Wyższe renty i emerytury

Anna Niedzialska
675 złotych 10 groszy wynosi obecnie najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna
675 złotych 10 groszy wynosi obecnie najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna
Udostępnij:
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna waloryzację rent i emerytur. Wszystkie świadczenia są wyższe o 6,1 procent.

   Każdy emeryt i rencista od marca powinien dostać wypłatę wyższą niż w lutym. Ustawowe podwyżki dostaną także osoby korzystające z dodatków wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

   Waloryzacja jest coroczną, ustawową podwyżką świadczeń wypłacanych z funduszu ubezpieczeń społecznych. Dokonana będzie poprzez pomnożenie kwoty emerytury i renty przez wskaźnik waloryzacji, który w tym roku wynosi 106,1 procent. Takie same podwyżki dostaną także osoby korzystające ze świadczeń i zasiłków przedemerytalnych.

   ILE KONKRETNIE?

   Najmniej na podwyżce skorzystają osoby o pobierające najniższe świadczenia. Najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna wyniesie 675,10 złotych. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy zostanie podwyższona z 489,44 złotego do 519,30 złotego.

   Nieco wyższe będą analogiczne świadczenia przyznane z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych - renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową oraz renta rodzinna wypadkowa wyniesie 810,12 złotego. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową 623,16 złotego.

Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przeciętne świadczenie emeryta lub rencisty wzrośnie o około 85 złotych, przy czym przeciętna emerytura o 91 złotych, renta z tytułu niezdolności do pracy o 67 złotych, a renta rodzinna o około 80 złotych.

 

   WYŻSZE DODATKI i PODSTAWA

   O tyle samo co emerytury i renty wyższe będą również dodatki wypłacane przez ZUS. I tak dodatek pielęgnacyjny, dodatek za tajne nauczanie wyniesie 173,10 złotego; dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji - 259,65 złotego, dodatek dla sieroty zupełnej - 325,36 złotego i dodatek kombatancki - 173,10 złotych.

    Wyższe będą także emerytury i renty przyznawane od 1 marca 2009 roku, bowiem wyższa jest kwota bazowa, która wynosi 2578,26 złotego. Jest to podstawa do naliczania każdego świadczenia przyznawanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie