Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tyle wyniosła inflacja w listopadzie 2023. GUS podał najnowsze dane. „Grudzień przyniesie wzrost do ok. 7 proc."

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Główny Urząd Statystyczny podał, że w listopadzie 2023 ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o
Główny Urząd Statystyczny podał, że w listopadzie 2023 ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o Krystian Dobuszyński/ Polska Press
Inflacja w listopadzie wyniosła 6,6 proc. – podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,7 proc. – Inflacja była stabilna w listopadzie. Mocniej spadła inflacja bazowa – podkreślają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego i dodają, że jest to spowodowane niższym tempem wzrostu cen odzieży, utrzymania mieszkania czy opieki zdrowotnej. Wciąż dynamicznie rosną ceny usług. – Grudzień przyniesie wzrost inflacji do ok. 7 proc. – prognozują.

Spis treści

Jaka inflacja w listopadzie 2023. GUS podał dane

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listo-padzie 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 6,6 proc. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,7 proc. – podał w piątek 15 grudnia GUS.

GUS podaje, że największy wpływ na wzrost cen miały „wyższe ceny w zakresie transportu (o 5,1proc.), żywności (o 0,9 proc.), zdrowia (o 0,7 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 0,4 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,43 p. proc., 0,23 p. proc., 0,04 p. proc. i 0,02 p. proc. Niższe ceny w zakresie rekreacji i kultury (o 0,7 proc.) oraz łączności (o 0,9 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio po 0,04 p. proc."

– Inflacja była stabilna w listopadzie (6,6%). Mocniej spadła inflacja bazowa – z 8,0 do 7,6%. To efekt niższego tempa wzrostu cen odzieży, utrzymania mieszkania czy opieki zdrowotnej. Równocześnie wciąż dynamicznie rosną ceny usług – w listopadzie były o 8,6% większe niż rok temu – skomentowali za pośrednictwem platformy X eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Zdaniem ekspertów PIE grudzień przyniesie wzrost inflacji do ok. 7 proc., co w ich ocenie będzie się wiązało głównie z cenami energii. – Niemniej spadek inflacji bazowej powinien być umiarkowany. Tempo wzrostu cen usług spowolniło nieznacznie w większości państw UE. Kolejne miesiące przyniosą utrzymanie tej tendencji – prognozują. Z kolei W I kw. CPI spadnie poniżej 5 proc.

– Utrzymanie zerowego VAT na żywność oraz zamrożenie rachunków za energię spowodują niski wzrost cen w tych grupach. Drobnym zmianom sprzyja też zachowanie cen na rynkach światowych – FAO wskazuje, że żywność jest dziś o ponad 10 proc. tańsza niż rok temu – dodają.

Przypomnijmy, w szybkim szacunku 30 listopada GUS podał, że ceny towarów i usług w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 6,5 proc., a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,7 proc.

Listopad 2023 z niemal 7 proc. wzrostem cen

W listopadzie 2023 roku codzienne zakupy kosztowały Polaków średnio o 6,7 proc. więcej niż rok wcześniej – wynika z raportu „Indeks cen w sklepach detalicznych” UCE RESEARCH i Uczelni WSB Merito. Po raz drugi z rzędu zaobserwowano jednocyfrowy wzrost cen.

Na siedemnaście analizowanych kategorii większość zdrożała jednocyfrowo. Sześć pozycji wykazało dwucyfrowy wzrost, a jedna grupa towarów odnotowała spadek. Już po raz trzeci z rzędu liderem podwyżek okazały się dodatki spożywcze (ketchupy, majonezy, musztardy i przyprawy). Ich ceny poszły w górę o ponad 21 proc. rdr.

Co to są stopy procentowe?

Wszystko co musisz wiedzieć o wysokości stóp procentowych w Polsce.

Ile aktualnie wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po styczniowej decyzji:

 • Stopa referencyjna – 5,75
 • Stopa lombardowa – 6,25
 • Stopa depozytowa – 5,25
 • Stopa redyskontowa weksli – 5,80
 • Stopa dyskontowa weksli – 5,85

Ile wynosi cel inflacyjny NBP?

Cel inflacyjny w Polsce jest wyznaczony na poziomie 2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń ±1 pkt proc. Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w listopadzie wyniosła 6,5 proc.

Od czego zależy wysokość stóp procentowych?

Największy wpływ na wysokość stóp procentowych ma sytuacja gospodarcza oraz inflacja.

Harmonogram posiedzeń RPP w 2024 roku

Rada Polityki Pieniężnej w 2024 roku będzie się spotykała:

 • styczeń 8 – 9 (poniedziałek, wtorek)
 • luty 6 – 7 (wtorek, środa)
 • marzec 5 – 6 (wtorek, środa)
 • kwiecień 3 – 4 (środa, czwartek)
 • maj 8 – 9 (środa, czwartek)
 • czerwiec 4 – 5 (wtorek, środa)
 • lipiec 2 – 3 (wtorek, środa)
 • sierpień 20 (wtorek) posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne
 • wrzesień 3 – 4 (wtorek, środa)
 • październik 1 – 2 (wtorek, środa)
 • listopad 5 – 6 (wtorek, środa)
 • grudzień 3 – 4 (wtorek, środa)

Co zależy od wysokości stóp procentowych?

Wysokość stóp procentowych przede wszystkim wpływa na oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Z kolei w przypadku kredytów z oprocentowaniem zmiennych od wysokości stóp procentowych zależy wysokość rat kredytu.

Kto decyduje o wysokości stóp procentowych w Polsce?

W Polsce stopy procentowe ustala Rada Polityki Pieniężnej, która jest organem decyzyjnym Narodowego Banku Polskiego.

Drugie miejsce w rankingu drożyzny zajęły napoje bezalkoholowe z podwyżką o blisko 16 proc. rdr., a trzecia w zestawieniu jest chemia gospodarcza, która zdrożała o prawie 14 proc. rdr. Czwarte w rankingu są art. dla dzieci ze wzrostem o ponad 13 proc. rdr. Pierwszą piątkę zamyka pieczywo z podwyżką o prawie 13 proc. rdr.

Ile w tym roku wydamy na święta?

Jak wynika z badania „Świąteczny Portfel Polaków 2023” zrealizowanego na zlecenie Związku Banków Polskich, statystyczny Polak planuje w czasie nadchodzących Świąt wydać przeciętnie nominalnie 1490 zł. Jest to kwota niewiele wyższa w porównaniu do roku ubiegłego, kiedy to na organizację Świąt planowaliśmy wydać 1427 zł.

Największą część świątecznych wydatków – przeciętnie nominalnie 607 zł – stanowią artykuły spożywcze i organizacja świąt. W przypadku tej kategorii obserwujemy wzrost deklarowanych wydatków względem ubiegłego roku o 3,8 proc. Na prezenty dla najbliższych przeciętnie przeznaczymy 565 zł – nominalnie aż o 13 proc. więcej niż rok wcześniej, z kolei na podróże świąteczne i dojazdy wydamy średnio 318 zł – to o 7 proc. mniej niż w roku ubiegłym.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tyle wyniosła inflacja w listopadzie 2023. GUS podał najnowsze dane. „Grudzień przyniesie wzrost do ok. 7 proc." - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia