MEiN zaproponowało zmiany w systemie wynagradzania nauczycieli. ZNP: Nauczyciele sami sfinansują swój wzrost wynagrodzeń!

OPRAC.: MB
Resort Nauki proponujemy zastąpienie średniego wynagrodzenia przeciętnym, ustalanego w oparciu o kwotę bazową ogłaszaną corocznie w ustawie budżetowej
Resort Nauki proponujemy zastąpienie średniego wynagrodzenia przeciętnym, ustalanego w oparciu o kwotę bazową ogłaszaną corocznie w ustawie budżetowej Szymon Starnawski /Polska Press
Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło we wtorek propozycje zmian w pragmatyce zawodu nauczyciela. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wskazał trzy filary reformy statusu zawodowego nauczyciela. Jest to debiurokratyzacja, zwiększenie dostępności nauczyciela dla ucznia w miejscu pracy oraz podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli.

We wtorek w siedzibie MEiN odbyło się kolejne spotkanie kierownictwa resortu w ramach Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych i przedstawicielami samorządów terytorialnych.

Resort Nauki proponuje zastąpienie średniego wynagrodzenia przeciętnym, ustalanego w oparciu o kwotę bazową ogłaszaną corocznie w ustawie budżetowej. Będzie ono wynosiło dla:

 • nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego – 140 proc.,
 • nauczyciela mianowanego – 181 proc.,
 • nauczyciela dyplomowanego – 219 proc. kwoty bazowej.

Natomiast stawki przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli będą wynosiły dla:

 • nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego – 4 950 zł,
 • nauczyciela mianowanego – 6 400 zł,
 • nauczyciela dyplomowanego – 7 750 zł.

Ponadto resort zaproponował rezygnację z rozliczania kwot wydatkowanych na średnie (przeciętne) wynagrodzenia nauczycieli, ze składania sprawozdań oraz zlikwidowanie dodatku uzupełniającego. W zamian zaproponował wprowadzenie "dodatkowych mechanizmów ułatwiających osiąganie przez nauczycieli wysokości przeciętnego wynagrodzenia przez zwiększenie udziału wynagrodzenia zasadniczego w wynagrodzeniu przeciętnym nauczycieli".

- Natomiast minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego będą ustalone jako określony procent przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli. Minimalne stawki nie będą regulowane w drodze rozporządzenia lecz będą wynikały wyłącznie z ustawy. Każdorazowy wzrost przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli będzie powodował automatycznie wzrost minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli o taki sam procent - wskazuje MEiN.

W przypadku nauczycieli posiadających tytuł zawodowy magistra oraz przygotowanie pedagogiczne minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego będą stanowiły dla:

 • nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego – 81 proc.,
 • nauczyciela mianowanego – 71 proc.,
 • nauczyciela dyplomowanego – 65 proc.,

- przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli.

Minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli posiadających tytuł magistra i przygotowanie pedagogiczne będą wynosiły odpowiednio dla:

 • nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego – 4 010 zł,
 • nauczyciela mianowanego – 4 540 zł,
 • nauczyciela dyplomowanego – 5 040 zł.

Jednocześnie zaznaczono, że wynagrodzenie zasadnicze ma być uzależnione od poziomu wykształcenia oraz etapu rozwoju zawodowego nauczyciela.

Resort przedstawił ile wyniesie wynagrodzenie poszczególnych grup od 1 września 2022 r. I tak:

 • nauczyciela stażysty od 1 września 2022 r. przeciętne wynagrodzenie wzrośnie o 1 412 zł i będzie wynosiło 4 950zł.
 • nauczyciela kontraktowego od 1 września 2022 r. przeciętne wynagrodzenie wzrośnie o 1023 zł i będzie wynosiło 4 950 zł.
 • nauczyciela mianowanego od 1 września 2022 r. przeciętne wynagrodzenie wzrośnie o 1306 zł i będzie wynosiła 6 400 zł.
 • nauczyciela dyplomowanego od 1 września 2022 r. wzrośnie o 1240 zł i będzie wynosiło 7 750 zł.

Wzrost wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli:

 • pensja zasadnicza nauczyciela stażysty od 1 września 2022 r. wzrośnie o 1061 zł i będzie wynosiła 4 010 zł.
 • wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty od września 2022 r. wzrośnie o 976 zł i będzie wynosiło 4 010 zł.
 • wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela mianowanego od 1 września 2022 r. wzrośnie o 1095 zł i będzie wynosiło 4 540 zł.
 • wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela dyplomowanego od 1 września 2022 r. wzrośnie o 994 zł i będzie wynosiło 5 040 zł.

Resort chce podwyższenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli o 4 godziny, jednak jak zaznaczono, zmiana ta nie obejmowałaby nauczycieli wychowania przedszkolnego. - Zmiany pensum będą wiązały się z ruchami kadrowymi, w związku z tym zakładamy 3-letni okres przejściowy, dający możliwość elastycznego przechodzenia na nowy system. Rozwiązania kadrowe będą uwzględniały decyzję nauczyciela o zwiększeniu pensum z jednoczesnym wzrostem wynagrodzenia lub zachowanie dotychczasowego wymiaru pensum i ustalenie proporcjonalnego wynagrodzenia zasadniczego - wyjaśniono.

Doprecyzowania wymaga sposób rozliczania czasu pracy nauczycieli. Miałoby to nastąpić przez wprowadzenie limitów czasu dostępności w szkole nauczycieli (poza pensum), zróżnicowane ze względu na wielkość tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć.

Do godzin dostępności wliczane będą: spotkania z rodzicami, czas na indywidualne rozmowy z rodzicami, konsultacje z uczniami, wycieczki szkolne, doraźne zajęcia i aktywności związane np. z przygotowaniem akademii, wolontariatem, organizacją i opieką nad uczniami podczas np. dyskotek, rady pedagogiczne. Zajęcia i czynności realizowane w ramach dostępności w szkole nauczyciela będą rejestrowane na bieżąco i rozliczane w indywidualnej karcie ewidencji czasu pracy.

Nauczyciel tablicowy zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, z wyjątkiem nauczycieli przedszkoli, zobowiązany będzie do bycia dostępnym w szkole w wymiarze 8 godzin tygodniowo.

Zaproponowano również 50 dni urlopu wypoczynkowego nauczycieli szkół feryjnych w dniach roboczych, udzielanego zgodnie z planem urlopów, we wszystkie dni wolne od zająć dydaktyczno–wychowawczych. - Nauczyciel będzie mógł korzystać z urlopu wypoczynkowego w trakcie: ferii zimowych, ferii letnich, zimowej przerwy świątecznej, wiosennej przerwy świątecznej, a także dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w zależności od typu szkoły- wskazano.

źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki

Broniarz: Nauczyciele sami sfinansują swój wzrost wynagrodzeń

Do propozycji zmian dość krytycznie odniósł się Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. - "Podwyżka” pokazana w szczegółach potwierdza naszą opinię, że nauczyciele sami sfinansują swój wzrost wynagrodzeń. Przeczytajmy dokładnie propozycje MEiN.!!!"- napisał na Twitterze. Dodał także, że "Nauczyciel był i jest nieustannie dostępny dla ucznia!! Poprawmy warunki pracy i nauki!!"

Z kolei samo ZNP przyznało, że "To już widzieliśmy w 2019 roku podczas strajku: wzrost pensum i symulacja wzrostu wynagrodzeń nauczycieli na przykładzie średnich płac, które nie są realnymi zarobkami tylko konstruktem prawnym".

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: MEiN zaproponowało zmiany w systemie wynagradzania nauczycieli. ZNP: Nauczyciele sami sfinansują swój wzrost wynagrodzeń! - Portal i.pl

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
bożek jeżus to dno !
Myślę, że można spokojnie przyjąć, że wkrótce w naszym bananowym kraiku nie będzie również edukacji. Pozorowane tzw. propozycje, mają jedynie udawać chęć przyznania podwyżek. Obecnie, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele są już na skraju wyczerpania.Powinien nastąpić natychmiastowy strajk nauczycieli dawnych przedmiotów maturalnych ( bo tylko ich można uznać za nauczycieli). PODSTAWOWE żądania do realizacji, to:

- 10-krotny wzrost płac, z wyrównaniem za okres stażu pracy.

- Obniżenie wymiaru godzinowego tzw. pensum o 1/3.

- Stałe zachowanie parytetu płacowego w wymiarze 100:1, w zestawieniu płacy nauczyciela, do płacy ogłupiacza, czyli katolickiego katechety. Pozostałe wszystkie tzw. zajęcia szkolne ( w tym i wf)-prowadzone wyłącznie jako zajęcia dodatkowe, realizowane w weekendy, i płacone z funduszu Rady Rodziców.

Jeśli nie, to jest duża szansa, że wkrótce tzw. pandemia covida, pomoże uporządkować sytuację.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie