Wielka kopalnia, zatrudniająca około stu osób, powstanie za około dwa lata w Janczycach w gminie Baćkowice. Wydobycie ma wynosić aż dwa miliony ton kruszywa rocznie.

O tym, że produkcja w Janczycach ma ruszyć pełną parą, mówiło się już od dłuższego czasu. Spółka Kopalnie Dolomitu z Sandomierza należąca do Grupy PBI , która prowadzi inwestycję, miała jednak problemy z drogą dojazdową. Teraz jednak wszystkie formalności są już załatwione. Droga właśnie powstaje, a pełna produkcja w zakładzie ma rozpocząć się za już około dwa lata.

Dwa miliony ton kamienia

- Kopalnia działa już od roku, ale produkuje głównie kruszywo na nasze własne potrzeby.

Do tej pory nie mieliśmy drogi dojazdowej, co hamowało uruchomienie zakładu. Obecnie wszystkie formalności są już załatwione - informuje Przemysław Bokwa, wiceprezes spółki Kopalnie Dolomitu w Sandomierzu.

Zobacz galerię

Zakład będzie imponował tempem wydobycia. - Planujemy wykopywać około dwa miliony ton rocznie - mówi Przemysław Bokwa. - Warto wspomnieć, że działająca niedaleko kopalnia w Jurkowicach, którą prowadzimy, wydobywa około 2,5 miliona ton. Przedsiębiorstwo w Janczycach będzie więc dość spore - mówi wiceprezes spółki Kopalnie Dolomitu.

Złóż w Janczycach ma wystarczyć na długo. Według szacunków, pod ziemią nieopodal tej miejscowości, znajduje się nawet kilkadziesiąt milionów ton kruszywa. - Można więc z nadzieją patrzeć na perspektywy rentowności zakładu. Istniejące zasoby mogą wystarczyć na długo - mówi Przemysław Bokwa.

Kruszywo wydobywane w gminie Baćkowice będzie służyć głównie do budowy dróg. Jest na nie ogromne zapotrzebowanie w całej południowej Polsce. - My mamy dogodne położenie geograficzne, dysponujemy własną logistyką. Jest duży rynek na nasz surowiec - mówi Przemysław Bokwa.

Wielka dziura i stu pracowników

Fizycznie kopalnia w Janczycach będzie wielką dziurą w ziemi. Jeden poziom będzie miał około 13-14 metrów. Całość może sięgnąć nawet 6 poziomów. Będzie więc głęboko na nawet 75 i więcej metrów. Zakład ma zatrudniać około stu osób. Kto konkretnie będzie mógł znaleźć pracę w nowym oddziale?

- To osoby zarówno z wyższym wykształceniem, jak i robotnicy. Potrzebni będą ludzie z różnymi kwalifikacjami. Na pewno warto podkreślić, że będą to głównie pracownicy z terenu gmin Baćkowice i Iwaniska - mówi wiceprezes Kopalń Dolomitu w Sandomierzu Przemysław Bokwa.

Przychylnie na nową inwestycję patrzy wójt gminy Baćkowice Marian Partyka. - Janczyce już wcześniej dostały duży zakład w postaci sortowni odpadów. Teraz kolejna firma przyczyni się do wzrostu zatrudnienia - mówi wójt.

Czy nie obawia się, że jego gmina, wskutek wydobycia, ulegnie dewastacji?

- Wiadomo, że wszystko ma swoje plusy i minusy. Jednak bogactwa naturalne istnieją i trzeba z nich korzystać. Dla nas ważne jest to, że po wyczerpaniu złoża jest szansa na rekultywację takiego terenu. Tak dzieje na przykład z kopalnią w Piskrzynie. To kwestia czasu, kiedy kamień się tam skończy. Już mamy plany dotyczące tego obszaru. Po zalaniu wodą powstanie zbiornik o powierzchni kilkudziesięciu hektarów. To spory potencjał dla rozwoju bazy turystyczno-rekreacyjnej - mówi wójt Marian Partyka.

To duży producent

O zamiarach uruchomienia kopalni wspomniał niedawno w Baćkowicach prezes Kopalń Dolomitu SA. Longin Bokwa. Odbyło się to przy okazji wręczenia przez stowarzyszenie „Gościniec Baćkowski” Medali Księdza Romualda Górskiego. Doceniono w ten sposób wkład firmy w rozwój gminy. Przedsiębiorstwo od lat prowadzi bowiem dużą kopalnię w pobliskim Piskrzynie, jedną z czterech tego typu zakładów na terenie województwa świętokrzyskiego.

- Dziękuję za to wyjątkowe wyróżnienie. Firma nasza prężnie się rozwija. Zatrudniamy obecnie około 1000 osób, a będą nowe przyjęcia. Powstaje przecież w Janczycach nowy zakład - mówił prezes Bokwa.


POLECAMY RÓWNIEŻ:Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze
Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosuZOBACZ TAKŻE: FLESZ SMOG SKRACA ŻYCIE

Źródło:vivi24