Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura po śmierci partnera. Sprawdź kiedy możesz się ubiegać o wypłatę niezrealizowanego świadczenia? Konieczne jest złożenie wniosku

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Aby ZUS wypłacił środki w ramach niezrealizowanego świadczenia konieczne jest złożenie wniosku ENS. Jest on dostępny we wszystkich placówkach ZUS i na stronie www.zus.pl). Ponadto trzeba przedstawić w ZUS kilka dokumentów.
Aby ZUS wypłacił środki w ramach niezrealizowanego świadczenia konieczne jest złożenie wniosku ENS. Jest on dostępny we wszystkich placówkach ZUS i na stronie www.zus.pl). Ponadto trzeba przedstawić w ZUS kilka dokumentów. 123RF
Zgodnie z obowiązującym prawem, po śmierci osoby będącej na emeryturze lub rencie, ustaje prawo do wypłaty tego świadczenia. Jednak uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia. Jaki wniosek złożyć, aby otrzymać świadczenie? Wyjaśniamy.

Spis treści

Niezrealizowane świadczenie. Komu przysługuje?

Niezrealizowane świadczenie, czyli takie, do którego osoba zmarła była uprawniona, ale go nie pobierała lub nie zostało jej wypłacone.

– Gdy ktoś zmarł w listopadzie, a ZUS nie wypłacił świadczenia za listopad tej osobie, ponieważ otrzymał informację o zgonie emeryta lub rencisty, to na wniosek rodziny może zostać wypłacone tzw. niezrealizowane świadczenie – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, cytowana w komunikacie.

Jak tłumaczy, wiele osób dopytuje, czy „takie świadczenia przysługują za cały miesiąc, czy tylko za te dni w miesiącu, przed zgonem?". – Świadczenie należy się za dany miesiąc, w którym nastąpił. Przykładowo, jeśli zgon nastąpił 5 listopada, a termin wypłaty emerytury lub renty ustalony był na 25 listopada, to bliskim należy się za listopad tzw. niezrealizowane świadczenie, oczywiście po spełnieniu warunków i złożeniu odpowiedniego wniosku do ZUS – dodaje. Kowalska – Matis.

Ekspertka zwraca uwagę, że niezrealizowane świadczenie to również takie, o które zmarła osoba złożyła wniosek, ale nie otrzymała decyzji np. z powodu prowadzonego w ZUS postępowania. Również w przypadku, gdy osoba, która miała ustalone prawo do świadczenia i złożyła wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury lub renty, jednak zmarła przed wydaniem decyzji, to należność przysługująca zmarłemu może być wypłacona w ramach niezrealizowanych świadczeń.

Co należy zrobić, aby otrzymać niezrealizowane świadczenie?

Do wypłaty niezrealizowanego świadczenia ma prawo:

  • w pierwszej kolejności mąż, żona lub dzieci zmarłego, – jeżeli prowadziły z nim gospodarstwo domowe.
  • w drugiej kolejności są małżonkowie i dzieci, z którymi zmarły nie prowadził gospodarstwa domowego,
  • w trzeciej - inni członkowie rodziny uprawnieni do renty rodzinnej lub którzy utrzymywali zmarłą osobę. Do tego grona można zaliczyć, m.in. rodzeństwo i rodziców, w tym ojczyma, macochę, oraz osoby przysposabiające.

Wniosek o wypłatę niezrealizowanego świadczenia. Gdzie złożyć? Co musi zawierać?

Jak podpowiada przedstawicielka ZUS, aby otrzymać świadczenie należy złożyć wniosek ENS (dostępny we wszystkich placówkach ZUS i na stronie internetowej www.zus.pl). Ponadto trzeba przedstawić w ZUS kilka dokumentów. Pierwszym z nich jest odpis aktu zgonu, w przypadku małżeństwa lub posiadania dzieci – potrzebne są odpisy aktów urodzenia i zawarcia małżeństwa. Konieczne jest również przedstawienie dowodów potwierdzających prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego lub fakt przyczyniania się do utrzymywania osoby zmarłej.

Ile czasu na złożenie wniosku?

Wniosek o niezrealizowane świadczenienależy złożyć przed upływem 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której przysługiwało świadczenie. Po tym terminie roszczenia o wypłatę niezrealizowanych świadczeń wygasają. Termin ten wyjątkowo może być wydłużony, w sytuacji, w której został złożony wniosek o dalsze prowadzenie postępowania w tej sprawie.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Emerytura po śmierci partnera. Sprawdź kiedy możesz się ubiegać o wypłatę niezrealizowanego świadczenia? Konieczne jest złożenie wniosku - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia