Woda w zalewie Chańcza już czysta. Nie znamy przyczyny...

  Woda w zalewie Chańcza już czysta. Nie znamy przyczyny skażenia

  Zdjęcie autora materiału

  Bartłomiej Bitner

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Woda w zalewie Chańcza już czysta. Nie znamy przyczyny skażenia

  ©czytelniczka

  Zanieczyszczenia już nie ma. Tak wynika z drugich badań wody zalewu w Chańczy, które na zlecenie Urzędu Gminy Raków przeprowadzono w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach. Nic złego, jak podkreślają rakowscy urzędnicy, nie wykazała także analiza ścieków z oczyszczalni w pobliżu akwenu.
  Woda w zalewie Chańcza już czysta. Nie znamy przyczyny skażenia

  ©czytelniczka

  Problem ze stanem jakości wody w zbiorniku w Chańczy pojawił się w poprzedni weekend (30 czerwca – 1 lipca). Wtedy na brzegu znalazły się setki padniętych małży, o czym naszą redakcję, zarządcę obiektu i władze gminy Raków zaalarmowali okoliczni mieszkańcy.

  Tak o sprawie pisaliśmy poprzednio Skażenie w Chańczy? Ekspert o przyczynach wyginięcia małży


  W związku z tym w zeszłym tygodniu pracownicy Urzędu Gminy Raków pobrali próbki wody do badań. Te wykazały, że jest skażona. Wyszło, że znajdują się w niej enterokoki kałowe. Dopuszczalny zakres wynosi 400 jednostek bakterii na 100 mililitrów, zaś w próbce wody pobranej przy plaży obok zapory było 630 jednostek, a w próbce wody pobranej przy wieży ratowniczej – 670.

  Co ciekawe, w tym samym czasie badania wody przeprowadzili także pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach. Nie wykazały, by jakość wody uległa pogorszeniu. Jednak badano ją pod kątem fizyko-chemicznym, a nie bakteriologicznym.

  Zobacz więcej Woda w zalewie w Chańczy skażona. Wykryto w niej bakterie kałowe

  Urzędnicy z Rakowa postanowili więc przebadać wodę jeszcze raz. W poniedziałek, 9 lipca, pobrali jej próbki z tych samych miejsc, co wcześniej. Ich wyniki – które dostali w środę, 11 lipca – okazały się zupełnie inne od poprzednich. Nie stwierdziły, by woda była zanieczyszczona. Wykazały jednak, że w wodzie są enterokoki i bakterie Escherichia coli (pałeczka okrężnicy), ale ich wartość parametryczna (odpowiednio 400 i 1000 jednostek bakterii na 100 mililitrów) nie jest przekroczona.

  - To oznacza, że można bez obaw w zalewie zamoczyć nogi. Kąpania bym nie polecała, bo miejsce nie jest jeszcze do tego przygotowane, nie ma ratownika. Natomiast najważniejsze jest to, że bakterie nie zagrażają – mówi Alina Siwonia, wójt gminy Raków.

  Gospodyni Rakowa cieszy się także z tego, że pozytywnie wyszły też wyniki badań ścieków z rakowskiej oczyszczalni, których próbki pobrano w zeszłym tygodniu. – Nie wykazały nic złego. W dokumencie, na którym widnieją, nie ma wyszczególnionych żadnych parametrów, które wskazywałyby, że są przekroczone – dodaje.

  Ze względu na padnięcie małży urzędnicy zastanawiali się też nad przebadaniem wody w rzece Łagowicy – jednym z dwóch dopływów zalewu. W zeszłym tygodniu nie dokonali tego, a w tym mieli to zrobić w przypadku, gdyby znów „wyszły” enterokoki kałowe. Ale teraz, jak twierdzi Alina Siwonia, pojawiły się w tej kwestii problemy.

  W poprzedni weekend na brzegu zalewu w Chańczy znalazły się setki padniętych małży. Okazało się, że na skutek skażenia wody enterokokami kałowymi. Wciąż nie wiadomo, co było przyczyną ich wystąpienia. Aleksander Piekarski


  Tak o sprawie pisaliśmy poprzednio Skażenie w Chańczy i katastrofa z małżami. Woda z zalewu ponownie analizowana, badane są także ścieki z pobliskiej oczyszczalni

  - Okazuje się, że nikt nie chce takich badań zrobić. Sanepid mówi, że się ich nie podejmie, bo bada wodę tylko kąpieliskach i miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Prywatne firmy również nie są chętne. Tu mamy kłopot – mówi Alina Siwonia.

  Tym samym wydaje się, że nieprędko poznamy winnego zanieczyszczenia wody. A warto by było, bo setek wyrzuconych na brzegu zalewu w Chańczy małży nie widziano chyba jeszcze nigdy wcześniej, zaś akwen istnieje od 1984 roku.

  Przypominamy Setki małży wyrzuconych na brzeg zalewu w Chańczy. Inspektorzy ochrony środowiska sprawdzą, czy woda nie jest zanieczyszczona (WIDEO)

  - Teraz, ze względu na dobre wyniki badań wody, skupiamy się na tym, by otworzyć zalew jako miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli. Ponieważ zbiornik leży na styku powiatów kieleckiego i staszowskiego, to formalności muszą być też spełnione przez gminę Staszów, poprzez podjęcie przez jej radnych stosownej uchwały. Mamy nadzieję, że stanie się to jeszcze w lipcu i do końca tego miesiąca nastąpi otwarcie zalewu – kończy Alina Siwonia.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018

  Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!


  TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?

  Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10

  Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!


  Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych
  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ: Nowelizacja ustawy o IPN - o co chodzi?

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (28)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (28) forum.echodnia.eu

  Podniebna gmina Łopuszno [WIDEO, ZDJĘCIA Z LOTU PTAKA]

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Symphonica 2 Rock of Poland w Kielcach. Będzie ostre granie!

  Symphonica 2 Rock of Poland w Kielcach. Będzie ostre granie!

  Gospodynie i Gospodarze Wiejscy. Finał [zdjęcia, wideo]

  Gospodynie i Gospodarze Wiejscy. Finał [zdjęcia, wideo]