MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyższe renty i emerytury

Anna Niedzialska
675 złotych 10 groszy wynosi obecnie najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna
675 złotych 10 groszy wynosi obecnie najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna waloryzację rent i emerytur. Wszystkie świadczenia są wyższe o 6,1 procent.

   Każdy emeryt i rencista od marca powinien dostać wypłatę wyższą niż w lutym. Ustawowe podwyżki dostaną także osoby korzystające z dodatków wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

   Waloryzacja jest coroczną, ustawową podwyżką świadczeń wypłacanych z funduszu ubezpieczeń społecznych. Dokonana będzie poprzez pomnożenie kwoty emerytury i renty przez wskaźnik waloryzacji, który w tym roku wynosi 106,1 procent. Takie same podwyżki dostaną także osoby korzystające ze świadczeń i zasiłków przedemerytalnych.

   ILE KONKRETNIE?

   Najmniej na podwyżce skorzystają osoby o pobierające najniższe świadczenia. Najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna wyniesie 675,10 złotych. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy zostanie podwyższona z 489,44 złotego do 519,30 złotego.

   Nieco wyższe będą analogiczne świadczenia przyznane z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych - renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową oraz renta rodzinna wypadkowa wyniesie 810,12 złotego. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową 623,16 złotego.

Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przeciętne świadczenie emeryta lub rencisty wzrośnie o około 85 złotych, przy czym przeciętna emerytura o 91 złotych, renta z tytułu niezdolności do pracy o 67 złotych, a renta rodzinna o około 80 złotych.

 

   WYŻSZE DODATKI i PODSTAWA

   O tyle samo co emerytury i renty wyższe będą również dodatki wypłacane przez ZUS. I tak dodatek pielęgnacyjny, dodatek za tajne nauczanie wyniesie 173,10 złotego; dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji - 259,65 złotego, dodatek dla sieroty zupełnej - 325,36 złotego i dodatek kombatancki - 173,10 złotych.

    Wyższe będą także emerytury i renty przyznawane od 1 marca 2009 roku, bowiem wyższa jest kwota bazowa, która wynosi 2578,26 złotego. Jest to podstawa do naliczania każdego świadczenia przyznawanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia