Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Aleksandra Życińskiego „Wilczura” w Bliżynie

tt,mko
Aleksander Życiński, pseudonim "Wilczur", którego zwłoki znalazła w marcu szczecińska fundacja "Niezłomni" imienia Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", zostanie w końcu pochowany. Pogrzeb odbędzie się 24 września w Bliżynie (powiat skarżyski).

Życiński został zamordowany przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa 24 września 1948. Rodzina wiele lat szukała jego szczątków, które zostały pochowane w bezimiennej mogile w lesie pomiędzy Zgórskiem a Szewcami w podkieleckiej gminie Sitkówka-Nowiny.

Od dziesięcioleci szukają grobu ojca zamordowanego przez komunistów - czytaj więcej o Aleksandrze Życińskim

W sobotę, 24 września, w Bliżynie w powiecie skarżyskim odbędzie się pogrzeb Aleksandra Życińskiego, partyzanta Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz podziemia antykomunistycznego na Kielecczyźnie.

Uroczystości pogrzebowe Aleksandra Życińskiego „Wilczur” – Bliżyn, Kościół Parafialny pod wezwaniem Świętego Ludwika, 24 września, o godzinie 13.

Program uroczystości obejmuje mszę świętą żałobną odprawianą według ceremoniału wojskowego, następnie o godzinie 14 – po mszy, wyruszy kondukt żałobny na miejscowy cmentarz parafialny przy ulicy Piaskowej. Następnie przewiduje się oddanie salw honorowych przez Korpus Honorowy Wojska Polskiego, złożenie trumny do grobowca. Uroczystości zakończą się składaniem kwiatów oraz zapaleniem zniczy.

Aleksander Życiński „Wilczur” - sylwetka

był żołnierzem podziemia poakowskiego [antykomunistycznego, wywodzącego się z rozwiązanej Armii Krajowej – redakcja] działającego na Kielecczyźnie po 1945 roku. Urodził się 16 lipca 1926 r. w Warszawie. W 1940 r. wraz z rodziną przeprowadził się do Suchedniowa, w powiecie skarżyskim, gdzie podejmuje pracę w fabryce jako szlifierz. Przechodzi do oddziału pułkownika Antoniego Szackiego – Dąbrowskiego ps. „Bohun”, który dowodził Brygadą Świętokrzyską Narodowych Sił Zbrojnych. W grupie 40 skoczków ląduje na Słowacji. Następnie Aleksander Życiński udał się na Kielecczyznę, gdzie jego grupa miała prowadzić działalność wywiadowczą oraz dywersyjną. 26 maja 1945 roku w okolicach Buska Zdroju został aresztowany przez tamtejszy urząd bezpieczeństwa, skazany na 7 lat więzienia i uwięziony we Wronkach. Po zwolnieniu w 1947 r. wraca do Suchedniowa, gdzie tworzy struktury antykomunistycznej partyzantki.

W maju 1948 roku zostaje aresztowany przez UB i przewieziony do Kielc, a następnie po procesach na sesjach wyjazdowych w Starachowicach Sądu Wojskowego w Kielcach, zostaje skazany 31 lipca 1948 roku na trzykrotną karę śmierci. 24 września, zostaje rozstrzelany w lesie w okolicach Zgórska koło Kielc.

PRZECZYTAJ O HISTORII ŻOŁNIERZY ZAMORDOWANYCH W ZGÓRSKIM LESIE

Kalendarium odkryć w zgórskim lesie:

18 marca 2015 roku - W portalu internetowym „Echa Dnia” i gazecie po raz pierwszy opisaliśmy anonimowy krzyż w lesie nieopodal Zgórska. Po artykule do redakcji zgłosiło się kilka osób, które wskazały, że może to być grób ofiar terroru komunistycznego.

Kto jest pochowany w lesie koło Zgórska? - przeczytaj artykuł z 18 marca 2015, który ukazał się gazecie.

21 września 2015 - Pierwsze wykopaliska fundacji „Niezłomni” w zgórskich lasach. Prace prowadzone były wokół symbolicznej mogiły zamordowanych 24 września 1948 roku Aleksandra Życińskiego, Józefa Figarskiego, Czesława Spadły i Karola Łoniewskiego. Poszukiwania nie przyniosły rezultatów.

W Zgórsku poszukują mogił żołnierzy zamordowanych przez komunistów (WIDEO, zdjęcia) - czytaj relację z wrześniowych wykopalisk.

Od dziesięcioleci szukają grobu ojca zamordowanego przez komunistów - przeczytaj więcej o sprawie grobów w zgórskim lesie

3 grudnia 2015 - Członkowie fundacji „Niezłomni” odnaleźli w zgórskich lasach dwa szkielety. Nosiły ślady ran postrzałowych i miały przewiązane z tyłu ręce. W grobie były jeszcze łuski. Mogiła znajdowała się dokładnie obok krzyża, który w marcu opisywaliśmy na naszych łamach.

W lesie odkryli szczątki rozstrzelanych (WIDEO, zdjęcia) - czytaj relację z grudniowej akcji poszukiwawczej.

Ciało znalezione w Zgórsku to szczątki krewnego kielczanina? - jeszcze więcej o sprawie.

15 marca 2016 - Sto metrów od grudniowego znaleziska fundacja odnalazła grób, w którym są szczątki czterech osób, łuski po amunicji i przedmioty osobiste. Powstaje hipoteza, że mogą to być ciała Życińskiego, Figarskiego, Spadły i Łoniewskiego.

W Zgórsku znaleziono cztery szkielety. To ofiary bezpieki? - czytaj relację z marcowych wykopalisk.

5 kwietnia 2016 - Obok krzyża fundacja odnalazła grób ze szczątkami kolejnej osoby.

Kolejne szczątki w lesie w Zgórsku. Siódma ofiara bezpieki?- relacja z wykopalisk.

6 kwietnia 2016 - Fundacja odkryła szczątki ósmej osoby.

Szczątki ósmej osoby odkryte w Zgórsku. Cmentarz ofiar UB? - relacja z wykopalisk.

Maj 2016 - zakrojone na ogromną skalę poszukiwania w Zgórsku tym razem nie przynoszą rezultatów.

"Niezłomni" zakończyli wykopaliska w Zgórsku. Tym razem bez grobów - relacja z majowych poszukiwań.

ZOBACZ TEŻ: Zgórsko. Tajemnica komunistycznej zbrodni wreszcie rozwiązana - relacja z ogłoszenia wyników poszukiwań

Historia Józefy Życińskiej, żony Aleksandra Życińskiego ps. Wilczur

W Wąchocku pożegnaliśmy dwóch Żołnierzy Wyklętych (ZDJĘCIA) - czytaj relację z pogrzebu Czesława Spadły i Józefa Figarskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie