Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Targi Kielce oraz Główny Urząd Miar podpisały umowę o współpracy. Przez ośrodek expo GUM chce komunikować się z otoczeniem gospodarczym

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Targi Kielce oraz Główny Urząd Miar podpisały w poniedziałek umowę o współpracy. Przez ośrodek expo GUM chce komunikować się z otoczeniem gospodarczym w regionie, by docierać ze swoją ofertą badawczo-rozwojową do sektora małych i średnich przedsiębiorstw. - Ta instytucja stanowi windę do nieba, jest magnesem - mówił prezes Głównego Urzędu Miar profesor Jacek Semaniak.

Umowę ogólna o współpracy pomiędzy Targami Kielce a GUM podpisano w poniedziałek w Centrum Kongresowym na terenie kompleksu wystawienniczego. Dokument sygnowali prezes Targów Andrzej Mochoń oraz prezes Głównego Urzędu Miar profesor Jacek Semaniak.

- Te dwie łączy cel działania. Generalnie służą one współpracy między ośrodkami badawczymi i naukowymi z przemysłem. To jest istota naszej działalności. To ważny element zarówno dla Targów Kielce, jak i GUM. Politycznie patrząc naszym długofalowym i podstawowym celem jest służenie umacnianiu konkurencyjności polskich firm na arenie międzynarodowej. Wspólnie chcemy promować stosowanie innowacyjnych metod w produkcji, jak i pomiarowych. Po wybudowaniu Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego będziemy mieli wspólny cel, jakim jest pomoc w rozwoju miasta i regionu. Te dwie instytucje będą wspólnie nad tym pracować - powiedział Andrzej Mochoń.

Jak zaznaczył, podpisana umowa ramowa zakłada realizacje wielu przedsięwzięcie, które będą konkretyzowane na etapie późniejszych ustaleń. - GUM obejmie patronatem te z naszych imprez targowych i konferencyjnych, które się będą odnosiły do miernictwa. My ze swojej strony będziemy udostępniać na życzenia naszego partnera stoiska informacyjne. GUM będzie organizował seminaria i szkolenia skierowane do wystawców - dodał Andrzej Mochoń.

Jak podkreślił Jacek Semaniak, Kampus Głównego Urzędu Miar w Kielcach wprowadza w życie polskiej metrologii nowe funkcjonalności i perspektywy rozwojowe. - Rolą instytutu jest to, by stanowił on autentyczne centrum myśli badawczo-rozwojowej opartej na metrologii dedykowanej sektorowi przedsiębiorstw. W Kielcach powstaje nowy byt z punktu widzenia metrologii polskiej i międzynarodowej. To rozwiązanie, którego w świecie nie trzeba promować i przedstawiać jako ważne, bo każdy w świecie wie, że tego typu jednostki są kreatorami innowacji i rozwoju. To jest walor, który zostanie zdeponowany w Kielcach i będzie stanowił część planu na rzecz zrównoważonego rozwoju - mówił Jacek Semaniak.

Według Jacka Semaniaka GUM oraz Targi Kielce to dwie instytucje skazane na sukces. Prezes GUM powiedział, że oba podmioty chcą w świadomy sposób wykorzystać swoje potencjały w celu budowania marki Kielc i województwa świętokrzyskiego jako ważnego ośrodka na mapie metrologii polskiej i światowej.

Od zera budujemy Kampus w oparciu o najlepsze wzorce międzynarodowe. Będziemy pielęgnować tę współpracę regionalną, by realizować wizję zrównoważonego rozwoju i promować Kielce oraz województwo świętokrzyskie. Kielce staną się ważnym miejscem na mapie polskiej gospodarki w obszarach o wysokim poziomie innowacji. Chcemy taką przestrzeń w Kielcach wspólnie budować. Jesteśmy zdeterminowani, by był to anons, który nas poprowadzi do sukcesu, którego skutki odczują wszyscy. Mamy taką determinację, by sukces osiągnąć, i zrealizujemy ten zamiar - zaznaczył Jacek Semaniak.

Dodał, że dzięki współpracy z Targami Kielce GUM będzie szukać efektywnych narzędzi komunikowania się z otoczeniem gospodarczym, w tym także sektorem małych i średnich przedsiębiorstw. - Forma kontaktu oferowana przez Targi Kielce przyniesie bardzo pozytywne rezultaty - stwierdził Jacek Semaniak.

Pytany, czy równolegle z budową Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego miasto Kielce powinno tworzyć tereny inwestycyjne dla firm, które mogą szukać przestrzeni dla swojego rozwoju w pobliżu tej instytucji, odpowiedział twierdząco. - Funkcjonowanie tego typu jednostki jest magnesem dla sektora gospodarczego, który jest zainteresowany wykorzystaniem potencjału GUM do tego, by móc wdrażać innowacje. To jest siła napędowa i trzeba ja teraz obudować. Jesteśmy otwarci na współpracę, chcemy ją stymulować, wspomagać działalność przedsiębiorców. Ta instytucja stanowi windę do nieba. Jesteśmy po to, by ludzie, którzy chcą się rozwijać, wzbogacali społeczność Kielc i regionu wprowadzając innowacje, budując relacje krajowe i międzynarodowe. Dlatego kolejnym krokiem powinna być szczególna aktywność ze strony władz miasta i regionu, by kapitał napływowy uzyskał dobre warunki do inwestowania - powiedział Jacek Semaniak.

Wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik podkreśliła, że podpisane porozumienie o współpracy to krok, aby coraz bardziej pokazywać, że słowa przemieniają się w działalność. - Przedsiębiorczość regionu jest w znikomym stopniu innowacyjna, dlatego tak ważne jest, by to zmienić. Nie można być konkurencyjnym, jeżeli przedsiębiorstwa nie są innowacyjne. Kampus GUM w Kielcach to wyróżnienie dla naszego regionu i ogromna szansa dla młodych mieszkańców. Będzie impulsem do rozwoju dla przedsiębiorców oraz promocji naszego województwa. Jako Zarząd Województwa dołożymy wszelkich starań, by współpraca się rozwijała, a drugi etap inwestycji został zrealizowany - zapewniła Renata Janik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia