Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki powiatowo-gminne w Mircu, w deszczu [DUŻO ZDJĘĆ]

/CuK/
Uroczystość powiatowo-gminnego święta plonów w Mircu, w minioną niedzielę, rozpoczął barwny korowód dożynkowy, w ulewnym deszczu, z chlebem, niesionym przez starostów dożynkowych: Katarzynę Niedziela i Piotra Rokitę, oboje z Mirca Majoratu. Zakończyła zabawa taneczna, przy muzyce miejscowego zespołu SEJM.

Tłumy mieszkańców były dopiero na występach gwiazd estrady, gdy już przestał padać deszcz. Na czele korowodu dożynkowego było osiem pocztów sztandarowych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w gminie Mirzec. Niesiono 12 wieńców dożynkowych, od poszczególnych sołectw, władz gminy i po jednym z pozostałych gmin powiatu starachowickiego. Dalej była miejscowa kapela, pod kierunkiem Piotra Gąssowskiego, panie z Kół Gospodyń Wiejskich w regionalnych strojach, władze gminy, powiatu i województwa oraz zaproszeni goście. Razem udali się do mirzeckiego kościoła Św. Leonarda.

Koncelebrowanej mszy św., przewodził ksiądz prałat Stanisław Szczerba, emeryt z Ożarowa. Towarzyszył mu ksiądz kanonik Daniel Kobierski, proboszcz parafii w Mircu.

Jakby drugimi gospodarzami, także mszy św. dożynkowej, byli Mirosław Seweryn- wójt Mirca i Danuta Krępa- starosta starachowicki. We mszy uczestniczył wicewojewoda Andrzej Bętkowski z małżonką. Lecz nie został zauważony przez witającego księdza proboszcza.

Wójt i pani starosta serdecznie podziękowali rolnikom tej gminy i powiatu za tegoroczne plony, za ciężki, rolniczy trud. Od starostów dożynek otrzymali dożynkowy bochen chleba, który pod koniec mszy św. podzielili między wiernych.

Oficjalnie z nagrodami
Korowód, jeszcze w deszczu, z kościoła przeszedł do amfiteatru. Na estradzie w amfiteatrze koło szkoły, był realizowany obszerny program oficjalny i rozrywkowy. Przybyłych gości powitali wspólnie wójt Mirosław Seweryn i Danuta Krępa- starosta starachowicki. Byli wśród nich: Agata Wojtyszek- wojewoda świętokrzyski, Jerzy Miśkiewicz- zastępca prezydenta Starachowic, komendant powiatowy straży pożarnej- brygadier Wiesław Ungier, Marzena Bernat- wójt Brodów, Jarosław Samela- burmistrz Wąchocka, Krzysztof Charemski- sekretarz gminy Pawłów, szefowie wielu organizacji związanych z rolnictwem w gminach i w powiecie. Na szczególniejszą uwagę zasługuje obecność wójta Mirowa- Artura Siworka, z sąsiedniego województwa mazowieckiego. Ta gmina, razem z Mircem, jest w Lokalnej Grupie Działania „Razem na Piaskowcu”.

Wręczono nagrody dla najlepszych zagród w gminie Mirzec i w powiecie starachowickim, w dwóch konkursach. W powiatowym konkursie „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku”, pierwsze miejsce przyznano zagrodzie Zofii i Kazimierza Derlatków z Jagodnego (gmina Mirzec), 2. zagrodzie Łucji i Jana Grudniewskich z Rudnika ( Brody), 3. zagrodzie Aleksandry i Wojciecha Sepioło z Jadownik (Pawłów)

Zagroda Zofii i Kazimierza Derlatków z Jagodnego zajęła pierwsze miejsce w etapie gminnym konkursu, w gminie Mirzec.

W XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”, organizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczania Społecznego, we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwową Inspekcją Pracy, w tegorocznej edycji powiatowego etapu zostały nagrodzone gospodarstwa: Łukasza Michalczaka z Osin Majoratu(Mirzec), Doroty Piwnik z Brzezia (Pawłów), Mirosława Szwugiera z Ambrożowa (Pawłów)

Dyplomy i nagrody dla właścicieli wyróżnionych gospodarstw wręczyli wspólnie: wójt Mirca, starosta starachowicki i Agnieszka Buras, kierownik placówki Terenowej KRUS w Starachowicach.

Rozrywkowo na estradzie
Najpierw w dwóch blokach programowych zaprezentowały się wszystkie zespoły regionalne działające w tej gminie i po jednym zespole z pozostałych gmin powiatu starachowickiego, grupy młodzieżowe, działające przy miejscowych placówkach kultury w Mircu i Osinach, harcerze ze 104 Artystycznej Drużyny Harcerskiej w Mircu.

Tłumy na widowni amfiteatru były dopiero na części rozrywkowej, realizowanej z udziałem ogólnopolskich gwiazd estrady. Były to: Spotkanie z Balladą w Kopydłowie, zespół disco polo Mejk, zespół Baciary. Na koniec do tańca grał miejscowy zespół SEJM.

Dodatkowe atrakcje to wystawy rękodzieła artystycznego, degustacja potraw regionalnych, wesołe miasteczko, darmowe dmuchańce dla dzieci. Wszystko to „ruszyło” dopiero około 18.00, gdy przestał padać deszcz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie