MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 23 miliony na wielką inwestycję w trzech gminach! W Umianowicach podpisano umowę. Zobacz co będzie zrobione

Agata Chrobot
Podpisanie umowy zorganizowano w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Nidy. Wzięli w nim udział między innymi: marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski, wójt gminy Kije Krzysztof Słonina, Tadeusz Kowalczyk, wiceprzewodniczący sejmiku województwa, wicemarszałek Piotr Żołądek, przedstawiciele wyżej wymienionych współbeneficjentów.
Podpisanie umowy zorganizowano w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Nidy. Wzięli w nim udział między innymi: marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski, wójt gminy Kije Krzysztof Słonina, Tadeusz Kowalczyk, wiceprzewodniczący sejmiku województwa, wicemarszałek Piotr Żołądek, przedstawiciele wyżej wymienionych współbeneficjentów. Wojciech Sołtysiak
Natura, która uległa zniszczeniu - odżyje. Wypas krów, który zanikł powróci na umianowickie łąki. A starorzecze Nidy znów zapełni się unikalnymi gatunkami ptaków, ryb i płazów. To wszystko cele projektu LIFE pod nazwą „Renaturyzacja śródlądowej delty rzeki Nidy”. Realizacja przedsięwzięcia będzie kosztowała ponad 23 miliony złotych.

We wtorek, 18 września w Umianowicach zorganizowano konferencję, na której przedstawiono cele wyżej wymienionego projektu. Uroczyście zawarto umowę między Komisją Europejską, a beneficjentem projektu województwem świętokrzyskim - Zespołem Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Współbeneficjentami zadania są: Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Pińczów oraz Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.

Całkowita wartość przedsięwzięcia to 23 miliony 132 tys i 247 złotych. Dofinansowanie z funduszy unijnych wynosi 60 procent, z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 30 procent, wkład własny beneficjenta to tylko 10 procent.

Plany - przywrócić i chronić
Śródlądowa delta Nidy w okolicy Umianowic. to jeden z najbogatszych przyrodniczo obszarów w Europie, który w wyniku błędnych prac melioracyjnych przeprowadzonych w latach 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku, został poważnie naruszony. Dlatego Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach wraz z Instytutem Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, Lasami Państwowymi - Nadleśnictwem Pińczów oraz Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie już w ubiegłym roku przygotowali wniosek do Komisji Europejskiej o dofinansowanie przedsięwzięcia pod nazwą "Renaturyzacja śródlądowej delty rzeki Nidy".

Głównym celem projektu jest poprawa warunków wodnych obszaru, co przyczyni się do przywrócenia unikatowych walorów przyrodniczych w tym szczególnie lasów łęgowych, starorzeczy Nidy, siedlisk łąkowych w tym dla ptaków, między innymi dla bąka, derkacza, kropiatki czy bociana białego. Ponadto projekt zakłada odtworzenie populacji gatunków objętych ścisłą ochroną: skójki gruboskorupowej – małża którego zadaniem będzie oczyszczanie wody w Nidzie czy występującego jeszcze kilkanaście lat temu żółwia błotnego.

Wypas krów powróci na umianowickie łąki
Celem pośrednim przedsięwzięcia jest przywrócenie wypasów krów, które zostały zaniechane w latach 90-tych ubiegłego wieku i utworzenie nowych miejsc pracy w rolnictwie. W praktyce będzie to wyglądało w ten sposób, że do wypasu krów będą mogli być zatrudnieni miejscowi rolnicy. Beneficjent projektu zakupi zwierzęta i będzie płacił rolnikom za opiekę nad nimi i wypas.Zwierzęta początkowo będą własnością Parków Krajobrazowych, ale po pewnym czasie zostaną przekazane rolnikom. Rolnicy, którzy będą chcieli zajmować się wypasem będą musieli wziąć udział w przetargu. Początkowo planuje się zakup 60 krów, docelowo liczba rośnie aż do...tysiąca. Działania związane z wypasem rozpoczną się planowo pod koniec 2019 roku lub na początku 2020 roku.

Dodatkowym celem projektu jest edukacja ekologiczna, która będzie realizowana między innymi w postaci dwudniowych warsztatów przyrodniczych, które zakładają na przykład wczesnoporonne wyprawy w głąb obszaru delty. Warsztaty i zajęcia będą organizowane dla dzieci i młodzieży (uczniów) z terenu województwa świętokrzyskiego ze szczególnym uwzględnieniem tych z powiatu pińczowskiego. Przez okres realizacji projektu będzie to około 1000 uczniów.

W ramach projektu powstanie także swoistego rodzaju centrum turystyczne, nie ingerujące w naturę. Powstanie wieża widokowa, czatownia, ścieżki edukacyjne, kładki i trakty biegnące przez obszar starorzecza - stworzone dla tych, którzy będą brać udział w wycieczkach.

Centrum dowodzenia działaniami i przedsięwzięciami w ramach projektu będzie docelowo Centrum Edukacji Przyrodniczej, które będzie budowane w Umianowicach w ramach innej wielomilionowej inwestycji. Czytaj więcej: TUTAJ

Teren
Realizacja przedsięwzięcia rozpocznie się od 1 stycznia 2019 i potrwa sześć lat. Działania obejmą obszar około 450 hektarów, tereny Natura 2000 na terenie gmin: Kije i Pińczów w powiecie pińczowskim oraz Imielno w powiecie jędrzejowskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie