Duży wpływ na to ma z pewnością ciągle rosnące zapotrzebowanie rynku pracy na inżynierów z tytułami technicznymi. To sprawia, że niemal każdy absolwent Politechniki Świętokrzyskiej znajduje zatrudnienie w dużych przedsiębiorstwach lub z powodzeniem prowadzi własną działalność gospodarczą.[/b]
To z kolei niewątpliwie jest zasługą dynamicznego rozwoju placówki. Uczelnia na chwilę obecną kształci około dziewięciu tysięcy studentów w ramach 15 kierunków studiów i 40 specjalności. To w porównaniu do ubiegłego roku więcej aż o dwa kierunki. Duże znaczenie w podnoszeniu prestiżu placówki miało też poszerzenie w 2009 roku kształcenia w obszarze automatyka i robotyka. To jednak nie koniec zmian na lepsze, bowiem już w najbliższym roku akademickim uruchomione zostaną kolejne dwa kierunki studiów: wzornictwo i logistyka. To następny krok w dynamicznym rozwoju. Uczelnia posiada też prawa do nadawania stopnia doktora nauk technicznych w sześciu dyscyplinach: automatyka i robotyka, budownictwo, inżynieria środowiska, elektrotechnika, mechanika oraz budowa i eksploatacja maszyn.
W grudniu 2010 roku wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Świętokrzyskiej decyzją Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, otrzymała uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie elektrotechnik.
Warto także dodać, że znaczącym elementem dla rozwoju Politechniki Świętokrzyskiej jest działalność inwestycyjna, która oparta jest obecnie na skutecznie pozyskiwanych środkach z funduszy europejskich. Pozwoliły one nie tylko zmodernizować istniejącą zabudowę uczelni, ale także już wkrótce umożliwią budowę nowych obiektów dydaktycznych i badawczych, a także unowocześnienie na najwyższym poziomie zaplecza badawczego w laboratoriach. Dzięki tym inwestycjom możliwy będzie dalszy rozwój działalności naukowo-badawczej i dydaktycznej.
Aktualnie, w ramach programów wspieranych środkami Unii Europejskiej, takich jak: MODIN II, LABIN, MOLAB trwają kolejne etapy modernizacji budynków dydaktycznych Politechniki, bazy laboratoryjnej oraz budowa nowoczesnego budynku dydaktyczno-laboratoryjnego Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska w ramach projektu ENERGIS.
Kapituła konkursu, doceniając wybitny wkład profesora Stanisława Adamczaka w ten niezwykle dynamiczny rozwój Politechniki Świętokrzyskiej, przysparzający regionowi świętokrzyskiemu najlepszych fachowców, wyróżniła go właśnie nagrodą gospodarczą Skrzydła 2011.
Stanisław Adamczak, rektor: - Takie tempo rozwoju uczelni to dla nas niewątpliwie duży sukces. Wszystko zmierza do tego, że za dwa lata, kiedy skończymy realizować wszystkie projekty, nasza uczelnia będzie podatna i otwarta na kształcenie na różnych kierunkach technicznych. Stajemy się coraz nowocześniejszą placówką, dlatego uważam, że wkrótce zdobędziemy renomę nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
Produkt
Kapituła nagrody Skrzydła 2010 przyznała statuetkę za wybitny wkład w rozwój Politechniki Świętokrzyskiej
To niewątpliwie trafna decyzja, bowiem największa świętokrzyska uczelnia wyższa rozwija się w galopującym tempie. Rektor placówki, rodowity sandomierzanin, profesor nauk technicznych tytuł zdobył w 1999 roku. Stanisław Adamczak to główny autor sukcesów. Największą świętokrzyską placówką kieruje od września 2008 roku. Na efekty jego ciężkiej i sumiennej pracy nie trzeba było długo czekać. To właśnie pod jego skrzydłami Politechnika Świętokrzyska zawdzięcza ciągle rosnący rozwój. Rocznie w jej szeregi wstępuje średnio prawie trzy tysiące studentów, a sama uczelnia z roku na rok poszerza także swoją ofertę edukacyjną. Obecnie kształci swoich studentów na czterech wydziałach. Dla chętnych ma w swojej ofercie 15 kierunków i 40 specjalności. Z roku na rok, jej oferta edukacyjna wciąż się jednak poszerza. Od roku akademickiego 2011/2012 zostanie wzbogacona o dwa kolejne kierunki.
Forum Lokalnego Biznesu w powiecie krapkowickim - Joachim Wojtala
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?