Będzie kolejna pomoc wojskowa dla Ukrainy. Wiele krajów zadeklarowało wsparcie

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Sekretarz obrony USA powiedział, że Kijów oczekuje na pociski dalekiego zasięgu, drony i kamizelki kuloodporne.
Sekretarz obrony USA powiedział, że Kijów oczekuje na pociski dalekiego zasięgu, drony i kamizelki kuloodporne. twitter.com/MON_GOV_PL
Udostępnij:
Lloyd Austin, sekretarz obrony USA, w poniedziałek poprowadził drugie spotkanie międzynarodowej grupy kontaktowej koordynującej pomoc zbrojeniową dla Ukrainy. Szef Pentagonu poinformował, że około 20 krajów zadeklarowało nowe pakiety wsparcia wojskowego dla Kijowa. W spotkaniu uczestniczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Spotkanie online było kontynuacją prac grupy zawiązanej miesiąc wcześniej w Ramstein w Niemczech. Uczestniczyli w nim ministrowie obrony 47 krajów, w tym minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Był także szef resortu obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

Lloyd Austin przypomniał, że po spotkaniu w Ramstein broń Ukrainie dostarczyły m.in. Australia, Kanada i Wielka Brytania.

W poniedziałek do konferencji online dołączyły nowe kraje, które nie brały udziały w pierwszym spotkaniu grupy, w tym Austria, Bośnia-Hercegowina, Kolumbia, Irlandia i Kosowo.

Wśród państw, które zadeklarowały nowe wsparcie wojskowe dla Ukrainy Austin wymienił Włochy, Danię, Grecję, Norwegię i Polskę. Dania dostarczy pociski przeciwokrętowe Harpoon i pociski rakietowe. Ponadto ministrowie obrony obiecali dostawy „bardzo potrzebnej amunicji artyleryjskiej, systemów obrony wybrzeża, czołgów i innych pojazdów opancerzonych” – powiedział szef Pentagonu.

Sekretarz obrony USA dodał, że Kijów oczekuje na pociski dalekiego zasięgu, drony i kamizelki kuloodporne. Przed spotkaniem online Austin rozmawiał z Reznikowem na temat potrzeb Ukrainy dotyczących uzbrojenia.

„Zwołam trzecie spotkanie grupy kontaktowej w przyszłym miesiącu, 15 czerwca w Brukseli, na marginesie spotkania ministrów obrony (krajów) NATO, którzy stawią się tam osobiście” – mówił Lloyd Austin.

26 kwietnia w Ramstein sekretarz obrony USA zapowiedział, że międzynarodowa grupa kontaktowa będzie spotykała się co miesiąc, po to, by koordynować pomoc zbrojeniową dla Ukrainy. Zadaniem grupy jest dialog i integracja wysiłków skoncentrowanych na wsparciu Kijowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jakie znaczenie ma wejście Finlandii i Szwecji do NATO

Wideo

Materiał oryginalny: Będzie kolejna pomoc wojskowa dla Ukrainy. Wiele krajów zadeklarowało wsparcie - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie