Skrzydła 2013 dla Gminy Bodzechów Bodzechów Nagroda za cykl promujący tradycję i regionalne potrawy

Redakcja
Udostępnij:
O tym, jak ważne jest pielęgnowanie naszego dziedzictwa, bogatych tradycji i regionalnej kuchni, przypomina nam gmina Bodzechów, organizując cykliczne uroczystości. Dbanie o na-szą spuściznę i kultywowanie tradycji jest niezwykle ważne, bo daje poczucie tożsamości z miejscem zamieszkania.

Jedną z najważniejszych imprez organizowanych w gminie Bodzechów jest Jarmark Wielkanocny w Szewnie. To uroczy-stośc niepowtarzalna, popularyzująca i przybliżająca nam kul-tywowanie ludowych regionalnych tradycji wielkanocnych oraz rodzimych potraw świątecznych. Odbywa się w niedzielę po-przedzającą Niedzielę Palmową. Po raz pierwszy zorganizowa-ny został w 2004 roku w Chmielowie. Na jarmarku można po-dziwiać oraz kupić ręcznie robione stroiki wielkanocne, palmy, koszyczki, pisanki, kolorowe jajka oraz mnóstwo niepowtarzal-nych ozdób wielkanocnych. Na stołach królują baby, mazurki, serniki, wędliny, sałatki, galantyny, pasztety, jaja podane na wiele sposobów, barszcz wielkanocny, chleb o różnym smaku z własnego wypieku. Podczas jarmarku tradycyjnie dobywa się konkurs kulinarny „Osobliwość wielkanocnego stołu”. Cała uro-czystość przeplatana jest występami i śpiewami.

Święto Pieczonego Ziemniaka w Magoniach – to kolejna impreza, na którą zjeżdżają mieszkańcy całego regionu. Jej bo-haterem jest oczywiście ziemniak przygotowywany na najróż-niejsze sposoby oraz tradycje, obrzędy i zwyczajów związanych z uprawą i przetwarzaniem tego warzywa. Festyn po raz pierw-szy zorganizowano w 2003 roku. Towarzyszy mu konkurs kuli-narny „Osobliwości ziemniaczanego stołu”, na który przygoto-wuje się różnorodne potrawy z ziemniaków według starych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie przepisów, a także nowe potrawy odnoszące się do współczesnych czasów oraz pieczone w ognisku ziemniaki.

Gmina Bodzechów słynie też z darów lasu, które warto promować. Służą temu Letnie spotkanie z folklorem w Wólce Bodzechowskiej. Pierwszy raz impreza odbyła się w 2006 roku pod nazwą Święto lasu i miodu. To festyn dla całej rodziny, połączony z promocją i degustacją smakołyków przygotowanych na z tego, co oferuje las. Na stołach królują jagodzianki, rolady poziomkowe, mufinki, placki z jagodami lub poziomkami, rabar-barem, jabłkami, serniki, pierniki rogaliki z nadzieniem różanym, oponki oraz swojskie przysmaki, czyli placki z grzybami, grzybki marnowane, czy pasztety.

Ostania uroczystość, to Przegląd kolęd i pastorałek w Bo-dzechowie, połączony ze spotkaniem wigilijnym. Kultywowane są tradycje bożonarodzeniowe, śpiewanie gwarą ludowych ko-lęd i pastorałek, odbywają się pokazy stoików wykonanych z naturalnych surowców, a także pokazy i degustacje ludowych, regionalnych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie post-nych potraw wigilijnych.

 

Kapituła nagrody Skrzydła 2013 przyznała statuetkę za cykl promujący tradycję i regionalne potrawy
W gminie Bodzechów do kalendarza imprez podtrzymują-cych nasze zwyczaje na stałe wpisało się kilka uroczystości. Są to: Jarmark Wielkanocy odbywający się w Szewnie, Letnie Spotkania z Folklorem w Wólce Bodzechowskiej, Święto Pieczonego Ziemniaka organizowane w Magoniach oraz Przegląd Kolęd i Pastorałek w Bodzechowie połączone z popularyzacją rodzimych potraw. Od 2000 roku powstało w gminie 10 kół gospodyń wiejskich, skupiających aktywne mieszkanki pielęgnujące rodzime zwyczaje, tradycje i regionalną kuchnię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie