MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzy miesiące na wymianę dowodu

Aleksandra Kos
W przypadku nieaktualnego dowodu osobistego i braku zgłoszenia tego faktu, w ciągu trzech miesięcy automatycznie straci on swoją
W przypadku nieaktualnego dowodu osobistego i braku zgłoszenia tego faktu, w ciągu trzech miesięcy automatycznie straci on swoją
Od nowego roku zmieniły się przepisy o zmianie danych osobowych w naszych dowodach osobistych

   W razie zmiany nazwiska, imienia lub adresu zamieszkania trzeba pamiętać o wymianie dowodu tożsamości na nowy. Jeśli tego nie zrobimy, nasz dokument automatycznie straci ważność.

   Do tej pory dokumenty tożsamości traciły ważność w momencie wymiany na nowe, teraz natomiast będzie odbywać się to automatycznie.

NOWE PRZEPISY

   W przypadku nieaktualnego dowodu osobistego i braku zgłoszenia tego faktu, w ciągu trzech miesięcy automatycznie straci on swoją ważność z urzędu. W przypadku osób przebywających poza granicami Polski okres ten wydłuży się do czterech miesięcy. Dowód nie tylko straci ważność z urzędu z powodu zmiany danych osobowych, ale także z powodu kradzieży lub zniszczenia, od chwili zgłoszenia takiej sytuacji. Nasz dokument będzie nieaktualny również w momencie upływu terminu ważności.

   - Jeśli osoba zmieniła swoje dane osobowe, czyli nazwisko, imię bądź adres zamieszkania, to zgodnie z nowymi przepisami ma 14 dni, aby zgłosić ten fakt do urzędu miasta. Natomiast jeśli tego nie dokona, urząd w ciągu trzech miesięcy automatycznie unieważni tej osobie dokument tożsamości - informuje Barbara Obara, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Kielcach.

 

   O wyrobienie nowego dowodu powinniśmy również poprosić urząd 30 dni przed upływem terminu ważności tego dokumentu, natomiast w przypadku uszkodzenia czy kradzieży należy uczynić to niezwłocznie.

BĘDĄ KŁOPOTY...

   Bez ważnego dowodu osobistego możemy kupić na przykład bilet lotniczy poprzez stronę internetową, która nie weryfikuje danych osobowych, ale nie możemy już przekroczyć granicy. Służba graniczna, w przypadku zatrzymania osoby z nieważnym dowodem, nie wpuści jej na pokład samolotu wylatującego z Polski.

   Nieprzyjemności mogą nas też spotkać przy przekraczaniu granicy z państwami, które zniosły obowiązek posiadania paszportów przez Polaków.

   Spore trudności z powodu nieaktualnego dowodu napotkamy również w banku, na przykład podczas starania się o kredyt. Większość banków ma dostęp do centralnej bazy danych osobowych i może w bardzo szybki sposób sprawdzić czy nasz dokument, którym się posługujemy, jest aktualny. To samo dotyczy urzędów państwowych, mających dostęp do naszych danych osobowych. Nieważny dowód osobowy uniemożliwi nam na przykład zawarcie związku małżeńskiego w urzędzie stanu cywilnego.

   Na szczęście za nowy dokument nie trzeba będzie już płacić, ponieważ ustawa znosząca opłatę za wyrobienie nowego dowodu tożsamości właśnie została przyjęta przez Sejm. Trzeba jeszcze pamiętać, że za brak wymiany nieaktualnego dowodu osobistego grozi kara grzywny lub ograniczenie wolności do jednego miesiąca.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia