Za opóźnienie pociągu dostaniesz odszkodowanie

/MS/
O odszkodowanie będą się mogli ubiegać pasażerowie spóźnionych pociągów międzynarodowych do krajów UE, pociągów krajowych Express, Express Intercity i Eurocity, Euronight.
O odszkodowanie będą się mogli ubiegać pasażerowie spóźnionych pociągów międzynarodowych do krajów UE, pociągów krajowych Express, Express Intercity i Eurocity, Euronight.
Udostępnij:
Od 1 lipca zaczną w Polsce obowiązywać przepisy Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące praw i obowiązków pasażerów korzystających z przewozów kolejowych. Pasażer będzie mógł żądać od kolei odszkodowania za opóźnienie pociągu.

Odszkodowanie dla pasażerów ruchu kolejowego będzie wynosiło co najmniej 25 procent ceny biletu, w przypadku opóźnienia wynoszącego od 60 do 119minut, 50 procent ceny biletu, w przypadku opóźnienia przekraczającego 120 minut

Odszkodowania będzie można dostać w ciągu miesiąca od złożenia wniosku o odszkodowanie. Będzie ono mogło być wypłacone w formie kuponów lub innych usług lub na żądanie pasażera w formie pieniężnej.

 

Dotyczyć to będzie pasażerów, podróżujących pociągami międzynarodowymi do krajów UE, a także pociągów krajowych Express, Express Intercity, Eurocity, Euronight.

W razie opóźnienia pasażerowie polskich kolei będą mogli skorzystać także z innych uprawnień. Gdy będą istniały uzasadnione powody, aby przypuszczać, że opóźnienie przyjazdu do celu podróży przekroczy 60 minut, pasażer otrzyma wybór pomiędzy zwrotem pełnego kosztu biletu, za część niezrealizowanej podróży oraz za część już zrealizowaną, jeżeli taka podróż jest już bezcelowa w kontekście pierwotnego planu podróży, wraz z zapewnieniem w odpowiednich przypadkach połączenia powrotnego do miejsca wyjazdu w najbliższym dostępnym terminie, albo kontynuacją lub zmianą trasy podróży, przy porównywalnych warunkach przewozu, do miejsca docelowego w najbliższym dostępnym terminie, albo kontynuacją lub zmianą trasy podróży, przy porównywalnych warunkach przewozu, do miejsca docelowego w późniejszym terminie dogodnym dla pasażera.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie