Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sędziszowie ruszyła budowa zakładu odzysku energii z biomasy roślinnej

Przemysław CHECHELSKI [email protected]
Ksiądz Marian Haczyk dokonuje poświecenia kamienia węgielnego przed wmurowaniem. Obok Marzena Gładka, prezes firmy Fluid S.A.
Ksiądz Marian Haczyk dokonuje poświecenia kamienia węgielnego przed wmurowaniem. Obok Marzena Gładka, prezes firmy Fluid S.A.
Wydarzenie. W Sędziszowie ruszyła budowa zakładu, który oprócz ekologicznego paliwa, będzie produkował także prąd oraz ciepło. Nowatorska technologia firmy Fluid przyciągnęła gości nawet z Azji.

We wtorek, przy okazji uroczystości jubileuszu dwudziestolecia firmy Fluid z Sędziszowa, odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowego zakładu odzysku energii z biomasy roślinnej. W uroczystości uczestniczyły delegacje między innymi z Europy, Azji czy też Ameryki Środkowej.

Przeczytaj też: Świętokrzyski biznes ma problem. Czemu w naszym regionie tak trudno prowadzić działalność?

Na uroczystość do Sędziszowa przybyło ponad 100 gości z kraju i z zagranicy, między innymi Bożentyna Pałka Koruba, wojewoda świętokrzyski, Bernard Antos, dyrektor Urzędu Marszałkowskiego, poseł Mirosław Pawlak, poseł Marek Rząsa, Janusz Grabek, wicestarosta jędrzejowski, Jan Pączek, starosta przemyski, profesor Jan Kozłowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor Zbigniew Bis z Politechniki Częstochowskiej, Wacław Szarek, burmistrz Sędziszowa wraz z władzami samorządowymi oraz delegacje z Niemiec, Wietnamu, Indonezji, Malezji, Ukrainy, Salwadoru, Gwatemali oraz Nikaragui.

 

WMUROWALI KAMIEŃ WĘGIELNY

Na działce przy ulicy Spółdzielczej w Sędziszowie wmurowano kamień węgielny na budowie nowopowstającego zakładu. Poświęcenia placu budowy dokonał ksiądz prałat Marian Haczyk. Następnie goście udali się do Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie odbyły się część oficjalna.

 

EKOLOGICZNE PALIWO

 

Celem działalności firmy Fluid jest wdrożenie nowatorskiej na rynku polskim i światowym, technologii produkcji biowęgla - paliwa odnawialnego dla energetyki. Po kilku latach prowadzonych badań spółka stała się wyłącznym właścicielem wszelkich praw do wynalazku.

Przeczytaj też:Przedsiębiorstwo** DS Smith, którego oddział jest jednym z największych pracodawców w Kielcach, kupi giganta z branży papierniczej.**

W wyniku przeprowadzonych w przedsiębiorstwie prac rozwojowych, w kwietniu 2010 zakończono proces przemysłowego wdrożenia prototypu Termoizolacyjnego Modułu Odzysku Energii z biomas. Technologia ta opiera się na wykorzystaniu stałych paliw ubocznych i biomasy do produkcji ekologicznego paliwa - wzbogaconego energetycznie biowęgla marki Fluid.

 

NA PODBÓJ AZJI

 

Nowo powstający zakład w Sędziszowie będzie pierwszym nowoczesnym zakładem, który wykorzystując ekologiczną technologię firmy Fluid, oprócz ekologicznego odnawialnego paliwa, będzie produkował także zieloną energię elektryczną oraz ciepło.

Technologia produkcji biowęgla marki Fluid spotkała się z dużym zainteresowaniem na świecie, dlatego na wtorkową uroczystość przybyło tak wielu gości z zagranicy. W ciągu najbliższych tygodni dojdzie do podpisania kontraktów na budowę zakładów w krajach Azji. 22 grudnia ubiegłego roku przedstawiciele firmy byli na rozmowach handlowych dotyczących końcowych ustaleń dotyczących przeniesienia technologii na rynki Malezji, Indonezji i Wietnamu.

Przeczytaj też: Wielka inwestycja w Morawicy. Powstanie 200 miejsc pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia