Pracownicy sklepów Avans chcą kupić upadłą spółkę Domex

Michał LESZCZYŃSKI
Pracownicy sklepów Avans chcą kupić upadłą spółkę DomexPodpisanie aktu notarialnego na podstawie którego powstała nowa spółka pracownicza, zakończyło się w nocy ze środy na czwartek. Do Dworu Dwikozy przyjechało ponad czterystu pracowników z całej Polski. Każdy chciał kupić akcje.
Pracownicy sklepów Avans chcą kupić upadłą spółkę DomexPodpisanie aktu notarialnego na podstawie którego powstała nowa spółka pracownicza, zakończyło się w nocy ze środy na czwartek. Do Dworu Dwikozy przyjechało ponad czterystu pracowników z całej Polski. Każdy chciał kupić akcje. Michał Leszczyński
Udostępnij:
Ponad czterystu pracowników elektromarketów Avans w środę wieczorem przyjechało z całej Polski do podsandomierskich Dwikóz. Pracownicy stali się udziałowcami nowej spółki, która weźmie udział w przetargu na zakup od syndyka, spółki Domex, właściciela sieci sklepów Avans.

Wiosną tego roku spółka Domex, mająca centralę w Chmielowie, złożyła do Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu wniosek o upadłość z powodu utraty płynności finansowej. Syndyk wystawił majątek na sprzedaż. Zainteresowane kupnem są firmy z branży elektronicznej, główni konkurenci Avansu.

MOBILIZACJA ZAŁOGI

- Grupa pracowników wyszła z inicjatywą stworzenia spółki, której właścicielami w głównej mierze będą sami pracownicy - mówi Arkadiusz Tomala, prezes zarządu spółki Domex w upadłości. - W środę mieliśmy spotkać się z notariuszem w biurze w podtarnobrzeskim Chmielowie. Liczyliśmy na około sto, sto pięćdziesiąt osób. Przez całą środę mailowo spływały deklaracje zakupu akcji pracowniczych. Zainteresowanie inicjatywą przerosło nasze oczekiwania i ze względu na frekwencję sprzedaż akcji przenieśliśmy do Dworu Dwikozy - dodaje Arkadiusz Tomala.

 

Do Dwikóz przyjechało ponad czterystu pracowników z myślą o zakupie. Osoby, które nie mogły uczestniczyć osobiście, udzielały pełnomocnictw. Jedna akcja kosztuje sto złotych. Każdy z pracowników mógł kupić nieograniczoną liczbę. Kupowali za własne pieniądze. Udział w zakupie był dobrowolny.

 

NOWY KUPI I ZLIKWIDUJE

Po co pracownicy założyli nową spółkę? - Nowa spółka składająca się z pracowników Avansu, złoży syndykowi ofertę kupna masy upadłościowej. Jeżeli upadłą spółkę kupi nasz konkurent, to część dotychczasowych sklepów zlikwiduje, żeby wzmocnić swoją markę. Nowy właściciel będzie miał własną wizję polityki firmy. Na pewno ludzie stracą pracę - podkreśla Patrycja Gajda, kierownik działu marketingu Domexu.

 

- W ten sposób chcemy ratować własne miejsca pracy - mówi Dariusz Kołodziej, kierownik sklepu Avans z Chełma. Do Dwikóz przyjechał z kilkunastoosobową załogą. Kołodziej kupił pięć akcji za pięćset złotych. - Niestety, tylko tyle z domowego budżetu mogłem przeznaczyć.

 

WAŻNY CZYNNIK SPOŁECZNY

Syndyk sprzeda majątek Avansu temu, kto zaproponuje więcej. Oferty firm zostaną złożone w zalakowanych kopertach. Pracownicy, którzy w środę późnym wieczorem przyjechali z całej Polski do Dwikóz, mocno wierzą w powodzenie inicjatywy. - Pracujemy z właścicielami parę lat. Widzimy doświadczenie i zaangażowanie. Wierzymy, że się uda. Wyciągnęliśmy wnioski z błędów i złych decyzji - dodaje Patrycja Gajda.
- Ryzyko jest zawsze i z nim bardzo mocno się liczymy - uzupełnia Arkadiusz Tomala. I dodaje, że w całości przedsięwzięcia jedynym znakiem zapytania jest to, czy spółce pracowniczej uda się zakupić markę Avans.

 

- Wspólnie liczymy, że kryteria wyboru przez syndyka oferty nabycia majątku upadłej spółki, będą postrzegane przez pryzmat czynnika społecznego, polegającego na zaangażowaniu pracowników, którzy wspólnie z właścicielami spółki walczą o miejsca pracy z pełna świadomością realiów rynkowych. Jeżeli nasz plan się nie powiedzie, wiemy, że znaczna liczba miejsc pracy zostanie zlikwidowana i stracimy możliwość funkcjonowania - podkreśla Wojciech Łucki, pracownik centrali spółki Domex.

 

RESTRUKTURYZACJA

Domex w całej Polsce posiadał 250 własnych sklepów ze sprzętem elektronicznym i artykułami gospodarstwa domowego. Zarządzał też prawie dwusetką sklepów franczyzowych. Na majątek składają się dwa centra logistyczno-magazynowe, główne w Tarnobrzegu i pomocnicze w Koninie. Obecnie spółka zatrudnia ponad osiemset osób. Z ponad dwusetki punktów sprzedaży pozostało sto. Część nierentownych elektromarketów zlikwidowano, renegocjowano umowy, zmniejszono powierzchnię handlową. Powodem problemów finansowych spółki było znaczne zmniejszenie popytu na sprzęt elektroniczny: telewizory, pralki, lodówki, telefony, komputery. Zmniejszenie sprzedaży wpłynęło na problemy finansowe.

 

OGÓLNOPOLSKI LIDER

Z szacunkowych wyliczeń nadzorcy sądowego, który analizował dokumenty Domexu przed powołaniem syndyka masy upadłościowej wynika, iż majątek grupy Domex to około 340 milionów złotych a zobowiązania wynoszą 380 milionów złotych. Niektóre podmioty są winne Domexowi około 34 miliony złotych.

Firma Domex jest typowo rodzinnym biznesem. Na początku lat 90. w niewielkiej wsi pod Sandomierzem państwo Tomalowie hurtowo sprzedawali drobny sprzęt gospodarstwa domowego. Później sprzedaż szerszego asortymentu przeniesiono do pawilonu przy ulicy Krukowskiej w Sandomierzu. Bardzo szybko powiększono sieć sklepów w regionie, później sklepy otwierano w całej Polsce. Przez kilkanaście lat rodzina Tomalów zbudowała giganta, handlującego sprzętem elektronicznym, zatrudniającego ponad dwa tysiące osób.

 

Jeżeli nowo założonej spółce pracowniczej  nie uda się zakupić od syndyka upadłej spółki, jak zapewnił Arkadiusz Tomala, to odkupi on od pracowników całość akcji w cenach nominalnych. Zostaną im zwrócone w całości, bez potrąceń.

Podpisanie aktu notarialnego na podstawie którego powstała nowa spółka pracownicza, zakończyło się w nocy ze środy na czwartek. - Na twarzach pracowników nie było widać zmęczenia - zaznacza Patrycja Gajda z marketingu.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze 27

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
PRACOWNIK
NIE PRAWDA CO PISZESZ MÓJ DROGI. 
BYŁ CZŁOWIEK ZASTRASZANY I NĘKANY. 
JAN MA RACJE  I POPIERAM JEGO SŁOWA. TO JEST WIELKI WAŁ I POWINNA USIAĆ NA TOMALĘ KOWALA I JEDNEGO NAJWAZNIEJSZEGO RKS - CBA - PO SMWAROWANIA SZŁY W TEJ KWESTI NIE ZIEMSKIE. 
K
KD
Spolka zalozona przez prezesa PRACOWNICY NIE CHCIELI !! ZOSTALI ZMUSZENI. MOBBBING JAK ZAWSZE.
PRACOWNICY CHCA ODEJSC JAK NAJSZYBCIEJ.
CALA POLSKA GOSC DOPROWADZIL DO BANKRUCTWA FIRMY A POZNIEJ WYCZYSCI SWOJE DŁUGI I KUPI JA ZA 10% WARTOSCI TO JEST KRYMINAŁ
 
ALE CHYBA SAD CZUWA NAD TYM
m
mikuś
To się nadaje do prokuratury i miejmy nadzieję, że tam trafi
J
Jan Jaworski
Poczytajcie sobie o poczynaniach właściciela na gowork wpisując hasło DOMEX. Obecni pracownicy którzy nie zgodzili się na zakup akcji już są straszeni zwolnieniami. Nie była to inicjatywa pracowników tylko jest to jeden wielki wał. 2 dni wcześniej odbyło się zebranie w siedzibie firmy w którym brał udział sam syndyk i to był pomysł upadłego prezesa . Następnie zostało to przekazane załogom przez RKS i KS jako oferta nie do odrzucenia .
p
pracownik regionu
"Udział w zakupie był dobrowolny." a to że RKS naciskał na zakup i kazał się tłumaczyć dlaczego ktoś nie chce kupić to zostaje pominięte...
p
patataj
pracownicy chcą kupić domex? a to nie przypadkiem media expert przejął tę firmę? pisali niedawno że właściciel ME chce przejąćsklepy Avansu
p
patataj
pracownicy chcą kupić domex? a to nie przypadkiem media expert przejął tę firmę? pisali niedawno że właściciel ME chce przejąćsklepy Avansu
P
PRACOWNIK
TY TO LEPIEJ SIE NIE ODZYWAJ. W TAKIEJ KWESTII NIKT NIE MA RACJI OKAŻE SIE ZA PARĘ DNI POWINIEN IŚĆ KTOŚ Z TYM DO CBA TYSIACE PRACOWNIKÓW ZOSTAŁO ZROBIONYC W CHU.....
h
henia
Nikt nie straszy pracowników, a kupno było dobra wola każdego. Wiec nie kumam tych wypowiedzi.
 
k
kierowca
Tomale sa OK!!! Nie piszcie bzdur i nie strasznie ludzi !!! 
 
p
pracownik 1
Tu były pracownik centrali ma racje i kowal niedawno jeździł po sklepach chyba napewno namawiał pracowników do zakupu akcji
P
Pracownik
Ciekawe ile Pan M dostał w łapę za tak wybujany artykuł, a co najlepsze pod tym akcjami była presja nacik i zmuszanie. szczególnie Kinasz to robił. 
L
Lukaku
J**** cfela tomale i pozostale k**** przez ktore nie dostaje od czerwca kasy
 
t
tommydi
Prokurator jak nic :)
 
1. Rebranding na Avans (wyprowadzenie na FAV kosmicznych pieniedzy)
pozostalych pkt mi sie nie chce pisac .. wiekszosc RKSow powinna trafic za kratki 
h
hela
Przekręt jak się patrzy.A przekolorowane że aż żygać się chce.
 
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie