Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Piotra Pecela i Jana Wosińskiego, dwóch żołnierzy zabitych przez komunistów. Nareszcie pochowani z godnością [WIDEO, zdjęcia]

Michał Kolera
Piotr Pecel i Jan Wosiński, dwaj zamordowani przez komunistów żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego, wreszcie doczekali się godnego pochówku. Uroczysty pogrzeb obydwu ofiar zbrodni stalinowskich odbył się w sobotę, 2 lutego.

Jan Wosiński oraz Piotr Pecel, to osadzeni w kieleckim więzieniu i skazani na śmierć żołnierze Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Na mocy komunistycznego wyroku zostali zastrzeleni, a ich ciała ukryto w lesie nieopodal podkieleckiego Zgórska 28 stycznia 1949 roku. Kilka lat temu ich szczątki odnalazła fundacja "Niezłomni", zajmująca się tego typu poszukiwaniami na terenie całego kraju. Szczątki zostały zidentyfikowane na podstawie porównawczego materiału genetycznego w Instytucie Genetyki Sądowej w Bydgoszczy oraz badań historycznych. Dotąd, w kieleckich lasach fundacja "Niezłomni" odnalazła osiem osób, zidentyfikowała siedem z nich.

W linku poniżej wstrząsająca historia rodziny zamordowanego Piotra Pecela:

CZYTAJ WIĘCEJ:

W sobotę, 2 lutego, odbył się pogrzeb dwóch ofiar komunistycznej zbrodni. Msza święta miała miejsce w kościele garnizonowym pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Kielcach. Przybyły rodziny zamordowanych, przedstawiciele fundacji "Niezłomni" oraz mieszkańcy Kielc. Po mszy obydwu żołnierzy pochowano na cmentarzu w podkieleckiej Cedzynie.

W uroczystościach asystowała kompania honorowa 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Poczty sztandarowe wystawiły Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych "Jodła" oraz Stowarzyszenie Żołnierzy i Sympatyków 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. Obecni byli także strzelcy ze Związku Strzeleckiego Kielce imienia Józefa Piłsudskiego.

- Po 70 latach i dokładnie trzech dniach spełniło się marzenie mojego ojca - mówił Jan Pecel, bratanek, zamordowanego Piotra Pecela. - Koszmar naszej rodziny wreszcie się zakończył. Zostali godnie pochowani, jak prawdziwi Polacy. Mam nadzieję, że w Polsce nie będzie już takich przypadków, że taki ustrój już więcej nie wróci - powiedział.

- Janek Wosiński był naszym bratem ciotecznym. Czujemy, że nareszcie ci ludzie, którzy walczyli o Polskę, zostali pochowani z godnością. Normalny pogrzeb powinien się odbyć wiele lat temu, ale komiczna władza nie pozwoliła na to - mówili Witold i Czesław Wojdanowie, bracia cioteczni zamordowanego Jana Wosińskiego.

- To kolejny etap prac naszej fundacji. Tych dwóch żołnierzy udało się odnaleźć, zidentyfikować i pochować. Nie ustajemy w naszych wysiłkach, będziemy pracować dalej, by odnaleźć kolejne ofiary - powiedział Wojciech Łuczak, prezes fundacji "Niezłomni" imienia Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".

PRZECZYTAJ O HISTORII ŻOŁNIERZY ZAMORDOWANYCH W ZGÓRSKIM LESIE

Kalendarium odkryć w zgórskim lesie:

18 marca 2015 roku - W portalu internetowym „Echa Dnia” i gazecie po raz pierwszy opisaliśmy anonimowy krzyż w lesie nieopodal Zgórska. Po artykule do redakcji zgłosiło się kilka osób, które wskazały, że może to być grób ofiar terroru komunistycznego.

Kto jest pochowany w lesie koło Zgórska? - przeczytaj artykuł z 18 marca 2015, który ukazał się gazecie.

21 września 2015 - Pierwsze wykopaliska fundacji „Niezłomni” w zgórskich lasach. Prace prowadzone były wokół symbolicznej mogiły zamordowanych 24 września 1948 roku Aleksandra Życińskiego, Józefa Figarskiego, Czesława Spadły i Karola Łoniewskiego. Poszukiwania nie przyniosły rezultatów.

3 grudnia 2015 - Członkowie fundacji „Niezłomni” odnaleźli w zgórskich lasach dwa szkielety. Nosiły ślady ran postrzałowych i miały przewiązane z tyłu ręce. W grobie były jeszcze łuski. Mogiła znajdowała się dokładnie obok krzyża, który w marcu opisywaliśmy na naszych łamach.

W lesie odkryli szczątki rozstrzelanych (WIDEO, zdjęcia) - czytaj relację z grudniowej akcji poszukiwawczej.

Ciało znalezione w Zgórsku to szczątki krewnego kielczanina? - jeszcze więcej o sprawie.

15 marca 2016 - Sto metrów od grudniowego znaleziska fundacja odnalazła grób, w którym są szczątki czterech osób, łuski po amunicji i przedmioty osobiste. Powstaje hipoteza, że mogą to być ciała Życińskiego, Figarskiego, Spadły i Łoniewskiego.

W Zgórsku znaleziono cztery szkielety. To ofiary bezpieki? - czytaj relację z marcowych wykopalisk.

5 kwietnia 2016 - Obok krzyża fundacja odnalazła grób ze szczątkami kolejnej osoby.

Kolejne szczątki w lesie w Zgórsku. Siódma ofiara bezpieki?- relacja z wykopalisk.

6 kwietnia 2016 - Fundacja odkryła szczątki ósmej osoby.

Szczątki ósmej osoby odkryte w Zgórsku. Cmentarz ofiar UB? - relacja z wykopalisk.

Maj 2016 - zakrojone na ogromną skalę poszukiwania w Zgórsku tym razem nie przynoszą rezultatów.

"Niezłomni" zakończyli wykopaliska w Zgórsku. Tym razem bez grobów - relacja z majowych poszukiwań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie