MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ukraińcy powinni informować ZUS o swoim wyjeździe z Polski. Inaczej - zwrot pobranych świadczeń

Opr. Andrzej Matys
Pixabay.com
Obywatele Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze 500 plus lub o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i planują wyjazd z Polski, powinni poinformować o tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z przepisami wyjazd obywatela Ukrainy z Polski powyżej 1 miesiąca pozbawia go prawa do legalnego pobytu w naszym kraju.

- Konsekwencją utraty prawa do legalnego pobytu w Polsce jest utrata przez niego prawa świadczeń dla rodzin. Dlatego ważne jest, aby obywatele Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenia dla rodzin i planują wyjazd z Polski, poinformowali o tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Szczegółowa instrukcja jak to zrobić znajduje się na naszej stronie internetowej www.zus.pl - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Czytaj również:

Poinformować o wyjeździe cudzoziemcy mogą przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – trzeba wtedy złożyć pismo na formularzu POG.
Jak podkreśla rzeczniczka, Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma narzędzia, aby sprawdzić, czy dana osoba opuściła nasz kraj. Cudzoziemiec, który pobiera świadczenia dla rodzin i nie poinformuje ZUS o swoim wyjeździe, będzie musiał oddać nienależnie pieniądze wraz z odsetkami.

ZUS weryfikuje legalny pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, zarówno na etapie przyznawania świadczeń, jak i w dowolnym momencie podczas okresu świadczeniowego. ZUS ma dostęp do różnych państwowych rejestrów, np.:

  • do systemu informacji oświatowej,
  • do centralnego wykazu ubezpieczonych,
  • może też korzystać ze specjalnego rejestru obywateli Ukrainy, prowadzonego przez Straż Graniczną.

- Ponadto, w przypadku wątpliwości, dotyczących spełnienia warunków do otrzymywania świadczeń dla rodzin, w szczególności warunku zamieszkania w Polsce, ZUS może wezwać świadczeniobiorcę do osobistego udzielenia wyjaśnień w placówce ZUS. Zakład może wstrzymać wypłatę świadczenia wychowawczego, jeżeli świadczeniobiorca odmówi udzielenia lub nie udzieli w wyznaczonym terminie wyjaśnień co do okoliczności mających wpływ na prawo do świadczenia. Te zasady obowiązują zarówno Polaków, jak i cudzoziemców – dodaje Katarzyna Krupicka.

Czytaj również:

Obywatele Ukrainy powinni poinformować ZUS także w sytuacji, kiedy wyjadą na zachód do krajów UE.

- W ramach współpracy pomiędzy instytucjami właściwymi do realizacji unijnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, ZUS może otrzymać informację o pobycie obywatela Ukrainy w innym państwie, w ramach prowadzonego postępowaniu o przyznanie świadczeń rodzinnych w państwie członkowskim UE/EFTA. Dotyczy to również Polaków - przypomina rzeczniczka podlaskiego ZUS.

Przypomnijmy. W ramach wsparcia realizowanego przez ZUS obywatele Ukrainy mogą korzystać z programów dla rodzin takich jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czy "Rodzina 500 plus". Pierwsze pieniądze w ramach 500 plus trafiły do Ukraińców w połowie maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ukraińcy powinni informować ZUS o swoim wyjeździe z Polski. Inaczej - zwrot pobranych świadczeń - Kurier Poranny

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia