Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tej branży są najsolidniejsi kontrahenci. Jednocześnie jest to jeden z najbardziej zadłużonych sektorów w gospodarce

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Połowa badanych jest przekonana, że konsekwencje wojny w Ukrainie pogorszą kondycję ich firm.
Połowa badanych jest przekonana, że konsekwencje wojny w Ukrainie pogorszą kondycję ich firm. Paweł Dubiel/ Polska Press
Mimo trudnej sytuacji ekonomicznej i geopolitycznej, budownictwo w I kw. tego roku pomniejsza zaległości w bankach i u kontrahentów. Jednak nadal zaraz po handlu i przemyśle, to jeden z najbardziej zadłużonych sektorów w gospodarce. – Budownictwo po bardzo dobrym okresie również zaczyna jednak mieć problemy wynikające z inwazji Rosji na Ukrainę – wskazuje Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Niemal co trzecia firma (30 proc.) spośród 500 ankietowanych miała w ostatnich 6 miesiącach klientów opóźniających rozliczenia za otrzymany towar czy usługi przez ponad 60 dni – wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor "Skaner MŚP”. Kwartał wcześniej było to 33 proc. Lepiej jest zwłaszcza w branży budowlanej, gdzie w porównaniu do poprzedniego kwartału ubyło o 10 proc. firm skarżących się na opóźnienia. Obecnie co siódma firma wskazuje na ten problem.

Budownictwo zaczyna mieć problemy

Budownictwo w I kw. tego roku pomniejsza zaległości w bankach i u kontrahentów. Jego przeterminowane zobowiązania obniżyły się o 0,5 mld zł (9 proc.) do niecałych 5,4 mld zł. Z drugiej strony w całym zeszłym roku zaległości sektora zwiększały się o 15 proc. W ciągu roku przybyło za to firm z problemami – o 1844 do 48 382. Jednocześnie to jeden z najbardziej zadłużonych sektorów w gospodarce zaraz po handlu i przemyśle.

– Budownictwo po bardzo dobrym okresie również zaczyna jednak mieć problemy wynikające z inwazji Rosji na Ukrainę. Jeszcze gwałtowniej drożeją materiały, pogłębiają się braki surowców, ubyło też rąk do pracy. Rosnące koszty budów, jak i finansowania zaczęły wpływać na stronę popytową. Przedstawiciele sektora muszą cały czas trzymać rękę na pulsie i dbać o swoje należności bardziej niż kiedykolwiek wcześniej – mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Firmy budowlane przygotowują się na gorsze czasy. Jak wynika z badania, 30 proc. z obawiających się negatywnych skutków wojny wstrzymała lub planuje wstrzymać nowe inwestycje. Co trzeci z pytanych chce wykorzystać rezerwy, a 15 proc. respondentów zdecydowało się aktywnie poszukiwać nowych rynków zbytu.

– Fakt, że jedynie 3 proc. pytanych przedsiębiorców zamierza podnieść ceny za usługi, z pewnością jest krzepiący dla obecnych i potencjalnych zleceniodawców i klientów. Nie możemy jednak zakładać, że to się nie zmieni, bo sytuacja jest wyjątkowo dynamiczna – dodaje Grzelczak.

Wojna pogorszy kondycję firm. Czego się obawiają?

Połowa badanych jest przekonana, że konsekwencje wojny w Ukrainie pogorszą kondycję ich firm. Ponad 70 proc. reprezentantów budownictwa wskazuje na jeszcze większy wzrost cen paliw i energii, który bezpośrednio przekłada się na wyższe koszty nie tylko dojazdów czy transportu materiałów, ale i mechanizacji prac. Niemal połowa respondentów zwraca uwagę na wzrost kosztów podwykonawców, a jedna trzecia na większe niż do tej pory trudności z pozyskaniem surowców i półproduktów

W 2021 r. 30 proc. użytej w Polsce stali pochodziło z Ukrainy, Rosji i Białorusi. Z Białorusi importowano także cement i ogromne ilości wysokogatunkowych kruszyw niezbędnych do budowy dróg i linii kolejowych oraz do produkcji betonu i prefabrykatów. W wyniku wojny łańcuchy dostaw zostały wstrzymane, a ceny stali i innych materiałów budowlanych poszybowały w górę.

Mniej, bo tylko 17 proc. pytanych przedsiębiorców wskazuje, że problemem jest droższe finansowanie (kredyty i leasingi). Ponad 13 proc. zauważyło, że na sytuację finansową ich przedsiębiorstwa negatywnie wpłynęła utrata kontrahentów z Rosji, Białorusi i Ukrainy.

Najwyższa średnia zaległość to ponad 300 tys zł

Najwięcej firm budowlanych z zaległościami względem banków i kontrahentów oraz najwyższe wartości długów przypadają na woj. mazowieckie. 7,3 tys firm z branży (aktywnych, zawieszonych i zamkniętych) ma prawie 1,6 mld zł zadłużenia.

Na drugiej pozycji pod względem kwoty zaległości jest Wielkopolska – ponad 480 mln zł, na trzeciej uplasowała się Małopolska – ponad 466 mln zł.

Najwyższa średnia zaległość przedsiębiorstwa budowlanego należy z kolei do przedsiębiorstwa z Podkarpacia – 303 329 zł – wynika z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W tej branży są najsolidniejsi kontrahenci. Jednocześnie jest to jeden z najbardziej zadłużonych sektorów w gospodarce - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia