MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święto niewidomych w Kielcach. „Niepełnosprawnym trzeba dodawać odwagi i przyjąć ich do naszego świata”

Iwona Rojek
W piątek, w siedzibie SHL Zuga w Kielcach odbyły się uroczyste obchody „Międzynarodowego Dnia Białej Laski”, na które przybyli nie tylko przedstawiciele władz z Kielc, Warszawy, ale przede wszystkim niewidomi i niedowidzący z całego województwa świętokrzyskiego. Niektórzy dostali medale za swoją działalność, a na wszystkich gości czekał pyszny obiad.

- Proszę o wyjście przedstawicieli ze sztandarem Polskiego Związku Niewidomych, a następnie o głośne odśpiewanie naszego hymnu – zachęcił Marian Zakrzewski, prezes kieleckiego Koła Polskiego Związku Niewidomych, który prowadził spotkanie.

W czasie uroczystości było wiele relacji przybyłych, o tym jak borykają się na co dzień z problemami dysfunkcji wzroku i mnóstwo życzeń, żeby dalej radzili sobie tak samo dobrze, a nawet jeszcze lepiej.

Na początku Józef Solnica, członek Związku przypomniał wszystkim niezwykła historię powstania święta białej laski, w którym duży udział miał brytyjski fotoreporter, uległ wypadkowi i wymyślił, że w tej sytuacji niewidomi mogą poruszać się z laskami, na początku szarymi, a potem z bardziej widocznymi białymi.

Mirosław Szymczyk prezes Świętokrzyskiego Okręgu Polskiego Związku Niewidomych opowiadał, że od tamtego czasu, a były to lata sześćdziesiąte bardzo dużo się zmieniło.

–Dziś możemy korzystać z bardzo wielu nowoczesnych urządzeń, które znacznie ułatwiają nam codzienne życie - relacjonował. Prezes kieleckiego Koła Marian Zakrzewski wyliczał, że u nich też dzieje się bardzo wiele ciekawych rzeczy, są kursy komputerowe, wycieczki, wyjazdy rehabilitacyjne, wieczorki taneczne, pokazy filmów.

Również Wojciech Czajkowski, dyrektor biura Związku dodał, że bardzo zależy im na integracji środowiska ludzi zdrowych z mającymi niepełnosprawnymi problemami ze wzrokiem. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy przybyli z listami gratulacyjnymi Wiktor Trębicki i Albert Jarosz, pracownicy biura dialogu społecznego, którzy podkreślili, że nasze związki, które pomagają ludziom niewidomym działają wyjątkowo prężnie.

Serdeczne przemówienia wygłosili też ksiądz proboszcz Jan Piotrowski oraz ksiądz Jan Iłczyk proboszcz im Świętego Józefa Robotnika. W tym czasie powstała spontanicznie zabawna sytuacja, bo jednemu zginął przeznaczony za dobrą współpracę prezent i wówczas ksiądz Iłczyk podkreślił: ludzie zdrowi poruszają się w życiu pewnie i odważnie, a niedowidzący delikatnie, ostrożnie. – Powinniśmy brać z nich przykład i nie tylko mieć w sobie empatię, ale także sprawiać, żeby osoby niedowidzące dobrze czuły się w naszym świecie – dodał. Uroczystość uświetnił występ uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. OD PAŹDZIERNIKA BEZ DOWODU REJESTRACYJNEGO I OC

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie