MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach powstanie Technopolis?

freeimages.com
Projekt może mieć kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarki w mieście oraz całym regionie.

10 maja prezydent Kielc Wojciech Lubawski podpisał list intencyjny dotyczący współpracy pomiędzy samorządem miejskim a Information Technology Consulting S.A. (ITC) w zakresie realizacji koncepcji o nazwie „Technopolis”. To pionierski projekt opracowany przez tę polską firmę, która działa na globalnym rynku usług infotechnologicznych.

Najważniejsza edukacja

Wizja Regionalnej Doliny Krzemowej - na wzór tej amerykańskiej stanowiącej światowe centrum przemysłu nowych technologii - jest rozbudowana i wielopiętrowa.

- Po pierwsze edukacja - podkreśla Jacek Kade z firmy ITC S.A. - Niezbędne jest zaangażowanie w to przedsięwzięcie szkół oraz uczelni stanowiących naturalny pomost pomiędzy młodymi i utalentowanymi specjalistami, a możliwościami, jakie oferuje „Technopolis”. ITC dysponuje programem szkoleniowym przeznaczonym dla uczniów i studentów opracowanym przez najlepszych specjalistów w branży. W tym modelu już na etapie nauczania adepci informatyki uzyskują zatrudnienie w ramach „Technopolis”, gdzie zdobywają praktyczne doświadczenie zawodowe i rozwijają swoje kompetencje specjalistyczne w zakresie nowoczesnych technologii i IT. Zatrudnienie na tym etapie zapewnia, że po zakończeniu procesu edukacji absolwenci będą otrzymywać wynagrodzenie odpowiednie dla zarobków doświadczonego specjalisty IT - mówi Jacek Kade.

Tanie mieszkania dla specjalistów

Po drugie: mieszkania. - Bank Gospodarstwa Krajowego przeprowadził wyliczenia, z których wynika, że potencjalnie utracony dochód z podatku dochodowego oraz podatku VAT związany z emigracją młodych ludzi z regionu stanowi większy koszt dla tego regionu niż dofinansowanie dla nich mieszkań. Dlatego ITC S.A. w porozumieniu z Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz władzami lokalnymi zapewni budowę kilkuset lokali czynszowych o wysokim standardzie i niskim czynszu dla osób objętych programem Regionalnej Doliny Krzemowej - mówi Jacek Kade.

Jak podaje, BGK deklaruje możliwość przeznaczenia 400 milionów złotych na budowę takich obiektów. - Bank zakłada czynsz na poziomie 15 złotych za metr kwadratowy. Zaangażowanie miasta miałoby doprowadzić do zredukowania tej kwoty do ośmiu złotych. W rezultacie uczestnik Programu uzyskuje nowoczesne mieszkanie za czynsz w kwocie 300 złotych miesięcznie. W efekcie region będzie dysponował grupą kilkuset wykwalifikowanych specjalistów IT stanowiących wizytówkę i bazę kompetencyjną. Udostępnienie im mieszkań i zapewnienie zatrudnienia sprawi, że pozostaną w województwie i tu będą płacić podatki, co przełoży się na wzrost jego dochodów - podkreśla Jacek Kade.

Zamknięty obieg pieniądza

- Idea „Technopolis” jest zbudowana na koncepcji zamkniętej cyrkulacji pieniądza. Co to oznaczy? Chodzi o to, by wytworzyć wewnętrzny obieg kompetencji, usług i zasobów finansowych w ramach regionu, który bezpośrednio przełoży się na jego rozwój gospodarczy. Profity z tego projektu będzie czerpać lokalna społeczność, a nie duża korporacja, która wyprowadzi kapitał z regionu - zaznacza Jacek Kade.

I obrazuje funkcjonowanie tego mechanizmu. - Program Regionalnej Doliny Krzemowej zostanie zrealizowany dzięki finansowaniu unijnemu, a także funduszom, jakie wyłoży BGK oraz władze miasta i regionu. To wszystko złoży się na dużą ilość środków finansowych, które wpłyną do regionu. W celu zachowania zamkniętego odbiegu pieniądza istotne jest, aby wszystkie działania w ramach projektu realizowały podmioty z województwa: deweloperzy, firmy budowlane, lokalni dostawcy usług i towarów. Więcej - władze samorządowe, jednostki organizacyjne, spółki, szkoły, uczelnie, szpitale oraz inne podmioty administracji publicznej, ale również prywatne przedsiębiorstwa przeniosą swoje wydatki na IT do „Technopolis”, bo tam wykształceni specjaliści z powodzeniem będą świadczyć im te usługi. Taka centralizacja pozwoli klientom „Technopolis” obniżyć koszty tych zadań. Dodatkowo „Technopolis” będzie realizować projekty na zewnątrz, poza województwem. W tym właśnie tkwi klucz do „rozbujania” gospodarki regionu: staramy się jak najwięcej własnych pieniędzy wydawać tu, w lokalnych firmach i jednocześnie jak najwięcej absorbować z zewnątrz, „wysysać” z innych obiegów, a podatki płacić w regionie - mówi Jacek Kade z firmy ITC S.A.

Projekt przyszłości

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski jest zdeterminowany do realizacji koncepcji „Technopolis”. - To projekt, od którego nie możemy uciec, bo świat idzie w tym kierunku. To absolutna przyszłość. Jeśli jako miasto chcemy odnieść sukces, musimy się wesprzeć edukacją i szkolić informatyków, bo to perspektywa na lata - podkreśla.

Włodarz stolicy województwa wskazuje, że Regionalna Dolina Krzemowa może powstać w ramach Kieleckiego Parku Technologicznego. - Tu będziemy kupowali i uzbrajali kolejne tereny. To ważne, bo projekt zakłada, że mamy zajmować się nie tylko samą pracą, ale i otoczeniem. Ludzie mają tam mieszkać i tworzyć swego rodzaju wspólnotę. Potrzebne są tam mieszkanie, ale i restauracje, kluby. To będzie takie miasto w mieście z klimatem innowacyjności, gdzie firmy nie stanowią dla siebie konkurencji, ale współpracują ze sobą - mówi Wojciech Lubawski, prezydent Kielc.

 

Mówią o projekcie

Wojciech Lubawski, prezydent Kielc: - Jeśli będziemy się wzbogacać o takie projekty jak „Technopolis”, pójdziemy do przodu - podkreśla Wojciech Lubawski. - Koncepcja jest dobra. Ona broni się na tyle, że mam nadzieję, że wszyscy będą chcieli się do tego przykleić .

Zdaniem Szymona Mazurkiewicza, dyrektora Kieleckiego Parku Technologicznego, istnieje duża szansa na powodzenie tego przedsięwzięcia. -Chcemy podejść profesjonalnie do tego Programu, który opiera się na trzech obszarach: edukacja i wspólne stworzenie miniuniwersytetu IT, gdzie będą kształcić się kadry, kreowanie, testowanie i wdrażanie nowinek technologicznych w branży IT oraz mocna promocja, by świat słyszał o tym, co u nas powstaje - mówi Szymon Mazurkiewicz.

Jacek Kade, ITC S.A.: - Do realizacji projektu konieczne jest zaangażowanie odpowiednich podmiotów: ministerstw, marszałka województwa, prezydenta Kielc, lokalnych przedsiębiorców. Współpraca na tym polu powinna przynieść sukces.

 

Paweł Więcek

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia