MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kwesty na cmentarzach w Świętokrzyskiem - może być rekord (RAPORT)

/r/
Mimo słabej, deszczowej pogody - kwesty jakie odbywały się w całym województwie wypadły bardzo dobrze. Wyjątkiem są Kielce, gdzie organizatorzy narzekali na małą - w porównaniu do poprzednich lat liczbę kwestujących.

Lepiej niż rok temu wypadła kwesta w powiecie sandomierskim. Na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu, jednej z najstarszych nekropolii w Polsce, znajduje się aż 320 zabytkowych nagrobków. Dzięki kwestom i dotacjom pozyskiwanym przez Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego ponad sto z nich udało się odnowić. Na prace konserwatorskie czekają kolejne. Na najbliższe dwa lata do renowacji wytypowano siedem zabytków.

W tym roku w Sandomierzu zebrano 14.728 złotych. Kwesta była organizowana po raz 24. To wynik o ponad tysiąc złotych lepszy od ubiegłorocznego. Kwesta trwała pięć dni. Była prowadzona na trzech sandomierskich nekropoliach przez około 250 wolontariuszy.

Sandomierzanie, jak mówili wolontariusze, są hojni. Wiele osób wrzucało datki, podkreślając, że jest to wyraz pamięci o zmarłych i przejaw troski o zabytki. Pieniądze zbierano jeszcze na innych cmentarzach w powiecie sandomierskim. W sumie zebrano w całym powiecie 27 881 złotych, w ubiegłym roku 26 077.

Lepsze niż w ubiegłym roku wyniki zanotowano też w powiatach starachowickim 18 048 w tym roku, 13 949 w poprzednim; ostrowieckim - 12 000 w tym roku, 9500 w poprzednim oraz pińczowskim - 4709 do 3307 w 2015 roku..

W tym ostatnim powiecie zbierano pieniądze na hospicjum w Ostrowcu. Również dla hospicjum od ośmiu lat organizują kwestę członkowie Stowarzyszenia Opieki Paliatywno – Hospicyjnej imienia Błogosławionego Księdza Kazimierza Sykulskiego w Rudzie Białaczowskiej. Stowarzyszenie od wielu lat remontuje, adaptuje, wyposaża budynek po dawnej szkole w Rudzie Białaczowskiej.

Jak mówi prezes stowarzyszenia Edyta Więckowska: - Dzięki życzliwości księży proboszczów nasi wolontariusze każdego roku w dzień Wszystkich Świętych są obecni na niemal wszystkich nekropoloach w powiecie koneckim - informuje pani Edyta. Trwa jeszcze liczenie pieniędzy, ale jest szansa, że zbiórka może być rekordowa. W ubiegłym roku było w całym powiecie 18 500 złotych, teraz już jest 17 000 i trwa liczenie.

Nieco słabsze wyniki były w powiatach staszowskim 4687 do 6 279 w roku 2015; buskim 18 151 do 21 358 w roku 2015, pińczowskim - 7421 do 9 000 w 2015, jędrzejowskim - 7 421 do 9000 złotych w 2015.

Trwa jeszcze liczenie pieniędzy w Kielcach oraz powiecie kieleckim.

Stowarzyszenie Dziedzictwa Narodowego jeszcze w środę kwestowało na kieleckich cmentarzach. - Liczenie rozpoczniemy dopiero w czwartek - mówi prezes Stowarzyszenia Stanisław Szrek. W tej chwili mamy 13 worków, do których trafiła zawartość puszek.

Oczywiście nie sposób zgadnąć ile jest w nich złotówek jednak prezes szacuje, że wynik kwesty będzie gorszy niż rok temu. Dlaczego? - Bo kwestujących było 550 osób, w poprzednich latach było i 900 zbierających - mówi Stanisław Szrek. -800 osób to jest minimum by zapewnić obłożenie wszystkich 20 punktów w których zbieramy datki-dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie