Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg: Nie uwierzysz, co zostało z kopalni siarki

Klaudia Tajs Józef Lonczak
Tu kiedyś była tu uciążliwa dla środowiska odkrywkowa kopalnia siarki. Teraz jest Jezioro Tarnobrzeskie
Tu kiedyś była tu uciążliwa dla środowiska odkrywkowa kopalnia siarki. Teraz jest Jezioro Tarnobrzeskie Klaudia Tajs
Są już pierwsze zmiany i zapowiedzi kolejnych po przejęciu przez gminę Tarnobrzeg Kopalni Machów, która już od dawna nie wydobywa siarki.

Likwidacja strefy górniczej, wydłużenie plaży przy Jeziorze Tranobrzeskim i wprowadzenie „swoich ludzi” do rady nadzorczej Kopalni Machów, to pierwsze zmiany związane z tym przejęciem.

Zniknie strefa górnicza
– W czwartek, w Warszawie odbyło się ostatnie walne, podczas którego zmieniliśmy statut, gdyż poprzedni przewidywał, że walne odbywają się w Warszawie. Teraz spotkania będą odbywały się w siedzibie spółki – twierdzi Norbert Masztalerz, prezydent Tarnobrzega.

Spokój wydaje się pozorny. Na przełomie września i października zniknie strefa górnicza. Tym samym Jezioro Tarnobrzeskie stanie się obiektem ogólnodostępnym, co umożliwi uruchomienie w przyszłym roku pola namiotowego i budowę profesjonalnej stanicy wodniackiej. O półtora kilometra ma być także wydłużona plaża, a przyszłoroczny sezon wypoczynkowy potrwa znacznie dłużej.

Rekultywacja i swoi w spółce
Co z dokończeniem rekultywacji? Na finansowanie prac do końca 2013 r. Kopalnia Machów ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska. Zdaniem tarnobrzeskiego samorządu, do tego czasu większość zadań rekultywacyjnych zostanie zrealizowana.

– W najbliższym czasie doczekamy się rozwiązania rekultywacji klarownika nr 2 – zapowiada prezydent Mastalerz. – Kopalnia będzie żyła swoim życiem, a my będziemy podejmować działania, służące interesowi samorządu i wykonywać konkretne zobowiązania.

Prezydent zapowiada także zmiany personalne we władzach kopalni. To  wprowadzenie 3 przedstawicieli samorządu do rady nadzorczej. Zmiany w zarządzie firmy uzależnia od realizacji przez prezesów jego oczekiwań i samorządu. – Trudno, żebym takiej operacji nie dokonał – wyjaśnia Mastalerz.

Koniec górnictwa siarkowego
Eksploatację złóż siarki rodzimej metodą odkrywkową w rejonie tarnobrzeskim prowadzono w wyrobisku "Piaseczno" w latach 1958-1971, a w wyrobisku "Machów" w latach 1970 –1992.Prowadzona eksploatacja rudy siarkowej i jej przeróbka była uciążliwa dla środowiska naturalnego.

Jednak dobra koniunktura siarki na rynkach światowych uległa w 1991r. gwałtownemu załamaniu. Doprowadziło to do zahamowania rozwoju górnictwa siarki w Polsce i likwidacji wyrobiska górniczego.

Z wyrobisk „Piaseczno” i„Machów” łącznie wydobyto ok. 82 mln ton rudy siarkowej.

 

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tarnobrzeg: Nie uwierzysz, co zostało z kopalni siarki - Nowiny

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia