Lider Regionu 2009, Rolnictwo - Kopalnia Wapienia Morawica, Morawica

Redakcja
Józef Dąbek, prezes zarządu: - Przez ponad 40 lat funkcjonowania na rynku zdobyliśmy ogromne doświadczenie i zaufanie klientów. Pracowała na nie i pracuje nadal cała załoga naszej firmy
Józef Dąbek, prezes zarządu: - Przez ponad 40 lat funkcjonowania na rynku zdobyliśmy ogromne doświadczenie i zaufanie klientów. Pracowała na nie i pracuje nadal cała załoga naszej firmy
Udostępnij:
Co wspólnego ma kopalnia kamienia z… rolnictwem? Wbrew pozorom, bardzo wiele, a nasza kapituła doskonale wie, co robi, nagradzając właśnie kopalnię nagrodą w kategorii: Rolnictwo.

Dlaczego? Bo wapień to doskonały półprodukt do wyrobu wapiennych nawozów dla rolników. A te z Kopalni Wapienia Morawica SA są idealne, zarówno w rolnictwie, jak i w sadownictwie.

Przede wszystkim są naturalnym źródłem węglanu wapnia pochodzenia osadowego, nie zawierają zanieczyszczeń ani metali ciężkich, szybko i bez skutków ubocznych odkwaszają glebę. Proces wapnowania poprawia strukturę gleby, redukuje przyswajanie przez rośliny szkodliwych metali ciężkich, powoduje wzrost plonów średnio o 25 procent. Oprócz wapna nawozowego Kopalnia Wapienia Morawica produkuje nawozy wieloskładnikowe serii Kompleksor. Są to najnowsze, ekologiczne nawozy rolnicze o niespotykanym dotychczas składzie chemicznym. Zawierają wszystkie potrzebne roślinom pierwiastki i mikroelementy.

Ale nie tylko nawozy są przebojem rynkowym naszego laureata. Jest nim także marmur morawicki, a kruszywa wydobywane przez Kopalnię Wapienia Morawica wykorzystują też hutnictwo, budownictwo drogowe oraz przemysł… cukrowniczy.

Kopalnia Wapienia Morawica to jeden z tych laureatów, przy którym nasza kapituła chyli czoła choćby ze względu na 150-letnią tradycję. Tak, tak, dokładnie taką. Pierwsze wapien-ne głazy wydobywano tutaj już półtora wieku temu, choć akurat nasz laureat rozpoczął formalną działalność dopiero 40 lat temu.

I pomyśleć, że jeszcze niedawno, w czasach PRL, suro-wiec naszego laureata kupowały głównie tak zwane fabryki do-mów z całego kraju, używając morawickiego kamienia do pro-dukcji elementów budynków. W latach 70. i 80. XX wieku z ta-kich płyt, zawierających kruszywa naszego laureata, powstały największe osiedla mieszkaniowe w Kielcach, ale też w Warszawie, Lublinie, Radomiu, Łodzi i Krakowie.

Zmienił się ustrój, ale firma szybko podjęła wyzwania go-spodarki rynkowej. Zarząd spółki sprawnie przeprowadził ją przez wszelkie zawieruchy i kryzysy. Nasz laureat zainwestował w nowy sprzęt i zaprezentował odbiorcom zupełnie nowe wyroby. Między innymi dzięki tej strategii powstał w 1996 roku zakład obróbki marmuru morawickiego. Niedoceniony z początku kamień szybko został ulubionym materiałem dekoratorów wnętrz, architektów i specjalistów od renowacji zabytków.

Nasz laureat doskonale wypromował województwo świętokrzyskie w Polsce, dostarczając morawicki marmur na przykład do repre-zentacyjnych wnętrz Warszawy. Dziś zobaczymy go między innymi na Zamku Królewskim, w Pałacu Prezydenckim, w Sejmie i Senacie. Marmur spod Kielc zaczął też zdobić kościoły, hotele, banki oraz jednorodzinne domki.

Wszyscy docenili łatwość jego obróbki, piękno i dyskretną elegancję.

Zaś ekonomiści szybko docenili zmiany zachodzące w samej firmie. Już w 2001 roku została ona przekształcona w spółkę akcyjną z całkowitym udziałem prywatnego polskiego kapitału. Nowa forma własności i właściciele wyzwolili drzemiące w tej firmie pokłady sukcesu, co sprawiło, że dziś Kopalnia Wapienia Morawica SA znajduje się w pierwszej dziesiątce największych zakładów tej branży w kraju.

Roczne wydobycie naszego laureata wynosi około 3 milionów ton kamienia, który jest pozyskiwany z własnych złóż wapienia. Od kilku lat firma produkuje też kamień przemysłowy, który jako topnik stosowany jest w hutnictwie, w cukrownictwie do produkcji mleczka wapiennego, w energetyce do odsiarczania spalin przemysłowych.

Ale nasza kapituła zwróciła w tym roku szczególną uwagę na wytwarzane u naszego laureata nawozy węglanowo-wapniowe, które uchodzą za ekologicznie czyste i dlatego są tak lubiane przez rolników, zwłaszcza tych, którym zależy na produkcji zdrowej żywności.

Oczywiście trudno zapomnieć o produkowanych przez Kopalnię Wapienia Morawica SA kruszywach drogowych i budowlanych. A mają doskonałą jakość, potwierdzoną badaniami przeprowadzonymi przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów we Wrocławiu, Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Betonów CEBET w Warszawie, Katedrę Technologii Betonu i Prefabrykacji Politechniki Świętokrzyskiej oraz Generalną Dy-rekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Wszystkie wyroby Kopalni Wapienia Morawica SA posiadają także certyfikat jakości ISO 9001:2000.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie