O przebudowe i lepszym wykorzystaniu dworca kolejowego i terenu wokół niego mówi się od lat, ale w końcu te plany nabierają realnego kształtu.
Koncepcja gotowa
Jest gotowa koncepcja zagospodarowania. Obejmuje ona remont budynku dworca, peronów, podziemnego przejścia oraz placu Niepodległości.
– Ostatnie miesiące poświęciliśmy ustaleniom, czy wnętrze budynku da się przystosować na potrzeby miejskich instytucji i pogodzić z obsługą podróżnych, zachowując standardy pracy i obsługi pasażerów. Po przebudowie parter zajmie kolej a cztery kondygnacje przeznaczymy dla Zarządu Transportu Miejskiego i ratuszowego Wydziału Komunikacji i Działalności Gospodarczej – informuje Artur Hajdorowicz, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta w Kielcach. – Bryła budynku niewiele się zmieni, ponieważ nie jest ona zła. Na pewno front pokryje szklana tafla, ale za wcześnie na szczegóły w jakim będzie kolorze i czy ulica Sienkiewicza będzie się w niej odbijać.
Parking nad peronami
Nad peronami powstanie parking jednopoziomowy z wjazdami od strony ulicy Mielczarskiego i placu Niepodległości oraz z wejściem do budynku dworca. – Przed projektantami trudne zadanie, muszą się głowić jak wznieść wjazdy nad perony, na wysokość siedmiu metrów – informuje.
W tym roku ma powstać studium wykonalności i projekt budowlany, z których dowiemy się o szczegółach inwestycji.
– Na projekt przebudowy dworca i remont placu Niepodległości rozpiszemy konkurs architektoniczny. Studium wykonalności odpowie na pytanie, jakie pieniądze są potrzebne na poszczególne elementy inwestycji. Szacujemy, że poza modernizacją peronów i tunelu (te koszty ma wyszacować kolej) potrzeba 40-50 milionów złotych – dodaje dyrektor.
Rozmowy już trwają
Aby doszło do realizacji tego gigantycznego przedsięwzięcia potrzebne jest porozumienie trzech stron: miasta, Polskich Kolei Państwowych i Polskich Linii Kolejowych. Rozmowy już trwają.
- To teraz najważniejsza sprawa, bez porozumienia trudno ustalać dalsze kroki. PKP zobowiązały się do uzgodnienia jego warunków z Polskimi Liniami Kolejowymi, im będzie łatwiej się porozumieć, bo te spółki działają w tej samej branży. Czekamy na te uzgodnienia a dotyczą one między innymi terminów remontu tunelu i peronów. To będzie bardzo skomplikowana część przedsięwzięcia, ponieważ prace muszą być wykonywane bez wstrzymania ruchu pociągów - tłumaczy.
Modernizacja będzie wykonana za unijne pieniądze, wszystkie elementy inwestycji mają być gotowe do 2020 roku.
Źródło: Agata KOWALCZYK [email protected]

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?