Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skrzydła 2013 dla Gminy Bodzechów Bodzechów Nagroda za cykl promujący tradycję i regionalne potrawy

Redakcja
O tym, jak ważne jest pielęgnowanie naszego dziedzictwa, bogatych tradycji i regionalnej kuchni, przypomina nam gmina Bodzechów, organizując cykliczne uroczystości. Dbanie o na-szą spuściznę i kultywowanie tradycji jest niezwykle ważne, bo daje poczucie tożsamości z miejscem zamieszkania.

Jedną z najważniejszych imprez organizowanych w gminie Bodzechów jest Jarmark Wielkanocny w Szewnie. To uroczy-stośc niepowtarzalna, popularyzująca i przybliżająca nam kul-tywowanie ludowych regionalnych tradycji wielkanocnych oraz rodzimych potraw świątecznych. Odbywa się w niedzielę po-przedzającą Niedzielę Palmową. Po raz pierwszy zorganizowa-ny został w 2004 roku w Chmielowie. Na jarmarku można po-dziwiać oraz kupić ręcznie robione stroiki wielkanocne, palmy, koszyczki, pisanki, kolorowe jajka oraz mnóstwo niepowtarzal-nych ozdób wielkanocnych. Na stołach królują baby, mazurki, serniki, wędliny, sałatki, galantyny, pasztety, jaja podane na wiele sposobów, barszcz wielkanocny, chleb o różnym smaku z własnego wypieku. Podczas jarmarku tradycyjnie dobywa się konkurs kulinarny „Osobliwość wielkanocnego stołu”. Cała uro-czystość przeplatana jest występami i śpiewami.

Święto Pieczonego Ziemniaka w Magoniach – to kolejna impreza, na którą zjeżdżają mieszkańcy całego regionu. Jej bo-haterem jest oczywiście ziemniak przygotowywany na najróż-niejsze sposoby oraz tradycje, obrzędy i zwyczajów związanych z uprawą i przetwarzaniem tego warzywa. Festyn po raz pierw-szy zorganizowano w 2003 roku. Towarzyszy mu konkurs kuli-narny „Osobliwości ziemniaczanego stołu”, na który przygoto-wuje się różnorodne potrawy z ziemniaków według starych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie przepisów, a także nowe potrawy odnoszące się do współczesnych czasów oraz pieczone w ognisku ziemniaki.

Gmina Bodzechów słynie też z darów lasu, które warto promować. Służą temu Letnie spotkanie z folklorem w Wólce Bodzechowskiej. Pierwszy raz impreza odbyła się w 2006 roku pod nazwą Święto lasu i miodu. To festyn dla całej rodziny, połączony z promocją i degustacją smakołyków przygotowanych na z tego, co oferuje las. Na stołach królują jagodzianki, rolady poziomkowe, mufinki, placki z jagodami lub poziomkami, rabar-barem, jabłkami, serniki, pierniki rogaliki z nadzieniem różanym, oponki oraz swojskie przysmaki, czyli placki z grzybami, grzybki marnowane, czy pasztety.

Ostania uroczystość, to Przegląd kolęd i pastorałek w Bo-dzechowie, połączony ze spotkaniem wigilijnym. Kultywowane są tradycje bożonarodzeniowe, śpiewanie gwarą ludowych ko-lęd i pastorałek, odbywają się pokazy stoików wykonanych z naturalnych surowców, a także pokazy i degustacje ludowych, regionalnych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie post-nych potraw wigilijnych.

 

Kapituła nagrody Skrzydła 2013 przyznała statuetkę za cykl promujący tradycję i regionalne potrawy
W gminie Bodzechów do kalendarza imprez podtrzymują-cych nasze zwyczaje na stałe wpisało się kilka uroczystości. Są to: Jarmark Wielkanocy odbywający się w Szewnie, Letnie Spotkania z Folklorem w Wólce Bodzechowskiej, Święto Pieczonego Ziemniaka organizowane w Magoniach oraz Przegląd Kolęd i Pastorałek w Bodzechowie połączone z popularyzacją rodzimych potraw. Od 2000 roku powstało w gminie 10 kół gospodyń wiejskich, skupiających aktywne mieszkanki pielęgnujące rodzime zwyczaje, tradycje i regionalną kuchnię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia