Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS: Emeryci i renciści coraz chętniej korzystają z nowego rodzaju dokumentu. „Działa dokładnie tak jak tradycyjny plastik"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
mLegitymacja jest wystawiana automatycznie automatycznie wszystkim klientom, którzy nabywają prawo do emerytury lub renty od początku 2023 r. Nie trzeba składać wniosku ani umawiać się na wizyty w celu wydania dokumentu.
mLegitymacja jest wystawiana automatycznie automatycznie wszystkim klientom, którzy nabywają prawo do emerytury lub renty od początku 2023 r. Nie trzeba składać wniosku ani umawiać się na wizyty w celu wydania dokumentu. Marzena Bugala-Astaszow/ Polska Press
Od początku tego roku emeryci i renciści mogą korzystać z elektronicznych legitymacji. – Elektroniczny dokument działa dokładnie tak jak tradycyjny plastik. Emeryt lub rencista, gdy pokaże mLegitymację na ekranie smartfonu potwierdza, że jest uprawniony do ulg, które mu przysługują – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS. Do tej pory pobrało ją na swoje smartfony 588 tysięcy klientów ZUS.

Spis treści

Jak i gdzie wyrobić mLegitymację? Jakie dokumenty są potrzebne

Jak przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, mLegitymacja jest wystawiana automatycznie wszystkim uprawnionym osobom. Chodzi o klientów Zakładu, którzy od początku 2023 roku nabyli prawo do emerytury lub renty. Nie trzeba składać wniosku czy też umawiać się na wizyty w celu wydania dokumentu.

Elektroniczny dokument działa dokładnie tak jak tradycyjny plastik. Emeryt lub rencista, gdy pokaże mLegitymację na ekranie smartfonu potwierdza, że jest uprawniony do ulg, które mu przysługują – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Elektroniczną wersję legitymacji można zainstalować na własnym urządzeniu mobilnym,
mLegitymacja to elektroniczny dokument, który działa dokładnie tak jak ten tradycyjny w formie plastikowej. mLegitymację na ekranie smartfonu potwierdza wszystkie uprawnienia, które przysługują jej właścicielowi. ZUS

mLegitymacja. Skąd pobrać i jak zainstalować? Wyjaśniamy

Elektroniczną wersję legitymacji można zainstalować na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.

Kowalska-Matis wyjaśnia, że aplikację możemy pobrać ze sklepów Google Play i App Store. Następnie po zalogowaniu wystarczy wybrać opcję „dodaj dokument” i na wyświetlonej liście wskazać legitymację emeryta-rencisty.

Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji. Jeśli wcześniej nie dodaliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość, czyli dołączyć dowód osobisty, a następnie dodać legitymację emeryta-rencisty – wyjaśnia rzeczniczka.

Dzięki mLegitymacji emeryt lub rencista może szybko i bezpiecznie potwierdzić, że ma prawo do świadczeń zdrowotnych, a także może korzystać z ulg, np. ze zniżek na bilety komunikacyjne. – Już nie trzeba martwić się, że zapomnimy legitymacji i nie będziemy mogli skorzystać z przysługujących nam zniżek – dodaje rzeczniczka.

Co z osobami, które posiadają tradycyjny dokument?

Elektroniczny dokument pobrać mogą nie tylko nowi świadczeniobiorcy, lecz również osoby, które 1 stycznia 2023 roku miały ważną legitymację plastikową. Sposób zainstalowania elektronicznej legitymacji jest identyczny jak dla tych, którzy rentę czy emeryturę pobierają dopiero od tego roku.

– Pierwszym krokiem jest instalacja aplikacji mObywatel, a następnie po jej zainstalowaniu i zalogowaniu wyszukujemy dokument mLegitymacja – wyjaśnia Kowalska-Matis

Jeśli emeryt lub rencista, któremu wydana została tylko elektroniczna wersja legitymacji, chce posługiwać się tradycyjną plastikową kartą, może złożyć do ZUS wniosek o jej wydanie (na formularzu o symbolu ERL). Klienci mogą korzystać z obu wersji legitymacji zarówno plastikowej, jak i elektronicznej. Każda dotychczasowa legitymacja w formie plastikowej karty jest aktualna zgodnie z terminem ważności.

mObywatel z legitymacją osoby niepełnosprawnej

Jak czytamy na gra.pl, wielu użytkowników mObywatela narzekało na brak legitymacji osoby niepełnosprawnej, dzięki której uprawnieni mogą korzystać z:

  • zniżek w komunikacji miejskiej i krajowej,
  • czy rabatów w kompleksach kulturalnych, sportowych i basenach.

– Oficjalny profil aplikacji w serwisie X zapytany przez jednego z użytkowników, kiedy legitymacja osoby niepełnosprawnej trafi do mObywatela, odpowiedział, że nastąpi to w pierwszym kwartale 2024 roku – podaje serwis gra.pl.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: ZUS: Emeryci i renciści coraz chętniej korzystają z nowego rodzaju dokumentu. „Działa dokładnie tak jak tradycyjny plastik" - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia