Nasza Loteria

Wspaniały jubileusz kieleckiej firmy. KH-Kipper świętuje 20 lat na rynku (WIDEO)

Marzena Smoręda
Wspaniały jubileusz obchodziła w czwartek, 18 stycznia, firma KH-Kipper z Kajetanowa koło Kielc. Na uroczystość do Targów Kielce zaprosiła 300 gości. Rodzinna firma państwa Kamionków opowiedziała swoją niezwykłą historię i wskazała ambitne plany.

Firma produkująca zabudowy na samochody ciężarowe powstała 20 lat temu. W 1998 roku, czyli rok od rozpoczęcia działalności, z zakładu produkcyjnego w Kajetanowie koło Kielc wyjechało pierwsze 16 zabudowanych wywrotek. Pracowało tam wówczas zaledwie kilkanaście osób. Dziś sytuacja jest diametralnie inna - KH-Kipper stał się liderem w produkcji zabudów wywrotek zatrudniającym ponad 400 osób i posiadającym moce produkcyjne na poziomie 1500 sztuk rocznie. Zabudowy z logo firmy jeżdżą na samochodach ciężarowych w najdalszych zakątkach świata, zaś marka jest znana i ceniona w branży w Europie i poza nią.

Konstanty Kamionka, założyciel firmy w 1978 roku pracował w Kieleckich Zakładach Wyrobów Metalowych SHL jako młody konstruktor cystern i dystrybutorów rozpoczął pracę. Wtedy była to duża firma. W samym biurze konstrukcyjnym z prototypownią i pracownią tłoczników zatrudnionych było 180 osób. Chociaż w SHL-ce zdobywał cenne doświadczenie i powierzano mu coraz bardziej odpowiedzialne projekty, już wtedy po cichu marzył, aby móc decydować o istotnych rzeczach dotyczących tworzonego produktu. W zakładzie przepracował 17 lat, aż do 1993 roku, kiedy to wraz z kolegami założył firmę Kamarg remontującą cysterny. Na początku przedsiębiorstwo zarejestrowano jako spółkę cywilną, a następnie po fuzji z belgijską firmą Stokota w 1995 roku przekształcono w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W Kamargu Konstanty Kamionka pracował do momentu połączenia ze Stokotą. W 1994 roku podjął pracę w firmie Schmidt Polska, gdzie przez 4 lata pracował jako szef produkcji.

Skąd się wzięła nazwa?

Ponad pół roku przed odejściem z poprzedniej firmy Konstanty Kamionka założył spółkę KH-KIPPER. Jego partnerem był wówczas Cornelis Harrewijn – dyrektor techniczno-produkcyjny ze Schmidta. Chciano, aby nazwa firmy była identyfikowana z właścicielami i jednocześnie czytelna dla wszystkich klientów, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Pierwszy człon nazwy firmy – KH, czyli Kamionka i Harrewijn, powstał właśnie od nazwisk założycieli. Natomiast na drugi człon nazwy wybrano słowo „kipper”, oznaczające wywrotkę, powszechnie znane, używane i podobnie brzmiące w Polsce i wielu innych krajach. Te elementy oraz zarys wywrotki dodany przez dział handlowy znalazły się również w firmowym logo.

Ryzyko w biznesie

Po pewnym czasie KH-Kipper wzbogacił się o jeszcze jednego wspólnika. Został nim kolejny Holender – Maarten Vinkesteijn. Wraz z jego przyjęciem udziały w firmie zostały podzielone na trzy części. Niestety ponad rok po założeniu firmy, czyli w 1999, pierwszy wspólnik Kamionki, Cornelis Harrewijn, miał ciężki wypadek samochodowy i nie wrócił już do pracy. Wcześniej podczas współpracy w Schmidt i KH-Kipper udało mu się przekazać szefowi KH-Kipper nowe spojrzenie na współczesną przedsiębiorczość, nauczyć podejmowania ryzyka związanego z prowadzeniem firmy i działalności gospodarczej jakiej wówczas w Polsce nie było.

W rodzinie siła

Żona Konstantego, Zofia Aleksandrowicz-Kamionka, zanim poświęciła się pracy w rodzinnej spółce pracowała naukowo ponad 20 lat na Politechnice Świętokrzyskiej. Była wykładowcą informatyki. Nadszedł jednak czas, kiedy jej pomoc stała się niezbędna w firmie. Po uzupełnieniu wykształcenia pełniła na początku obowiązki głównej księgowej, później objęła stanowisko dyrektora finansowego.

Zaangażowane w pracę w firmie są także dzieci Zofii i Konstantego. Andrzej – obecny prezes – jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Świętokrzyskiej. W KH-Kipper pracuje od samego początku. Zaczął pomagać w rodzinnej firmie, będąc jeszcze uczniem Technikum Elektrycznego. Początkowo pracował na produkcji i pomagał w obsłudze imprez targowych i pokazów produktów. Później pracował w dziale handlowym firmy.

Również córka Anna i jej mąż Tomasz Biel pracują w spółce. Oboje ukończyli Politechnikę Świętokrzyską. Anna jest zastępcą dyrektora finansowego, a jej mąż wiceprezesem i dyrektorem do spraw produkcji.

Droga do sukcesu

Siedziba Kh-Kipper od początku mieściła się w Kajetanowie, kilkanaście kilometrów od centrum Kielc. Najpierw był to dzierżawiony obiekt należący do Świętokrzyskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych Trakt. W 2001 Roku odkupiono 2,5-hektarowy teren wraz z halą o powierzchni 1000 metrów kwadratowych i poddano gruntownej modernizacji.

W 2003 roku w Kajetanowie uruchomiono drugą nowoczesną halę produkcyjną. W tym samym roku zakład produkcyjny opuściła pierwsza zabudowa tylnozsypowa half-pipe – obecnie najpopularniejszy, eksportowany do kilkudziesięciu krajów produkt KH-KIPPER. Z roku na rok znacząco zwiększano sprzedaż na kolejne rynki zagraniczne.

Aby zwiększyć moce produkcyjne w maju 2007 roku dokupiono obiekt po Mesko w Skarżysku-Kamiennej. Hala o powierzchni ponad 3000 metrów kwadratowych otoczona hektarowym gruntem wtedy była w nienajlepszym stanie technicznym. Obecne dwa zakłady produkcyjne podzielone są funkcjonalnie. W Skarżysku-Kamiennej produkowane są tylko ramy i skrzynie, które następnie przewożone są do Kajetanowa, na dalsze przetwarzaniu. Trzecią halę produkcyjną w Kajetanowie o powierzchni 2500 metrów kwadratowych uruchomiono również w tym samym 2007 roku.

Od 2009 roku, kiedy doszło do spadku produkcji spowodowanego ogólnoświatowym kryzysem, KH-Kipper poszerzył swoją ofertę o wiele nowych produktów, między innymi o naczepy i przyczepy wywrotki, podkontenerowe z wywrotem, kontenery oraz inne specjalistyczne produkty. W 2011 roku uruchomiono nowoczesną halę serwisową.

Od 2009 roku rozwój firmy mocno przyśpieszył. W parze ze wzrostem produkcji i rozbudową zakładów idzie wzrost zatrudnienia, które obecnie stanowi ponad 400 pracowników. Zespół tworzą doświadczenifachowcy. Wielu z nich pracuje to od początku istnienia firmie od początku istnienia firmy.

Firma współpracuje ściśle z Politechniką Świętokrzyską. Uczelnia wykonuje dla niej badania lub obliczenia. Wielu studentów i absolwentów odbywa w spółce praktyki i otrzymuje zatrudnienie. Obecnie zatrudnionych jest 87 absolwentów.

W ostatnich latach KH-Kipper produkuje głównie dla Skandynawii, Niemiec i na Wschód. Kraje rozwinięte Europy to obecnie główny rynek zbytu, ale istotnymi kierunkiem dostaw jest też Europa Wschodnia, Południowa oraz dostawy poza granice starego kontynentu.

Z zakładów co tydzień wyjeżdża około 30 zabudów, a roczna produkcja wynosi około 1500 sztuk zabudów, przyczep, naczep i urządzeń hakowych. Średnie roczne obroty to około 120 milinów złotych. Wywrotki z zabudowami mają swoich odbiorców na całym świecie – w Europie, Azji, Afryce, Ameryce Południowej czy Australii i Oceanii.

Co dzień do Kajetanowa przyjeżdżają ciężarówki z dostawami stali, lakierów czy hydrauliki najlepszych krajowych i światowych producentów. Chociaż montaż na podwoziach gotowych zabudów odbywa się głównie w Polsce, wiele klientów zamawia je z dostawą w częściach jako zestaw do samodzielnego montażu.

W dniu jubileszu Konstanty i Andrzej Kamionka życzyli sobie na kolejne lata zwiększenia produkcji i liczby odbiorców.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? Sprawdź się!

Najlepsza jedenastka jesieni w piłkarskiej ekstraklasie. A w niej dwóch piłkarzy Korony

Piękne piłkarki na pięknych zdjęciach. Wyjątkowa sesja Korony Handball Kielce

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wspaniały jubileusz kieleckiej firmy. KH-Kipper świętuje 20 lat na rynku (WIDEO) - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia