MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzy tragedie, trzy rocznice

Mateusz BOLECHOWSKI [email protected]
W uroczystościach na Brzasku brało udział kilkadziesiąt pocztów sztandarowych.
W uroczystościach na Brzasku brało udział kilkadziesiąt pocztów sztandarowych.
Najpierw uroczystości na Brzasku, gdzie zabito 760 osób, potem rocznica katastrofy gibraltarskiej i odsłonięcie tablicy poświęconej zamordowanym przez Niemców włodarzom miasta.

W tym roku mija 70 rocznica rozstrzelania polskich patriotów w lesie na Brzasku. 760 osób zostało tam zamordowanych przez Niemców w dniach od 25 do 29 czerwca. Zabito członków organizacji niepodległościowej Orzeł Biały i wielu przedstawicieli inteligencji.

Zbrodni okupanci dokonali w ramach akcji AB, mającej na celu niszczenie elity podbitej Polski. Była to największa egzekucja na ziemi kieleckiej. Pod mogiłą ofiar rozstrzelania odbyły się uroczystości, które zgromadziły kilkaset osób i kilkadziesiąt pocztów sztandarowych. Obecna była także Teresa Heda-Snopkiewicz, córka generała Antoniego Hedy-Szarego, legendarnego partyzanta i honorowego obywatela Skarżyska-Kamiennej. - Ten, kto solidnie wykonuje swoją pracę, kto jest uczciwy i lubi swój kraj, też jest patriotą. Ten, kto kultywuje pamięć o naszej historii, kulturze, tradycji, jest patriotą. Ze strony polityków patriotyzm powinien być służbą dobru wspólnemu, ze strony zwykłych obywateli - dobrą pracą i wzajemną życzliwością - mówił starosta Jerzy Żmijewski.

TABLICA DLA BURMISTRZÓW

W poniedziałek przed Urzędem Miasta w Skarżysku-Kamiennej odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą Franciszkowi Tatkowskiemu i Marianowi Maciejewskiemu, ostatnim burmistrzowi i wiceburmistrzowi Skarżyska II Rzeczypospolitej. Obaj w czasie wojny zostali zamordowani przez hitlerowców. Aresztowano ich w styczniu 1940 roku, po miesiącach więzienia i okrutnych przesłuchań (według relacji świadków burmistrz Tatkowski był katowany do utraty władzy nad ciałem) zostali 4 lipca 1940 roku zastrzeleni na Firleju.

- Niech oni będą przykładem poświęcenia się Ojczyźnie dla obecnych i przyszłych włodarzy Skarżyska - mówił prezydent miasta Roman Wojcieszek. Tablicę odsłonili pierwszy prezydent Skarżyska po 1989 roku Jerzy Cukierski, obecny szef gminy i przewodniczący rady Bogusław Ciok.

TO ON NADAŁ PRAWA

Nie zapomniano także o kolejnej tragicznej rocznicy - niewyjaśnionej do dziś katastrofy gibraltarskiej, podczas której zginął generał Władysław Sikorski. Na skwerze jego imienia samorządowcy złożyli kwiaty pod pomnikiem Naczelnego Wodza. Roman Wojcieszek przypominał, że to właśnie Władysław Sikorski jako premier Polski w 1922 roku podpisał akt nadania Skarżysku-Kamiennej praw miejskich. Po uroczystościach grupa przedstawicieli władz, kombatanci i chętni skarżyszczanie pojechali do Radomia, by wziąć udział w obchodach rocznicy rozstrzelań na radomskim Firleju. Odwiedzili tam również grób honorowego obywatela miasta, księdza profesora Włodzimierza Sedlaka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie