Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie nowelizacja ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy. Wiesław Szczepański o szczegółach

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
01.03.2022 Medyka
01.03.2022 Medyka Marzena Bugala
– Nowelizacja ustawy o pomocy uchodźcom ma dość szeroki charakter. Są w tej ustawie pewne rzeczy, które dzisiaj są na pewno potrzebne. Rząd zorientował się, że osób z Ukrainy, które mieszkają w Polsce jest o wiele więcej. Tylko 1,1 mln otrzymało PESEL, pozostali o numer nie wystąpili. Ta ustawa da również możliwość, aby osoba, która wynajęła mieszkanie Ukraińcowi, a on nie wystąpił o PESEL, mogła wystąpić o te 40 zł – powiedział polskatimes.pl Szef komisji administracji i spraw wewnętrznych Wiesław Szczepański z Lewicy.

Szef komisji administracji i spraw wewnętrznych Wiesław Szczepański z Lewicy w rozmowie z polskatimes.pl poinformował, że na tym posiedzeniu Sejmu jest pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o pomocy Ukraińcom. – Ma ona dość szeroki charakter. Są w tej ustawie pewne rzeczy, które dzisiaj są na pewno potrzebne. Dlatego, że wiemy, że osoby, które wynajmowały mieszkania Ukraińcom, mogły otrzymać tylko zwrot za pobyt w przypadku, kiedy Ukraińcy mieli PESEL. Rząd zorientował się jednak, że osób mieszkających w Polsce jest o wiele więcej. Tylko 1,1 mln otrzymało PESEL, pozostali o numer nie wystąpili. Ta ustawa da również możliwość, aby osoba, która wynajęła mieszkanie Ukraińcowi, a on nie wystąpił o PESEL, mogła wystąpić o te 40 zł – powiedział.

Poseł Lewicy zwrócił uwagę, że pojawiają się tam dwie dodatkowe zmiany, które – w jego opinii – nie są związane z ustawą o uchodźcach. – Po pierwsze – widzimy, że fundusz drogowy, czyli rozwój dróg, ma przeznaczyć decyzją premiera wolne środki na Agencję Rezerw Strategicznych. Na zakup węgla, który Agencja będzie kupowała w związku z tym, że nie chcemy go sprowadzać z Białorusi i Ukrainy. Nikt nie chce powiedzieć, czy te pieniądze wrócą do funduszu drogowego. Słyszymy, że być może będzie poprawka, że będzie to tylko pożyczka, ale może być to jednak pożyczka, która nie będzie zwrotna. W związku z tym pojawia się pytanie, ile dróg nie będzie budowanych kosztem przekazanych pieniędzy dla Agencji, która nie ma tych środków? - relacjonował.

Zwrócił uwagę, że kolejna sprawa, która też nie jest związana z kwestią ukraińską, to kwestia wydłużenia o rok możliwości funkcjonowania dyrektorów szkół, którym kończy się kadencja. – W ustawie jest zapisane, że dyrektorzy, którzy do końca września pełnią funkcję dyrektorów, będą mogli pełnić nadal swoje obowiązki do 31 sierpnia 2023 roku za zgodą swojego przełożonego, czyli burmistrza lub wójta – mówił. Wiesław Szczepański wskazał, że w takiej sytuacji samorząd dostanie prawo do tego, aby konkursów na dyrektorów szkół nie ogłaszać. – Według informacji od Ministerstwa Edukacji i Nauki ta poprawka jest elementem próśb samorządów, które w pandemii nie były w stanie ogłosić konkursów na stanowiska dyrektorskie – mówił.

Zdaniem szefa komisji, jej obrady będą burzliwe. – Po raz pierwszy w końcu udaje się zrobić jedną rzecz – otóż ustawa wpłynęła we wtorek. Na tym posiedzeniu Sejmu mamy pierwsze czytanie, ale prace w Komisji rozpoczniemy dopiero 7 czerwca, czyli będziemy mieć 12 dni na to, żeby tę ustawę dogłębnie przejrzeć i zgłosić poprawki. Z tego co wiemy, 8 czerwca odbędzie się drugie czytanie i – jednocześnie – w godzinach porannych ustawa zostanie uchwalona i przekazana do Senatu, który w tym czasie obraduje. Podejrzewam, że będą trwać rozmowy, aby ustawa została szybko przyjęta przez Senat – powiedział.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia