MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sztuka pomaga-nia. „250 wojny w Ukrainie” – rozpoczęła się niezwykła wystawa fotoreporterów wojennych w Łazienkach Królewskich w Warszawie

Aleksandra Smolak
Aleksandra Smolak
Sztuka pomaga-nia. Aukcja prac topowych ukraińskich artystów na pomoc naszym sąsiadom
Sztuka pomaga-nia. Aukcja prac topowych ukraińskich artystów na pomoc naszym sąsiadom mat. pras.
W środę 9 listopada w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się fantastyczna aukcja prac ukraińskich, artystów „ArtFrontUkriane„ oraz wystawa zdjęć fotoreporterów z Ukrainy czy USA pt. „250 wojny w Ukrainie”. To początek wielkiej mobilizacji humanitarnej na rzecz naszych sąsiadów. Poruszająca wystawa dostępna jest teraz dla wszystkich, a aukcja przenosi się do sieci.

- To wciąż jest nasza wojna – przypominał w środę Przemysław Miśkiewicz ze Stowarzyszenia Pokolenie. Cała akcja pomocowa odbywa się pod pięknym hasłem „Sztuka Pomaga-nia”. Wczoraj w Łazinkach Królewskich w Warszawie gościli niezwykli, wśród nich m.in. Olena Kuryło - to zdjęcie jej twarzy stało się symbolem inwazji Rosji na Ukrainę i było publikowane w mediach na całym świecie: od BBC News po Daily Mirror. Wykonał je pochodzący z Filadelfii fotograf Wolfgang Schwan, który również był obecny na aukcji obrazów i późniejszej wystawie zdjęć. Jak przyznał Wolfgang Schwan – robiąc zdjęcie Olenie, nie spodziewał się, że obiegnie ono cały świat. Fotograf zdradził również, że od czasu jego wykonania, łączy go z jej bohaterką niezwykła więź. Wystąpienia gości, były bardzo poruszające i wzbudziły ogromne emocje. Wszystkie z wystawionych na aukcję stacjonarną dzieł zostały wylicytowane. Współorganizatorem akcji był ukraiński partner Штаб „Наша-Всюди”, to oni skompletowali i dostarczyli wszystkie dzieła.

W gronie artystów m.in. Matvey Weisberg, który należy do najbardziej wpływowych postaci współczesnej sztuki ukraińskiej, jego obrazy były wielokrotnie wystawiane w zagranicznych muzeach i galeriach sztuki, w szczególności w Szwajcarii, USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Polsce, Austrii czy Gruzji. Wśród zacnego grona znalazł się także Oleg Tistol, którego prace znajdują się w Pinchuk Art Center w Kijowie, Muzeum Stedelijk w Amsterdamie, USA, Szwajcarii, Danii czy Niemczech. Swoje prace udostępnił też Maxim Mamsikov, który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i kupowanych artystów ukraińskich oraz Olesia Trofimenko, która stworzyła dekoracje dla pokazu Dior w czerwcu 2022 r.

Aukcja prac ukraińskich artystów „ArtFrontUkraine” przenosi się teraz do sieci. Licytować je można za pomocą strony internetowej: artinfo.pl. Do licytacji zachęcić ma m.in. trwająca do końca listopada w Łazienkach Królewskich, świetna wystawa zdjęć fotoreporterów wojennych.

Głównym organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Pokolenie, które od 25 lat promuje wartości związane z ideami wolnego społeczeństwa, tworzeniem i obroną mechanizmów gospodarki wolnorynkowej, poszanowaniem tradycji i kultury polskiej. Pokolenie zajmuje się także organizacją pomocy humanitarnej i wsparciem ruchów demokratycznych na całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem Ukrainy.

Działania Stowarzyszenia Pokolenie na rzecz pomocy Ukrainie wspierać można również, wpłacając środki na numer konta: 46 1050 1214 1000 0023 2833 5191. Stowarzyszenie Pokolenie, ul. Drzymały 9/4, 40-059 Katowice.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Wydarzenie odbywa się także ze wsparciem Wałerija Załużnego, naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy.

Partnerem Głównym wydarzenia jest Totalizator Sportowy.

Współorganizatorzy: Fundacja Soundscape, Штаб „Наша-Всюди”, Polski Zespół Humanitarny.

Partnerzy: PKP, PKP Intercity, Łazienki Królewskie, Adventure, Bongo Media Production sp. z o. o., AMS, Koleje Śląskie, Fundacja BGŻ, Tauron, Restauracja Baczewscy.

Cały dochód z akcji zostanie przeznaczony na wsparcie walczących na froncie w Ukrainie.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia