Lider Regionu 2009, Rolnictwo - Kopalnia Wapienia Morawica, Morawica

Redakcja
Józef Dąbek, prezes zarządu: - Przez ponad 40 lat funkcjonowania na rynku zdobyliśmy ogromne doświadczenie i zaufanie klientów. Pracowała na nie i pracuje nadal cała załoga naszej firmy
Józef Dąbek, prezes zarządu: - Przez ponad 40 lat funkcjonowania na rynku zdobyliśmy ogromne doświadczenie i zaufanie klientów. Pracowała na nie i pracuje nadal cała załoga naszej firmy
Co wspólnego ma kopalnia kamienia z… rolnictwem? Wbrew pozorom, bardzo wiele, a nasza kapituła doskonale wie, co robi, nagradzając właśnie kopalnię nagrodą w kategorii: Rolnictwo.

Dlaczego? Bo wapień to doskonały półprodukt do wyrobu wapiennych nawozów dla rolników. A te z Kopalni Wapienia Morawica SA są idealne, zarówno w rolnictwie, jak i w sadownictwie.

Przede wszystkim są naturalnym źródłem węglanu wapnia pochodzenia osadowego, nie zawierają zanieczyszczeń ani metali ciężkich, szybko i bez skutków ubocznych odkwaszają glebę. Proces wapnowania poprawia strukturę gleby, redukuje przyswajanie przez rośliny szkodliwych metali ciężkich, powoduje wzrost plonów średnio o 25 procent. Oprócz wapna nawozowego Kopalnia Wapienia Morawica produkuje nawozy wieloskładnikowe serii Kompleksor. Są to najnowsze, ekologiczne nawozy rolnicze o niespotykanym dotychczas składzie chemicznym. Zawierają wszystkie potrzebne roślinom pierwiastki i mikroelementy.

Ale nie tylko nawozy są przebojem rynkowym naszego laureata. Jest nim także marmur morawicki, a kruszywa wydobywane przez Kopalnię Wapienia Morawica wykorzystują też hutnictwo, budownictwo drogowe oraz przemysł… cukrowniczy.

Kopalnia Wapienia Morawica to jeden z tych laureatów, przy którym nasza kapituła chyli czoła choćby ze względu na 150-letnią tradycję. Tak, tak, dokładnie taką. Pierwsze wapien-ne głazy wydobywano tutaj już półtora wieku temu, choć akurat nasz laureat rozpoczął formalną działalność dopiero 40 lat temu.

I pomyśleć, że jeszcze niedawno, w czasach PRL, suro-wiec naszego laureata kupowały głównie tak zwane fabryki do-mów z całego kraju, używając morawickiego kamienia do pro-dukcji elementów budynków. W latach 70. i 80. XX wieku z ta-kich płyt, zawierających kruszywa naszego laureata, powstały największe osiedla mieszkaniowe w Kielcach, ale też w Warszawie, Lublinie, Radomiu, Łodzi i Krakowie.

Zmienił się ustrój, ale firma szybko podjęła wyzwania go-spodarki rynkowej. Zarząd spółki sprawnie przeprowadził ją przez wszelkie zawieruchy i kryzysy. Nasz laureat zainwestował w nowy sprzęt i zaprezentował odbiorcom zupełnie nowe wyroby. Między innymi dzięki tej strategii powstał w 1996 roku zakład obróbki marmuru morawickiego. Niedoceniony z początku kamień szybko został ulubionym materiałem dekoratorów wnętrz, architektów i specjalistów od renowacji zabytków.

Nasz laureat doskonale wypromował województwo świętokrzyskie w Polsce, dostarczając morawicki marmur na przykład do repre-zentacyjnych wnętrz Warszawy. Dziś zobaczymy go między innymi na Zamku Królewskim, w Pałacu Prezydenckim, w Sejmie i Senacie. Marmur spod Kielc zaczął też zdobić kościoły, hotele, banki oraz jednorodzinne domki.

Wszyscy docenili łatwość jego obróbki, piękno i dyskretną elegancję.

Zaś ekonomiści szybko docenili zmiany zachodzące w samej firmie. Już w 2001 roku została ona przekształcona w spółkę akcyjną z całkowitym udziałem prywatnego polskiego kapitału. Nowa forma własności i właściciele wyzwolili drzemiące w tej firmie pokłady sukcesu, co sprawiło, że dziś Kopalnia Wapienia Morawica SA znajduje się w pierwszej dziesiątce największych zakładów tej branży w kraju.

Roczne wydobycie naszego laureata wynosi około 3 milionów ton kamienia, który jest pozyskiwany z własnych złóż wapienia. Od kilku lat firma produkuje też kamień przemysłowy, który jako topnik stosowany jest w hutnictwie, w cukrownictwie do produkcji mleczka wapiennego, w energetyce do odsiarczania spalin przemysłowych.

Ale nasza kapituła zwróciła w tym roku szczególną uwagę na wytwarzane u naszego laureata nawozy węglanowo-wapniowe, które uchodzą za ekologicznie czyste i dlatego są tak lubiane przez rolników, zwłaszcza tych, którym zależy na produkcji zdrowej żywności.

Oczywiście trudno zapomnieć o produkowanych przez Kopalnię Wapienia Morawica SA kruszywach drogowych i budowlanych. A mają doskonałą jakość, potwierdzoną badaniami przeprowadzonymi przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów we Wrocławiu, Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Betonów CEBET w Warszawie, Katedrę Technologii Betonu i Prefabrykacji Politechniki Świętokrzyskiej oraz Generalną Dy-rekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Wszystkie wyroby Kopalni Wapienia Morawica SA posiadają także certyfikat jakości ISO 9001:2000.

 

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie