tablicę pamiątkową, w holu szkoły, gdzie nastąpiło uroczyste jej odsłonięcie. Głos zabrali goście uroczystości. A byli na niej liczni przedstawiciele władz Wąchocka i Suchedniowa, rodzina obydwu kierowników szkół, emerytowani nauczyciele, mieszkańcy Parszowa i Mostek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie