MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega: Światowej gospodarce grozi katastrofa

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
pixabay.com/users/elchinator
„Światowa gospodarka staje prawdopodobnie przed największym testem od czasów II wojny światowej” – ostrzega Międzynarodowy Fundusz Walutowy. MFW przestrzega, że rosyjska inwazja na Ukrainę, poprzedzona pandemią koronawirusa, doprowadziła do zmniejszenia wzrostu gospodarczego oraz wzrostu inflacji, co grozi światowej gospodarce katastrofą.

„Wysokie ceny żywności i energii obciążają gospodarstwa domowe na całym świecie. Zaostrzające się warunki finansowe wywierają dalszą presję na mocno zadłużone narody, firmy i rodziny. Kraje i firmy dokonują ponownej oceny globalnych łańcuchów dostaw w obliczu ciągłych zakłóceń” – napisano w analizie MFW.

Zdaniem MFW sytuacja ma wpływ na wszystkie klasy pracujące, „od wysoko opłacanych specjalistów i osób o średnich dochodach po nisko opłacanych pracowników zależnych od importowanej żywności”.

„Jak wynika z naszych ustaleń od początku wojny na Ukrainie około 30 krajów ograniczyło handel żywnością, energią i innymi kluczowymi towarami” – ocenia MFW. Dodaje, że przez rosyjską agresję, zdolność reagowania na kryzys jest niezwykle utrudniona.
Autorzy tekstu oceniają, że „wyższe bariery mogą utrudnić krajom rozwijającym się handel z bogatszymi partnerami”. „W przypadku większych gospodarek ograniczenia handlowe mogą spowodować, że będą wydawać więcej pieniędzy na te same produkty, co prowadzi do wyższej inflacji” – dodano.

Zdaniem MFW eliminując w jak największym stopniu bariery handlowe i dywersyfikując łańcuchy dostaw, kraje mogą lepiej radzić sobie z przyszłymi zakłóceniami w światowej gospodarce.

MFW doradza G20, grupie największych gospodarek, prace nad restrukturyzacją długu publicznego. Zachęca on także do zmodernizowania międzynarodowego systemu płatności.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega: Światowej gospodarce grozi katastrofa - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia